Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Biserica ... un factor de evolutie sau de involutie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu asta e rolul Bibliei! Rolul Bibliei este de a-L cunoaste pe Dumnezeu si care este Calea catre El. :-

Degeaba cunosti ce-i aia ARN, daca nu cunosti de la Cine vine.

Pai nici acum nu stii asta, doar crezi tu intr-o anume poveste.

Pana acolo incat poate fi numit fiu al lui Dumnezeu. :P

Adica rob (sclav) a lui Dumnezeu. E acelasi lucru.

Scoala se schimba, trece...dar cuvantul lui Dumnezeu si cel care-L implineste ramane in veac.

:lol2: Asa ca si Inchizitia acum citeva sute de ani? Sau posesorii crestini de sclavi.... :tease:

Primitivii zici? ;) Te-ai inspirat din scrierile lui Desert Rose cumva? ;)

"Primitivul" de acum 2000 de ani primea o palma, si intorcea si celalalt obraz. Se lasa neindreptatit pe nedrept.

Sclavi si prosti au existat mereu.

Renunta la propria viata, neancercand nici o manevra care ar putea duce la ranirea celui ce incerca sa i-o ia prin violenta. "Primitivul" de acum 2000 de ani isi intorcea fata de la mita, si nu nedreptatea pe sarac la judecata in favoarea celui bogat. "Primitivul" de acuma 2000 de ani renunta la orice in favoarea aproapelui sau. Si toate astea deoarece primitivii aceia stiau ca viata asta trecatoare nu este totul. Si cunosteau Calea care duce la viata. ;)

Insa cei 2000 de ani de "evolutie" am renuntat la aceasta Cale spre viata, la aceste invataturi primitive si am ajuns la un asa nivel de "iubire" incat pentru a aduce "libertatea" unei tari, radem de pe fata pamantului o intreaga alta tara. Si asta pentru ca am "evoluat" atat de mult incat iubirea Celui ce invata acum 2000 de ani ni se pare "primitivism"... :lol2:

mda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:lol2: Asa ca si Inchizitia acum citeva sute de ani? Sau posesorii crestini de sclavi.... :tease:

Spune-mi cateva asemanari intre apostolii lui Isus hristos si cei care au starnit Inchizitia. Ascult.

 

Adica rob (sclav) a lui Dumnezeu. E acelasi lucru.

Orice om de pe pamant este sclavul cuiva. Fiinta, obiect sau obicei. :lol2: E bine macar ca putem alege.

 

Sclavi si prosti au existat mereu.

Ai putea fi si tu putin mai gentil si sa inlocuiesti "prostii" cu "primitivii" cum o fac si ceilalti. :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spune-mi cateva asemanari intre apostolii lui Isus hristos si cei care au starnit Inchizitia. Ascult.

Toti au folosit imaginea lui Isus pentru a-i controla pe altii asa cum si-au dorit. Fie prin formularea unui raspuns convenabil la suferinta oamenilor, fie prin forta.

Orice om de pe pamant este sclavul cuiva. Fiinta, obiect sau obicei. :tease: E bine macar ca putem alege.

Eu nu-s sclav. :lol2:

Ai putea fi si tu putin mai gentil si sa inlocuiesti "prostii" cu "primitivii" cum o fac si ceilalti. :lol2:

Nu pot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As crede ca sunteti oaeni maturi dupa cum postati !

dar cum puteti fi atat de naivi sa va inchipuiti ca Dumnezeu scrie "carti sfinte" ?

Dumnezeu nu scrie si nu zice nimanui NIMIC !

iar biserica oricare ar fi ea nu e decat o minciuna ... ea nici nu intermediaza vre-un servici divin nici nu are vre-o legatura cu divinitatea ... ce e aceasta naivitate.

Asa zisele "carti sfinte" sunt impuse de preoti poate cu scopul sa isi civilizeze semenii ..

Aceste carti sunt adresate primitivilor din perioada cand au fost scrise si nu noua !

Noi avem alte repere dupa care ne putem orienta ....

Faptul ca oamenii maturi se ancoreaza in carti din comuna primitiva si impun cu forta propriilor copii aceste scrieri primitive ... face ca religia sa devina acum si pentru noi ... un vector catre INVOLUTIE

Biserica si religia nu e ceea ce vad eu azi sera la vecernie ci este cei 2000 de ani de existenta a ei!

