Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Buna ,

Pe 14 iulie 2006 plec in Grecia-Halkdiki - hotel Macedonia SUn *.Daca a fost cineva in aceasta zona si mai ales cazat la acest hotel ,il rog sa-mi spuna cate ceva ! Pe toate site-urile unde am intrat este scris ceva foarte vag .

Astept impresiile,sfaturile si chiar poze daca aveti!

CIAU!!!! :spiteful: :spiteful:

Editat de Enki

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Anul trecut am fost in grecia la hotelul Aristoteles Beach aflat intre Afitos si Kalithea.

Obisnuita cu statiunile litoralului romanesc, aglomerate si galagioase,...., etc, am fost foarte surprinsa de atmosfera linistita si calma din grecia.

Ce pot sa-ti spun este ca zona halkidiki , bratul kassandra este ......un fel de " locul unde nu s-a intamplat nimic " cum spunem noi romanii. Oraselele ( sau sate , nu stiu cum sunt catalogate de ei) sunt toate foarte linistite, cu case albe sau galbene cu cel mult un etaj, stradute inguste , curate de obicei, plaje destul de mici si de inguste.

Am inteles ca in Kalithea este plaja frumoasa ( personal nu am vazut-o). Tot aici ai de unde face cumparaturi , zona centrala fiind plina cu magazine mici , cateva terase si un ATM de unde poti scoate bani ( daca vei lua cu tine un card)

Hotelurile de obicei sunt retrase spre mare si nu-ti poti da seama in trecere (fiind pe sosea) cat de bine sau de frumos este acolo. Sunt ca un fel de "oaze " .

Cred ca cel mai bine este sa mergi cu masina personala pentru a avea " libertate de miscare " , sa te poti plimba unde vrei tu. Nu sunt autobuze.

Noi am fost cu autocarul si am fost cam izolati la hotelul nostru plin de nemti si ceva rusi. Am inchiriat o masina intr-o zi si ne-am plimbat pe tot bratul Kassandra.

Oricum , daca cauti liniste si pace ...aici o vei gasi.

Apa este incredibil de clara , sarata si calda.

Vacanta placuta. Sa-mi spui cum a fost in vacanta. Eu anul acesta al ales ca destinatie Albena.

 

cristina

post-43084-1151580856_thumb.jpg

post-43084-1151580897_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Cristina,

si multumesc mult pentru raspunsul tau!

Te-as ruga sa-mi spui mici detalii ,,despre cum sunt preturile?cat te-a costat pe zi inchiriatul masinii?

Ce alte taxe ai mai platit in afara biletului?

 

Nu ma considera pisaloaga sau prea insistenta!

 

pa!pa!

 

Camy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,

eu am fost anul trecut la Macedonian si a fost de vis...am fost cu agentia giuliatours care are niste super oferte...ma gandesc sa ma duc si anul acesta tot acolo ( e 215 euro in sezon) in regim de demipensiune, 10 zile cu autocarul. Camerele sunt f curate si mari..plus o terasa , mancarea f buna si multa..,aveai de unde alege plus ca este bufet suedez asa ca 2 mese pe zi sunt mai mult decat suficiente. Pana la plaja treci prin niste gradini de maslini ale hotelurilor athos si pallini...mie una mi-a placut la nebunie sa am atata verdeata , palmieri in jur. In gradina hotelului erau si pauni!! Cat despre excursii iti recomand croaziera in golful Toroneos...a meritat banii si la Muntele Athos, eu pe astea le-am facut si au fost super; puteam merge si la Meteora dar este f departe iar la Salonic cred ca mai bine chemi un taxi decat sa mergi organizat deoarece viata de noaptea e cea care merita incercata :nea:. am o groaza de poze daca te intereseaza dar mai bine zic eu sa fii surprinsa. Poti merge de asemenea in oraselu Kalithea care este la vreo 2 km sau in discotecile de langa hotel. Plaja e ok, apa f limpede si poti sa-ti lasi linistita bani si aparat foto pe plaja ca nu ti le ia nimeni. In concluzie ai facut o alegere f buna si daca mai vrei detalii iti stau la dispozitie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna,

eu am fost anul trecut la Macedonian si a fost de vis...am fost cu agentia giuliatours care are niste super oferte...ma gandesc sa ma duc si anul acesta tot acolo ( e 215 euro in sezon) in regim de demipensiune, 10 zile

 

buna, as fi si eu interesat, mai ales dupa descrierea ta:)

unde gasesc agentia asta "giuliatours"?

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,

din pacate oferta nu era actualizata, costa de fapt 270 in sezon, pret pe care il gasesti si la Eximtur sau Romadria. Pentru inceputul lui august nu mai sunt locuri la nici o agentie dar incearca in septembrie. Giulia are sediu vizavis de facultatea de drept sau mai bine intra pe site. Chiar si la 270 euro tot e cam cea mai ieftina oferta pt conditiile pe care le ofera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate cineva sa ma ajute cu niste informatii despre hotelul Pyrgos din Grecia , Halkidiki, bratul Athos? As vrea sa stiu in primul rand cum e mancarea, eu optez pentru demipensiune si ma intereseaza daca se da destula mancare si dc e buna. Orice informatie este de MARE ajutor!

Irina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,

Stie cineva ceva despre hotelul Philoxenia Bungalows din Halkidiki? daca este bufet suedez si la cina, daca e curat sau ce distractii se pot face in zona?

Multumesc anticipat

Irina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Perfect adevarat, la Macedonian Sun este ok, totul este in regula. Nu va recomand insa sa mergeti la hotel Rahoni in Nea Skioni, peisaj total diferit.

In fapt hotelul Rahoni este proprietatea patronului grec (asa mi s-a spus) de la Sunholidays si este aranjament de teapa. De ce? Enumeram aici:

1. Se specifica pe site-ul www.sunholidays.ro ca acest hotel are 3* plus, de fapt nu are mai mult de 2 stele, de plus ce sa mai vorbim;

2. Se specifica pe acelasi site ca se afla la 200 m de plaja. Fals, sunt cam 350-400 m in linie dreapta pana la plaja, dar ce plaja, aia din romanica macar este din nisip fin, asta este plina de pietre si pietricele iar apa este murdara si rece, nimeni nu sta prin zona;

3. Masa. Hotelul nu dispune de bucatarie si bufetul suedez nu exista, masa va este servita de catre un ospatar cu psoriazis sau de catre domnisoara mihaela care arata ca si cum te-ar imbia la un sex oral la 50 mii extragerea sevei;

4. Masa se prepara in regim de catering se aduce la hotel la ora 18 si se serveste numai buna incepand cu ora 20. Ca desert la 3 persoane cum am fost noi se da o felie de pepene verde taiata subtire (ceva in genul jumatate de sfert de pepene-sa ajunga la 3 persoane-). O adevarata destrablare a simturilor cina asta. Daca nu ma credeti dati fuga la Sunholidays. Ce-i drept toata lumea din acest sejur a fost scandalizata dar ghidul ne-a linistit spunand ca ne mira ca nu ne place ca doar ce s-a intors o doamna din sejur la Hotel Rahoni si a refevenit cu un buchet de flori pentru agentul de turism ce i-a dat acest bilet. Eu i-am replicat ca poate iesise de la o cazare din Rahova-ghidul nu a gustat gluma si a stat mofluz un timp (m-am gandit ca a epuizat repertoriul) dupa care a revenit spunand ca "trebuie sa depasim evenimentul".

Bye.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×