Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

hmm...eu cand eram mic citeam romane de razboi..mancam sven hassel pe paine..si tot felul de carti despre al doilea razboi mondial in special. tot ce se lega de istorie ma atragea..am citit caderea constantinopolelui de vreo 3 ori si e ditai monstrul de carte in doua volume. in liceu am citit stapanul ineleor(da, inaine sa vad filmele..si bine am facut) si silmarillion tot de tolkien, tot de vreo 3-4 ori le-am citit si p-astea. sunt foarte multe si imi pare rau ca nu mi le amintesc pe toate...imi facusem o lista dar n-o mai am :spiteful:

Editat de seraphimovic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand eram mai mica cel mai mult imi placeau basmele de ispirescu, slavici...apoi am inceput sa citesc ce mi se dadea la clasa..nu prea ma omoram cu cititul..dar acum in ultimul an am inceput sa prind gustul literaturii.. o carte care mi-a placut foarte mult este "Invitatie la vals" de Mihail Drumes daca nu ma insel..Toate ca toate dar "Padurea spanzuratilor" m-a impresionat enorm, chiar am plans la acea carte..

,,Padurea spanzuratilor" m-a impresionat si pe mine. Am citit-o de 15 ori. Serios!

 

mi-am amintit de ,,Ion". ati citit-o? cred ca da. mie mi-e placut mult. ca si ,,Mrometii". chiar mi-a picat la bac sa facem paralela intre ion si ilie moromete. frumoasa tema! si mai e si creanga! ati crescut fara el?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Padurea spanzuratilor am citit-o intr-a unsprezecea si da, mi-a placut. Dar nu o consider o carte a copilariei. Ion am citit de nevoie si cum pe mine ma revolta tema (la cateva pagini de la inceput am dat cu carte de calorifer :yes: ) nu l-am digerat bine. Oricum, il prefer pe Petrescu lui Rebreanu.

 

Iar Creanga... da, am crescut fara el. Mi-a fost varat in mod repetat pe gat incepand cu clasa a V-a sau a VI-a si nu imi plac chestiile varate pe gat. L-am descoperit abia cand l-am recitit de buna voie. Si... nu mai eram copil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai stiu exact pe la virsta am inceput sa citesc dar am inceput cu basmele lui P.Ispirescu si I. Slavici, pe urma am trecut la Povesti Nemuritoare. Mi-au placut enorm.

Mai tirziu, pe la generala am descoperit cartile de aventuri ale lui Dumas, P. Feval si K. May. Am avut si o perioda in care citeam toti autorii romani ce-mi cadeau in mina. "La Medeleni " a fost o surpriza placuta pt. mine, o incintare. Si pe Sadoveanu l-am citit dar putin, nu prea mi-a placut.

Fata Morgana - Ion Grecea, citita de numai stiu cite ori.

Mica Publicitate - Teodor Musatescu, v-o recomand cu placere.

Invitatie la Vals - M. Drumes.

Enigma Otiliei - G. Calinescu. (cam tristi autorii romani)

Imi aduc cu placere aminte si de un alt roman romanesc interesant "Manastirea Sucevita"( istoria picturii bisericii) dar nu mai stiu cine a scris-o.

Cartile care m-au marcat, citite de "n" ori : "Mindrie si prejudecata", "Doctorul Misterios", "La Medeleni", Rosu si Negru".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea cand inca mancam vata de zahar cand rasfoiam (si manjeam totodata) paginile unei carti, am fost adanc impresionata de:

- MORCOVEATA, de jules renard

- MAMA MAMUTILOR MAHMURI, de mircea santimbreanu

- FURNICEL (sa ma picurati cu ceara ca nu mai tin minte cine-i autorul----- cartea mea are copertile rupte)

- MICA VRAJITOARE (era vorba despre o vrajitoare de doar 189 de ani care s-a razboit cu toate vrajitoarele mari si rautacioase in noaptea valpurgiei, eh! Aaaaaa, si clefaia castane coapte pe care le scotea din cuptor fara sa se arda! :tease: )

- PASTRAMA TRUFANDA, de i.l. caragiale ( va dau linkul mai jos ca-i dementiala---- cand mi-a citit-o mama am ras amandoua o zi intreaga, apoi timp de-o saptamana numai asta am rugat-o sa-mi spuna)

http://ro.wikisource.org/wiki/Pastram%C4%83_trufanda

- mai tineti minte BETIGASUL NAZDRAVAN? (o carte cu niste desene fantastice si o coperta portocalie)

- NOI SI PUII ANIMALELOR, de olga petrovskaia

 

P.S. Am sunat-o pe mama, FURNICEL e scrisa de sergiu milorian :jester:

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cea mai deoseebita carte mi s-a parut "Elevul Dima dintr-a saptea" de Mihail Drumes.

foarte buna carte, din pacate am citit-o doar in clasa a X-a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De 3 luni caut cartea "Furnicel". La biblioteca nu exista nici macar titlul.

Ma poate ajuta cineva (pentru vanzare sau pentru scanare).

Am citit-o prin clasa I si e excelenta pentru copii.

Acum imi trebuie pentru a realiza un desen animat (demo) (macar primul capitol cu poze).

Contactati-ma pe mail: flopenet@yahoo.com sau pe forum.

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×