Sari la conținut
Forum Roportal
RadhaSara

De ce esti trist azi?...ce te framanta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca nu este cineva din familie care onest s-ar ocupa de casa, mai bine vindeti pana mai are valoare,  sau inchiriezi pe termen mai lung cu contract scris foarte amanuntit condiitiile sa fie ceva pentru copiii mai tarziu cand vor crestedar si valoarea pamantului.   Pentru ca este in comun cu matusa care nu prea se va mai deplasa, ii propui sa ia o hotarare ca altfel nu vad cum te vei descurca daca ia foc casa sau alta calamitate, spart casa, din asta.   Sa nu fie valori acolo sa nu invite hotii.   Daca ai putea sa obtii totul ar fi foarte bine, dar depinde de ea daca vrea sa vanda partea ei.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 minute, Enki a spus:

Si cireasa de pe tort e ca matusa mea inca nu a aflat ca vecinul nostru care se ocupa de casa a murit, eu pe ea nu o pot suna pe mobil, adica o pot suna, dar ea nu raspunde, nu stie sa isi verifice mesageria vocala, si ma suna doar ea de pe mobilul ei pe telefonul fix o data la doua-trei luni.

Eu pot s-a sun gratuit pe oricine din State chiar si din Romania, daca nu vrei sa-i scrii o scrisoare prin posta.   

Primul  "opening"  am dupa amiaza pe la 3:00 PM, peste 12 ore, ca dimineata avem vizita.

Te rog considera doar un ajutor prietenesc, poti sa ma refuzi, ca ar trebui sa-mi dai multe date private ca sa ma justific cine sint si de unde stiu toate astea.  Ar crede ca sint vre-o spioana ca eu n-am nici accent romanesc.   Nu-i prea buna ideea daca are si 80 de ani.   

In State este la moda sa mai fie un numar de telefon in caz de urgenta de la fiecare cunostinta, prietena sau rude si este foarte bine ghicit procedura.  La fel ne intreaba si la fiecare doctor de mai multe numere de telefoane de la membri familiei sau dinafara familiei pentru record in caz de urgenta.   Noi vecini ne impartim numerele ca sintem aproape si ne cunoastem, copiii lor minori si mici ne cunosc, daca ar fi sa-i ingrijim cateaa zile sau pana ajung parintii/bunicii din New York la 2 vecini, alta-i din Miami, Florida, din Montana este cea din a 3-a casa,  din nordul Californiei cu Oregon este cealalta  familie.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 31 minute, The Unknown a spus:

Daca nu este cineva din familie care onest s-ar ocupa de casa, mai bine vindeti pana mai are valoare,  sau inchiriezi pe termen mai lung cu contract scris foarte amanuntit condiitiile sa fie ceva pentru copiii mai tarziu cand vor crestedar si valoarea pamantului.   Pentru ca este in comun cu matusa care nu prea se va mai deplasa, ii propui sa ia o hotarare ca altfel nu vad cum te vei descurca daca ia foc casa sau alta calamitate, spart casa, din asta.   Sa nu fie valori acolo sa nu invite hotii.   Daca ai putea sa obtii totul ar fi foarte bine, dar depinde de ea daca vrea sa vanda partea ei.   

Matusa nu vrea sa inchirieze nimanui, ca nu vrea sa stea straini in casa. Casa in sine nu are valoare decat sentimentala, terenul de sub ea insa e situat ultracentral si e destul de maricel.

Cu ea nu pot sa rezolv nimic decat cand vine in Romania, si momentan nu are de gand sa vina, se pazeste de covid. Nu e nici vaccinata.

Acum 23 minute, The Unknown a spus:

Eu pot s-a sun gratuit pe oricine din State chiar si din Romania, daca nu vrei sa-i scrii o scrisoare prin posta.   

Primul  "opening"  am dupa amiaza pe la 3:00 PM, peste 12 ore, ca dimineata avem vizita.

Te rog considera doar un ajutor prietenesc, poti sa ma refuzi, ca ar trebui sa-mi dai multe date private ca sa ma justific cine sint si de unde stiu toate astea.  Ar crede ca sint vre-o spioana ca eu n-am nici accent romanesc.   Nu-i prea buna ideea daca are si 80 de ani.   

