Sari la conținut
Forum Roportal
porta

De ce mai avem inca nevoie de Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

o fi, dar sigur nu te referi la Biblie si la credinta in Dumnezeu, ci la ceea ce banuiesti tu ca ar fi Biblia si Dumnezeu - si esti departe de realitate prin banuielile acestea ale tale

Si tu esti departe de a intelege ca religia ta este o sfidare la adresa Creatorului.

Pai poate fi Dumnezeu atat de redus incat sa scrie carti care pot fi modificate de orice preot? Poate el sa fie atat de prost incat sa scrie unor oameni care nu stiu sa citeasca?

Pai daca e etern si atotstiutor de ce nnu a cautat alte mijloace de comunicare mai greu de falsificat decat un text scris ....

Dumnezeu nu e prost ...nici vorba .... prosti sunt cei care au crezut ca pot manipula la nesfarsit lumea prin minciuni! Vremea acelora s-a apropiat ...de aia le si ice vremurile de pe urma ...urma cui? .. a religiei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Teama de Dumnezeu este inceputul intelepciunii."

Da, stim citatul, insa eu sunt de parere ca teama de Dumnezeu poate duce cel mult la un comportament moral si omenos, nu insa la intelepciune.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pot sa inteleg de ce a fost inventat ,Un om primitiv trebuia sa explice inr-un fel sau altul fulgerul,tunetul,ploaia si circuitul vietii in general si a gasit solutia ce-a mai simpla . Exista o forta inimaginabila care face toate astea de ce sa nu lasam aceasta forta sa ne conduca si viata si-a zis el si din prea multa imaginatie si a cioplit o piatra cum a stiut el mai frumos si a inceput sa se inchine la ea ba mai mult a chemat si niste prieteni si au facut un fan club.Mai tirziu cind sa desteptat s-a facut sef peste fan clubul lui si sa numit preot (titlu care l-a indemnat sa faca abuz de puterea pe care si-a dat-o singur).Cind sa desteptat si mai tare a vazut ca poate sa tina in friu o multime de oameni cu o iluzie foarte simpla.(cred ca asa sa nascut si primul truc magic)

[/b]putem sa videcam boli putem sa explicam stintific 99% din lucrurile care ne inconjoara singurul lucru care ne opreste sa incalcam cele 10 porunci este decenta si atunci intrebarea mea este DE CE MAI AVEM INCA NEVOIE DE DUMNEZEU

Tu nu mai ai nevoie de Dumnezeu?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai daca e etern si atotstiutor de ce nu a cautat alte mijloace de comunicare mai greu de falsificat decat un text scris ....
textul scris l-am cautat noi, oamenii, nu Dumnezeu

si nici macar toti oamenii...

 

spune-ne tu, de exemplu, de ce ai ales sa iti scrii aceste ganduri si nu ai ales alta modaliatate de exprimare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lumea are nevoie de Dumnezeu pentru ca altfel s-ar prabusii...

Aceasta lume este creata pe existenta unui dumnezeu,care tine

totul sub control,viata,moartea,fara El totul dispare,totul se naruie,

dar dincolo de neant...exista o poarta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata mea merge inainte si fara El...am renuntat demult la El...acum chiar imi este strain...

in sfarsit am reusit sa ma trezesc...din cauza asta nu mai dorm nici noaptea,nu vreau sa

ma ia din nou in lumea lui...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Viata mea merge inainte si fara El...am renuntat demult la El...acum chiar imi este strain..."

 

Si ca fapt divers,acum_la cei mai tii?! :blink: Bine,sa nu crezi ca eu tin si cred in aceasta notiune-(intrebarea e valabila si pentru mine)...dar,ca fapt divers. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Viata mea merge inainte si fara El...am renuntat demult la El...acum chiar imi este strain..."

 

Si ca fapt divers,acum_la cei mai tii?! :flowers: Bine,sa nu crezi ca eu tin si cred in aceasta notiune-(intrebarea e valabila si pentru mine)...dar,ca fapt divers. :)

Scuze,dar nu inteleg care era intrebarea?Nu-ti raspund pana nu inteleg intrebarea.

Reformuleaz-o...Fi mai explicit... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×