Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Biserica ... un factor de evolutie sau de involutie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

poate ai auzit de razboaiele mondiale -- pe ala il chema hitler? sau poate Atila? nu mai stiu..

Vezi tu nu esti crestin , daca esti crestin trebuie sa fii de partea lui Israel, e poporul ales a lui dumnezeu ,de aceea tara care ajuta pe Israel e binecuvantataasa, cum e America

 

Am un topic deschis de mine la ''Filozofie'',se numeste ''Absolutul si Cauzalitatea'',de ce nu treci si pe acolo,este deschis pentru toate confesiunile religioase!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate ai auzit de razboaiele mondiale -- pe ala il chema hitler? sau poate Atila? nu mai stiu..

Vezi tu nu esti crestin , daca esti crestin trebuie sa fii de partea lui Israel, e poporul ales a lui dumnezeu ,de aceea tara care ajuta pe Israel e binecuvantataasa, cum e America

:doh: De unde ai scos enormitatile astea? :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred neaparat ca biserica este un factor de involutie.Credinta in mod sigur insa nu este un factor de involutie, atata timp cat ajuta la evolutia spirituala a individului. La fel si stiinta, si cunoasterea, daca efectul este progresul individului.

Nu cred ca are vreun rost sa amestecam stiinta si religia, nu sunt in nici o competitie, e ca si cum ai compara o para cu un mar. Cele doua domenii nu se ating in nici un fel.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred neaparat ca biserica este un factor de involutie.Credinta in mod sigur insa nu este un factor de involutie, atata timp cat ajuta la evolutia spirituala a individului.

si unde vezi tu evolutia spirituala? violenta si constrangerea este calea spre involutie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si unde vezi tu evolutia spirituala? violenta si constrangerea este calea spre involutie

unde vezi tu violenta si constrangere?

 

 

 

:doh: De unde ai scos enormitatile astea? :cry:

care din ele ia-le pe rand ca nu intzeleg unde vezi enormitate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fals .. asta a fost calea RELIGIEI evident ca religia e pentru oameni ... dar e ceva total negativ

 

Incurci borcanele rau de tot!! Religie se numeste si islamismul si privindu-l doar ca pe o religie,excluzand invatatura-care si ea e batuta in cap- e negativa.

eu vorbesc despre Crestinism ca mod de trai,nu ca organizatie.

 

adica nu e suficient sa crezi ca exista curent ci e necesar sa cunosti exact ce e aia ...

chiar crezi ca badea Ion stie ce e ala...curent electric ??? :cry:

El aprinde becul si inchide becul....si se duce la pascut cu oile .Atat!!

asta e diferenta intre credinta si cunoastere ... adica cu credinta ramai in comuna primitiva si cu cunoasterea evoluezi

Mda...stii cum e cu aceasta cunoastere?

Sa iti spun de bunica mea... "mama,ma doare capul mama.Ia da lu' bunica o pastila sa ii treaca durerea." "da bunica,uite! (si-i dau un faringosept,ca stiu ca iar bate campii :yawn: )" Dupa cinci minute"mai mama da' pastila aia a ta face minuni mama! Mi-a trecut capul imediat!!" Asta ca stie ea ca i-am dat o pastila sa ii treaca capul,si are credinta ca o sa ii treaca :blink:

Ia nu mai incurca lucrurile si lasa-te de presupus :crazy:

Exact acest motiv face sa existe diferenta enorma intre nivelul de trai si civilizatie dintre tarile dezvoltate unde cunoasterea e prioritatea absoluta (ex SUA)

Da da...flori de primavara :crazy:

 

Fals total fals ... Romania nu e primitiva ci doar putin inapoiata ..

Putiiiiin ??? :yahoo: Cred ca glumesti... Daca era putin,eram de mult in EU .Suntem handicapati rau de tot mai...rau de tot.Si asta e din cauza politicii si a altora ,nu a religiei.

si asta din cauza exclusiva a religiei care mentine lumea in prostire!