In State este la moda sa mai fie un numar de telefon in caz de urgenta de la fiecare cunostinta, prietena sau rude si este foarte bine ghicit procedura.  La fel ne intreaba si la fiecare doctor de mai multe numere de telefoane de la membri familiei sau dinafara familiei pentru record in caz de urgenta.   Noi vecini ne impartim numerele ca sintem aproape si ne cunoastem, copiii lor minori si mici ne cunosc, daca ar fi sa-i ingrijim cateaa zile sau pana ajung parintii/bunicii din New York la 2 vecini, alta-i din Miami, Florida, din Montana este cea din a 3-a casa,  din nordul Californiei cu Oregon este cealalta  familie.

Eu o pot suna fara probleme, doar ca nu raspunde si nu suna inapoi imediat, ca e total antitalent la ce inseamna tehnica, telefonul mobil il foloseste tastand numerele notate intr-un carnetel sau pe o foaie, nu stie sa-si salveze numerele in contacte la telefon, nu stie sa isi verifice mesageria vocala sau sms-urile, ca i-am lasat mesaje si vocale si sms, si cred ca nici nu stie sa recunoasca un apel pierdut pe telefon si sa sune inapoi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca ea moare, iti ramane tie totul?  sau mai sint mostenitori.   Trebuie sa ai bine tocmite actele cu avocati sau notari cat mai este in viata sa n-ai surprize.   Nu se stie daca mai ajunge acolo ca fara document de vaccinare nu prea-l accepta pe avion dar nu stiu sigur 100% ca n-am de gand sa calatoresc, adica in gand am si vreau sa merg in Elvetia dar nu in carantina!!! 

Aici in birouri unde sint servizate telefoanele mobile se explica si se invata cum functioneaza daca cineva are probleme, trebuie sa mearga acolo, sau daca merge la o biserica sint si acolo voluntari care vor sa se puna bine din timp cu sfintii sa ajunga mai sus in ceruri si ajuta lumea cu ce poate.    

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu are mostenitori.
Cu telefonul nu avem cu ce sa o ajutam, de fiecare data cand a fost aici am vrut sa ii aratam cum sa il foloseasca, dar e incapatanata, nu a vrut sa invete. Si nici nu vrea sa ceara ajutorul acolo, pe la prieteni sau pe la studentii ei, ca a trebuit de mai multe ori sa trimita niste acte pentru diverse institutii din Romania, si i=am zis sa le trimita pe mail, nu sa asteptam un an pana vine in tara sa le aduca. A zis ca ea nu stie sa foloseasca mailul (are o adresa de mail, i-a creat-o cineva pt ea). I-am zis sa roage pe cineva, un vecin, o prietena, un coleg de la munca, un student, sa o ajute sa puna pe mail actele respective si sa mi le trimita sa rezolv, ca am procura de la ea, nu a vrut sa o faca, n-a facut-o. Asa ca actele le-a adus personal cand a venit in Romania, dupa ce se blocasera o groaza de chestiii si a insemnat de zece ori mai multa birocratie si alegatura sa le deblochezi atat de tarziu, decat daca ai fi trimis dracu actele alea pe mail la timp, cum ti-am cerut. Acum iar sunt chestii blocate, la fel a refuzat sa trimita pe mail actele necesare de dus la banca si a zis ca le aduce cand vine in tara. I-am zis ca o sa se duca singura peste tot, nu mai merg nicaieri cu ea sa alerg pe la ghisee ca n-a vrut ea sa rezolve simplu si la timp.

Are net pe mobil, stie sa caute pe net chestii, stiri. Cand a venit in Romania si i-am vazut telefonul, avea nu stiu cate sute de pagini de internet ramase deschise de luni si luni de zile. Avea tot felul de poze facute aiurea din greseala, memoria era incarcata la maxim.

I-am zis sa roage un prieten sa ii instaleze whatsapp, sa putem sa ne sunam cu video, sa ii trimit poze. S-a impotrivit

Cam asta e.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' cum ramane cu averea din State, conturi bancare, investitii, in casa tot are niste valori, la cine le-a lasat, nu ti-a spus.   

