Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

10 minutes ago, zod said:

Si statele clientelare tot state cucerite sunt si a navalit cu trupe UN inarmate si a bagat NATO, in rest doar a bombardat aiurea Belgradul si a facut baraje de bombardamente si actiuni de anihilare a coloanelor armatei sarbe si au sustinut militar trupele secesioniste din teritoriul iugoslav cat si sarbesc. 

Reiterez,

nu poți compara situația din Iugoslavia, imediat după 1990, când Croația, Slovenia și celelalte s-au desprins de bună voie din Iugoslavia și au cerut ajutorul Europei, cu ceea ce se întâmplă în zilele noastre în Ucraina, după ce granițele țărilor europene au fost stabilizate și acceptate de toți, când Rusia a atacat cu trupe un stat independent punând astfel în pericol întreaga pace din Europa. Și nu mai vorbim de implicațiile economice. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și pentru iubitorii limbii române, aveți grijă cu conjugarea verbului „ a agrea”, adică nu faceți aceeași greșeală pe care din viteză o făcui io! La indicativ, prezent, pers. a treia, pl, se spune: ei/ele agreează. 

 

 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Vriies a spus:

Ce dreak nu înțelegi, tu care zici că ești preocupat de geopolitică? 

Pentru că alta a fost situația în Europa Centrală și de Vest în care RFG era o forță și DDR-ul considera firească unirea cu RFG și toată Europa de Vest sprijinea chestia asta.

Și alta în Europa de Est, în care România era mucea. Plus de asta, Republica Moldova nu prea voia unirea cu România. Oricum, dacă mă întrebi pe mine, îți pot spune că atunci, imediat după 1990, s-a ratat un moment favorabil în acest sens, adică în sensul reîntregirii României.

Pai nu spuneai cum ca frontierele din 1945 erau sacre?!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 minutes ago, zod said:

Pai nu spuneai cum ca frontierele din 1945 erau sacre?!

Am zis doar că „în zilele noastre granițele au fost stabilizate”. Nuanță care ție ți-a scăpat, trecând pe lângă tine ca Rapidul prin satul Dâlga...

Și oricum ar fi asta nu înseamnă că trebuie să contestăm reunificarea  Germaniei, așa cum faci tu. 

Hai că mi-am stricat destul Feng-Shui-ul cu voi, adică, cu titi și cu tine. Am impresia că sunteți cam aceeași persoană sau cel puțin frați siamezi. 

Am zis de multe ori că nu mai are rost să intru pe acest topic, pe care chiar eu l-am deschis și chiar am făcut apel să fie închis, însă e drept că uneori mă cam ofticați cu modul în care îi pupați în cur pe Putin și pe ruși, după care, cu nonșalanță, vă mai dați și patrioți români. 

În fine, având în vedere că am rămas singurul de pe aici care vă mai răspunde, chiar m-am plictisit și nu vă mai deranjez. 

Dați-i înainte, băieți, că așa vă șade vouă bine! Tot ce pot să vă urez este să trăiască Rusia voastră (cu Putin în frunte) și să aveți parte de ea! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kosovo, Cipru, Transnistria, Corsica, Catalonia,....

-De ce sa nu contesti unificarea Germaniei cand oricum ar fi putut fi integrata in sistemul federativ fara a fi desfiintata. 

Eu si Titi nu suntem una si aceeasi persoana, iar daca ai observat eu sunt oarecum radicalist si ma gandesc in primul rand la cetateni iar nu la demagogii care ne conduc tarile. 

Eu nu pup rusii si pe Putin, insa nu sunt naiv. 

As fi preferat sa profitam de pe urma Rusiei in continuare. 

Nu accept nemerniciile cu liderii care trimit oamenii la moarte. 

Am cateva intrebari care nu apar in mass-media si nu vor aparea:

-Cum se vor incalzi ucrainenii iarna si cu ce energie va functiona economia Ucrainei?! 

-Cine le va da ucrainenilor joburile inapoi, la fel locuintele distruse, viata si pe cei luati de langa ei?! 

-La ce iti foloseste un razboi care nu promite nimic?! 

-Mafia ucraineana va fi plina de arme de asalt, asa ca nu va mai exista ordine si lege multe decenii de acum inainte. 

