Sari la conținut
Forum Roportal
Brindusa

Ingrijirea parului.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sal Brandusa si bine ai venit pe roportal.

 

Am eu cateva remedii insa probabil ca ar trebui sa specifici mai intai ce fel de par ai....gras, uscat sau normal; si poate ne poti spune ce anume doresti sa imbunatatesti. :dee

 

 

Te astept cu detalii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Am parul gras. Si foarte subtire. In ziua in care il spal are un pic de volum si mai sta cum mai sta, dar apoi mi se lipeste de cap si-mi vine sa-la tund (dar imi doresc foarte mult sa am parul lung, si mai rabd, crezand ca se poate face totusi ceva).

De cateva luni la-am facut permanent si as vrea acum cateva masti de regenerare. Si de intarire.

Ideea principala este ca vreau sa am un par frumos si lung, deci orice sugestie este bine venita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna,

 

  Am parul gras. Si foarte subtire. In ziua in care il spal are un pic de volum si mai sta cum mai sta, dar apoi mi se lipeste de cap si-mi vine sa-la tund .

 

Sunt in aceasi situatie!

Asa ca asteptam propuneri Spider :dee :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sal fetelor, scuze pentru intarziere dar sunt intr-o perioada cam aglomerata si nu prea am timp pentru mine :x

 

va scriu mai jos doua retete, sunt naturale:

 

daca vrei sa ai parul mai des si mai lucios:

 

1 galbenus de ou +1/2 pahar de chefir sau yogurt +1 ceapa rasa fin + putin alcool alimentar.

Se aplica pe par si se lasa 2 ore; se samponeaza si apoi se lasa parul sa se usuce la temperatura camerei. se repeta de 3 ori pe luna.

 

pentru par subtire si degradat:

 

balsam+ 2 linguri smantana+1/2 lingura de ulei de germeni de grau + 1 lingura suc de lamaie.

Se omogenizeaza si se intinde pe parul umed dupa spalare, se acopera, se sta 15 min. si apoi se clateste;

se aplica 1 data pe saptamana.

 

 

sper sa va fie de folos.

Am sa revin.

 

 

pe.sa. incercati pe cat posibil sa evitati sampoanele care contin "amonium lauril sulfate" si periile metalice sau de plastic. Si nu va pieptanati parul cat timp e inca ud. :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am parul gras de ani buni de zile, cam de vreo 15 ani, iar acum am 28 de ani... :)

 

Sunt mereu in cautare de remedii sau tratamente pentru parul gras caci ma enerveaza la culme cand la vreo 2-3 zile dupa ce il spal sa il vad cum devine "naclaios" de parca nu m-as mai fi spalat de ani de zile...Nu imi place, help... :)

 

Cand e proaspat spalat e frumusete de par, lung, des si lucios...Chiar nu a descoperit nimeni din lumea asta un tratament ceva care sa ajute parul sa nu se mai ingrase? Deja e o mare problema pentru mine... :cry: :) :) :) :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am parul gras si singurul remediu pe care la-am gasit a fost sa ma spal mai des pe cap. Sigur ca asta nu e problema la un baiat ca ma usuc in 30 de secunde dar pentru o fata care pierde cel putin 15 min pentru a se usca e destul de nasol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incercati ''sapunul moale lichid vegetal'',produs de Hofigal.Il gasiti la farmacie.Nu spalati f.des parul.Cu fiecare spalare il fortati sa produca mai mult sebum(grasime).De obicei la parul gras apare si matreata.

Daca aveti probleme incercati Nizoral.Am scapat de matreata dupa 1 spalare!E cam scump dar merita!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×