Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Biserica ... un factor de evolutie sau de involutie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ceva de musulmani? -- hai sa repet: Dumnezeu spune ca cine va fi de partea lui Israel O sa fie Binecuvantat -- Ii vezi tu pe musulmani de partea lui Israel? Din cate vad eu ei vor sa stearga de pe fatza pamantului toti Evrei; Ei dar cui povestesc eu toate astea....

iti reamintesc ca si tribul lui Ismael , au fost un trib semitic !

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact ce se intampla azi Islamici pun bombe peste tot Ei sunt teroristi lumii - daca nu esti musulman te omoara, iar toata lumea e impotriva lor

Iar 1-0 pentru Biblie

cred ca abordare este gresita... nu uita ca nici crestinii, nu au fost mai bravi de-a lungul istoriei...

doar ca acum... violentele lumii arabe, sunt cauzate tocmai de "cadoul " facut de crestini - evreilor, prin crearea acelui stat , in mijlocul unei comunitati musulmane... :fool:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca abordare este gresita... nu uita ca nici crestinii, nu au fost mai bravi de-a lungul istoriei...

doar ca acum... violentele lumii arabe, sunt cauzate tocmai de "cadoul " facut de crestini - evreilor, prin crearea acelui stat , in mijlocul unei comunitati musulmane... :fool:

crearea acestui stat a fost profetita cu creo 2,3 mii de ani in urma in biblie deci e cadoul lui Dumnezeu pentru evrei nu al crestinilor si a fost pamantul evreilor inainte pe care l-a dat dumnezeu lor ,dar au fost luati in robie si dupa 2500 de ani l-au luat inapoi

ceva de genul Transilvania -- a fost sub ocupatie : Turca ,Ungara,Austroungara, Gremana dar acum daca romanii l-au luat inapoi inseamna ca nu mai e teritoriu roman? sau tezaurul romanesc daca e la rusi nu mai e bogatia noastra?

Editat de mlg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lumina a venit in casele noastre nu din credinta ca ar exista curent electric, ci prin aplicarea cunostintelor clare despre electricitate ... asa e si in viata!

Toata societatea noastra moderna se bazeaza pe revolutia technico-stiintifica care e facuta nu pe banuieli sau credinte ci pe CUNOASTERE!

Exact acest motiv face sa existe diferenta enorma intre nivelul de trai si civilizatie dintre tarile dezvoltate unde cunoasterea e prioritatea absoluta (ex SUA) si primitivismul societatilor unde credinta si fanatismul religios constitue prima prioritate (vezi tarile musulmane sau America de Sud)

Prin acest exemplu ... vedem clar diferenta intre cunoastere si credinta!

nu este clar deloc

cunoasterea si credinta nu sunt intr-o competitie decat pentru oameni care nu stiu suficient sau nu au sufiecienta credinta

 

 

Sti matale indivizi mai murdari halosi si destrabalati ca si popi?
tu nu stii? pe ce lume traiesti?

 

 

nu e suficient sa crezi ca exista curent ci e necesar sa cunosti exact ce e aia ... asta e diferenta intre credinta si cunoastere ...
nu chiar

pentru mine, e suficient sa cred ca este curent si sa apas pe intrerupator ca sa aprind lumina in camera - chiar nu trebuie sa stiu nimic mai mult despre curentul electric (stie sotul, ca este electrician - in plus, el este si mai credincios catolic decat mine...)

 

 

Romania nu e primitiva ci doar putin inapoiata .. si asta din cauza exclusiva a religiei care mentine lumea in prostire!
cam cand a avut Romania parte de religie?

din 1944 aproape deloc

dupa 1989 un pic mai mult, inca doar in sensul de diversitate

cam cati oameni religiosi cunosti tu in Romania?

(in biroul meu, din 9 persoane, doar doua fete suntem active in ceea ce priveste viata de credina)

restul, sunt ei oare mai bine pusi la punct cu cuceririle stiintei? (noi doua am facut facultatea, pe urma, colega mea a facut doi copii iar eu am facut a doua facultate)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Propun mutarea discutiei la "Coltul vesel" pentru ca ea contine mai multe elemente amuzante decit ceva cit de cit serios. Nu m-am amuzat demult asa de mult cum am facut-o citind prima pagina.

 

Flacai, desteptati-va: nici religia (ma refer doar ca loc de manifestare a credintei) si nici stiinta nu va pot ajuta separat. Adevarat, se pot distruge reciproc, dar asta nu e problema voastra. Pina la urma, e amuzant sa vad cum incercati sa va dati in cap cu argumente atit de subtiri ca apa curge prin ele ca prin sita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
crearea acestui stat a fost profetita cu creo 2,3 mii de ani in urma in biblie deci e cadoul lui Dumnezeu pentru evrei nu al crestinilor si a fost pamantul evreilor inainte pe care l-a dat dumnezeu lor ,dar au fost luati in robie si dupa 2500 de ani l-au luat inapoi

pai.. si atunci ce treaba ai tu cu "ciorba " lor ?

ceva de genul Transilvania -- a fost sub ocupatie : Turca ,Ungara,Austroungara, Gremana dar acum daca romanii l-au luat inapoi inseamna ca nu mai e teritoriu roman? sau tezaurul romanesc daca e la rusi nu mai e bogatia noastra?

transivania sub ocupatie Gremana? :cry:

iar tezaurul ala de la rusi... la rusi va ramane !

 

Propun mutarea discutiei la "Coltul vesel" pentru ca ea contine mai multe elemente amuzante decit ceva cit de cit serios. Nu m-am amuzat demult asa de mult cum am facut-o citind prima pagina.

 

:doh: ]

lasa Dane, nici la "religie" nu strica putin umor... asa cum sunt cam toate topicurile dealtfel ! :yawn:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai.. si atunci ce treaba ai tu cu "ciorba " lor ?

 

transivania sub ocupatie Gremana? :cry:

iar tezaurul ala de la rusi... la rusi va ramane !

:doh:

Pai nici ei nu-l mai au... Dar asta-i alta poveste.

lasa Dane, nici la "religie" nu strica putin umor... asa cum sunt cam toate topicurile dealtfel ! :yawn:

mda :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai.. si atunci ce treaba ai tu cu "ciorba " lor ?

 

transivania sub ocupatie Gremana? :cry:

 

poate ai auzit de razboaiele mondiale -- pe ala il chema hitler? sau poate Atila? nu mai stiu..

 

pai.. si atunci ce treaba ai tu cu "ciorba " lor ?

 

Vezi tu nu esti crestin , daca esti crestin trebuie sa fii de partea lui Israel, e poporul ales a lui dumnezeu ,de aceea tara care ajuta pe Israel e binecuvantataasa, cum e America

Editat de mlg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×