Ar trebui sa te cheme aici sa faca o socoteala din timp cat mai are si este senina la minte.   Daca are casa/locuinta achitata nu ai cum sa scoti din tara, numai daca ea se muta acolo si-si transfera averea.   Am facut acest transfer la matusa mea, ea in Budapesta s-a mutat, eu am fost imputernicita de ei cat inca au locuit aici din 1956 sa le dau vant banilor din cont spre Ungaria cand ei cer transferul.   A fost aici tocmit in banca totul in prezenta a 4 martori din banca, asta cu 25 de ani in urma, nu stiu cum este de atunci desi foarte multi unguri s-au dus acasa pe langa ca erau cetateni americani.   

Au venit si din Romania sa ia averea rudelor dar n-au reusit decat sa ia ceva bani si haine cumparate de aici.  Rudele a vrut sa stea aici legal dar Romania le-a fost mai atragator decat sa lucreze aici.   Ma intrebau cum am reusit sa ma obisnuiesc aici ... ca le cunosteam de acasa.   Nu intelegeau ca doar daca locuiesc aici pot mosteni, ca dupa o vreme daca pleaca inapoi e alta poveste, au drepturi daca au facut si acte.

Viata devine complicat cateodata, dar altfel ar fi atat de plictisitor :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De 45 de ani de cand e plecata in SUA, sta in acelasi apartament inchiriat. Nici nu ma intereseaza restul ce mai are. Pentru mine e un stres orice legat de hartogaraie, de acte, de institutii si ghisee, avocati si notari, declaratii si alte rahaturi.

Partea buna e ca am aflat ca e rezolvat deja cu casa, exista cineva care a avut grija in lunile astea si va avea in continuare.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint foarte multi straini din toate tarile, care prefera sa plateasca chirie, nu cred in sistemul american, ca ratele sint pentru 30 de ani, sa ramana si pentru trait bani. 

Ratele sint mult mai putin lunar de plata decat chiria de foarte multe ori, cel putin asa a fost decand eu sint pe aici.   

Chiar ca la batrinete apar probleme cu chiria daca un nou stapan cumpara proprietatea si ridica chiriile ca asa-i convine sau se vinde complexul de cladiri pentru daramare.   

Cu asa ceva se lupta si la noi o multime de oameni aceste zile ca au vandut ce aveau pentru mai multi bani dar numai cu o suma oarecare, insa nici poveste sa li se dea imprumut ca democRATSii nu vor ca omul mai putin norocos sa aibe o casa, decat lor sa le dea banii de chirie de lux pentru o cocioaba. 

Cica saracii sa locuiasca in ghettouri la marginea si limita localitatii, ca ei bogatii sa fie usor de aparati de politie si armata de pulimea!!! 

De obicei actele se fac usor aici, insa multi lasa testamentul pentru ultimele zile ca n-a fost la moda in Romania si alte motive la foarte multe acte ceea ce acolo nu era.   La cumpararea casei aproape totul este inclus in pretul de Cheltuieli cu Incheierea Contractului, mai tarziu costa bani separat cu oameni legali. 

Se ofera si cutie in seiful bancii pentru a fi pastrate actele si valorile pentru o suma foarte mica, la multi s-a ars casa cu totul ca au folosit niste fire electrice aiurea sa ocoleasca electricianul calificat si licentat local, au aluat un roman pentru o suma modesta si au ramas cu ce aveau pe ele!!!

De multe ori se anunta la radio ca a murit un om si cine are cunostinte unde se afla rudele sau se poate documenta ca un membru de familie, va putea ridica tot ce a lasat in urma, dar surpriza ar putea fi ca a lasat numai datorii in urma cu multa dobanda.  Dar odata ai semnat ca recunosti persoana, esti bun de plata datoriilor.  Le-ai castigat doar.   :eek:      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce oraș e? Eu as merge acolo în weekend sau chiar un concediu, as renova, as petrece acolo alte sf de sapt, concediu. Dacă e casa are și gradina, chestii de îngrijit și reparat. E fain. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bacau.

Daca as avea timp, as face cum zici tu, Rodica. Dar pana mea, viata mea e in alta parte, nu pot sa ma rup de aici si sa stau acolo atata timp.

Mi-ar placea insa la un moment dat sa ma duc acolo, si sa refac toata curtea cu toate florile si pomii care erau acolo cand eram eu copil, exact in locurile in care erau.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×