Si vedem ce a fost ea cu adevarat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
continuitate la ce? desavarsirea spirituala?

 

La continuitatea discutiilor,pro si contra!

Daca ne-ar lipsi ''obiectul muncii' ce am mai discuta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La continuitatea discutiilor,pro si contra!

Daca ne-ar lipsi ''obiectul muncii' ce am mai discuta?

da dar dicscutiile sa fie on topic !

Adica este biserica si religia un factor de evolutie sau nu?

Si sa mai repetam niste probleme la care inca nu am primit raspuns:

Fanatismul religios este ceva pozitiv sau negativ

Oare nu ajunge sa ne consideram ca apartinem crestinismului doar cultural ... dar cunostiintele despre viata si lume sa nu le cautam in Biblie ci in materia predata in scoli!

Oare ramanerea doar la studiul bibliei si atat nu ne indobitoceste total?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da dar dicscutiile sa fie on topic !

Draga, la tine, la toate subiectele deschise de tine, on topic inseamna: persoanele credincioase sunt primitive, cartile sfinte sunt primitive, religia e primitiva. Cred ca dupa ce ai spus asta, tu nu mai ai nimic de adaugat pe nicaieri, asa ca ma intreb de ce nu au inchis moderatorii aceste subiecte. Vad ca dau dovada de o toleranta foarte foarte mare.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga, la tine, la toate subiectele deschise de tine, on topic inseamna: persoanele credincioase sunt primitive, cartile sfinte sunt primitive, religia e primitiva. Cred ca dupa ce ai spus asta, tu nu mai ai nimic de adaugat pe nicaieri, asa ca ma intreb de ce nu au inchis moderatorii aceste subiecte. Vad ca dau dovada de o toleranta foarte foarte mare.

Ei o fi gasit si altceva in postarile mele ... tu nu ai retinut decat atat ... pentru ca lucrurile acestea te-au atins cel mai mult ...si ai fost prea orbita ca sa mai intelegi si restul!

E de crezut .... cand vezi ca religia in care ai investit atata suflet si dragoste a ajuns ca imparatul din poveste ... de rasul lumii si in fundul gol!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica este biserica si religia un factor de evolutie sau nu?

si da ... si nu !

Si sa mai repetam niste probleme la care inca nu am primit raspuns:

Fanatismul religios este ceva pozitiv sau negativ

fanatismul sub toate formele de manifestare este o insusire negativa.

Oare ramanerea doar la studiul bibliei si atat nu ne indobitoceste total?

nu... si daca extragi "esenta" Bibliei !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei o fi gasit si altceva in postarile mele ... tu nu ai retinut decat atat ... pentru ca lucrurile acestea te-au atins cel mai mult ...si ai fost prea orbita ca sa mai intelegi si restul!

E de crezut .... cand vezi ca religia in care ai investit atata suflet si dragoste a ajuns ca imparatul din poveste ... de rasul lumii si in fundul gol!

Am sa te dezamagesc, dar nu fac parte dintre acei care au investit suflet si dragoste in religie. Recunosc, am o mare simpatie pentru cei care cred cu tot sufletul, si la randul meu cred si eu in Dumnezeu, dar nu inseamna ca nu mai cercetez mai departe. Sunt ortodoxa pentru ca asa m-am nascut, si respect marile sarbatori ale acestei religii, iar pe Isus il consider unul dintre marii Invatatori de pe lumea aceasta, dar nu singurul; pe de alta parte cred in reincarnare, si consider ca anumite religii din orient ofera mai multe raspunsuri la intrebari de natura spirituala pe care omul si le pune. Sau poate ofera acele raspunsuri care ma multumesc pe mine si se potrivesc cu felul meu de a gandi. Nu mi se pare ca religia trebuie atacata atat de violent cum o faci tu pentru ca ea ofera raspunsuri unor oameni, pentru sufletul lor (te-as ruga daca se poate sa nu completezi si de data asta cu epitetul primitivi). Iar daca vei avea curiozitatea sa cauti sa vezi ce inseamna semnatura mea, ai sa intelegi si mai multe.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×