Care religie mai?Daca ne numim tara ortodoxa asta chiar inseamna ca suntem?? :doh:

Multe minciuni am auzit ... dar una atat de enorma niciodata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Da...si eu la fel,la faza cu Dzeu ne-a trimis un Mantuitor....se numeste,ghici cum? Stiintaaaa !!!!

 

Crezi tu ca microbul de sub unghia mea stie ce gandesc eu?

Deci omul si microbul stau pe aceeasi linie inaintea lui Dzeu ? :yahoo:

 

Poate mintea unui om(microb) sa cuprinda gandul lui Dumnezeu?

Pai da,ptr ca gandul vesniciei este implantat in inima noastra :roll:

 

Mare e gradina Ta Doamne!

Asa I-am spus si eu de ft.ft. multe ori !Si stii ce mi-a zis? "Nu e gradina mea mai fato,e a voastra!V-am dat un creier sa il folositi...Ce? E vina mea ca nu o faceti? " ...Asa mi-a spus !Pe bune ! :crazy:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si unde vezi tu evolutia spirituala? violenta si constrangerea este calea spre involutie

Care violenta si constrangere? Cine merge la biserca constrans?

Daca religia ajuta un om sa fie mai bun, atunci pentru acel om reprezinta un factor de evolutie.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de aceea tara care ajuta pe Israel e binecuvantataasa, cum e America

 

...de aceea e binecuvantataaaata din cand in cand de cate-un uragan sau o tornada... :cry: :doh: :yawn:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate ai auzit de razboaiele mondiale -- pe ala il chema hitler? sau poate Atila? nu mai stiu..

Attila si razboiaiele mondiale ???

:doh: :yawn: :blink:

uite domne' cum ma bine dispun ! :)

Vezi tu nu esti crestin , daca esti crestin trebuie sa fii de partea lui Israel, e poporul ales a lui dumnezeu ,de aceea tara care ajuta pe Israel e binecuvantataasa, cum e America

ai , serios... ?! iote ca eu nu sunt de partea evreilor ...sac !

:yahoo:

 

:yahoo: De unde ai scos enormitatile astea? :cry:

din burta ?

:crazy:

din cap...sigur nu !

 

...de aceea e binecuvantataaaata din cand in cand de cate-un uragan sau o tornada... :crazy: :roll: ;)

hai nu fi rea... fac rusii experimente pe americani!

cum sa-i pedepseasca natura pe Big Jewish Brother ?

:crazy:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care violenta si constrangere? Cine merge la biserca constrans?

Daca religia ajuta un om sa fie mai bun, atunci pentru acel om reprezinta un factor de evolutie.

violenta este de mai multe feluri nu neaparat cea fizica, iar cea psihica este cea mai periculoasa.....religia nu ajuta nici macar un singur individ, nu face decat sa il distruga incet dar sigur, suprima orice incercare a unui individ de a se dezvolta si a gandi singur cum trebuie...in momentul in care ai crescut pe cineva de mic sau iei un prost din balarii si incepi sa ii bagi in cap doctrine bolnave, fara sa il lasi in prealabil sa gandeasca singur atunci comiti unul dintre cele mai mari pacate....am folosti cam gersit aici cuvantul violenta (desi la nivel psihic este constrangere)...imi este mila de toti acei oameni (daca se pot numi oameni) care se duc la biserica fara sa stie cu adevarat de ce se duc, o fac din complezenta ca sa zic asa, dar imi este sila de cei care o provaduiesc si o slujesc.....sa faci asa ceva in numele unei religii care are la activ milioane de victime, femei si copiii nevinovati asta e mai mult decat orice, v-ati gandit vreodata (de fapt stiti dar nu constientizati) ca va inchinati unui d-zeu in numele caruia s-a varsat atata sange si s-au comis atatea atrocitati? mi-ar fi scarba si sila de mine sa am cea mai mica tangenta cu asa ceva, nu faceti decat sa slujiti si sa aprobati sangele varsat al atatora oameni nevinovati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×