Nu stim cum si cand se va incheia acest razboi, iar ucrainenii platesc un pret urias pentru ce si pentru cine?! 

Daca ne gandim la tarile corupte din estul Europei apar alte intrebari cu privire la faptul ca UE insemna bogatie, dar nu prea a fost mare lucru, iar daca va insemna pe viitor pauperitate, atunci nu stiu ce sa zic. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

UE inseamna bogatie dar nu pentru toti din Europa, doar membri.  Cazul cum a ramas si Romania si alte tari, afara din joc este ca sint si cu NATO implicati, parca aveau de ales!!!  Deloc nu erau in planul EU, ca tari estice sa fie la egal cu ei, nu voia nici poporul german,  doar promisiuni anuntau mereu ca nu se califica romania ca majoritatea tarii inca n-are wc-u cu apa la tara si canalizare, sa profite de cat mai mult de munca ieftina, dar marfa scumpa aducea venituri uriase.   Seamana cu calatoria in State fara Vize, si acea comisie are motive sa refuze mereu!!!   

Sint vinovati de mizeria asta in care traim toti care au votat democrats ca aveau dreptul asta in Amerika sau in alte tari unde traiesc.   

Azi imi vine una la usa sa ajut pe un "rat" sa ajunga guvernor sau ce dracu ca de fapt doar democrats sint si asa pe acea hartie, cica republicanii nu s-au calificat.  Am gonit-o in ma-sa.  

Vor sa distruga amerika, pe zi ce trece ne dovedesc asta, ne-au scumpit si medicamentele si asigurarile medicale, e dezastru aici, dar se spune altceva.   

Mai mare coruptie ca acum inca n-a fost pe planeta asta, fura deschis ca poate, dar numai in buzunarul personal intra toti banii destinati pentru alt projekte.  Au  bagat frica in popor.   Nimeni nu poate sa spuna nimic, mai lupta si contra avortului, chiar daca moare amandoi, nu conteaza, ne aplica o lege de acum 120 de ani.  Juristii din California ne fac legile ca vor sa ataseze Arizona de California dar numai cu scalvie se poate si pe urma ei ne salveaza de republicani, vrea sa ne deseneze asta in culori.   Au zis cu gura mare ca pot sa ne goleasca conturile bancare daca vor, si daca ne hranesc cu kkt. tot le vom multumi.   Incotro se indreapta lumea asta, iar politicienii doar votari au in gand ca precis au facut o smecherie ca indiferent ce votezi tot iese ce vor ei, iar o groaza de lume voteaza in plicuri si mortii de sute de ani si asa vor castiga ei si ele!!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, zod said:

 

-De ce sa nu contesti unificarea Germaniei cand oricum ar fi putut fi integrata in sistemul federativ fara a fi desfiintata. 

Eu si Titi nu suntem una si aceeasi persoana, iar daca ai observat eu sunt oarecum radicalist si ma gandesc in primul rand la cetateni iar nu la demagogii care ne conduc tarile. 

Eu nu pup rusii si pe Putin, insa nu sunt naiv. 

As fi preferat sa profitam de pe urma Rusiei in continuare. 

 

Poi, fosta RDG chiar a fost integrată în sistemul federativ. Și integrată cu succes, din moment ce, la 32 de ani de la reunificarea din 1990, Germania este actualmente cumva „motorul” UE.

În fine, scuze pentru că am fost caustic, să zic așa. Până la urmă e firesc și normal ca tu, titi și eu să avem păreri diferite, nu asta e problema.

Să fim noi sănătoși și să avem ocazia să ne bucurăm de viață, împreună cu cei dragi nouă - asta e problema!

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Vriies a spus:

Poi, fosta RDG chiar a fost integrată în sistemul federativ. Și integrată cu succes, din moment ce, la 32 de ani de la reunificarea din 1990, Germania este actualmente cumva „motorul” UE.

În fine, scuze pentru că am fost caustic, să zic așa. Până la urmă e firesc și normal ca tu, titi și eu să avem păreri diferite, nu asta e problema.

Să fim noi sănătoși și să avem ocazia să ne bucurăm de viață, împreună cu cei dragi nouă - asta e problema!

Ideea era ca Germania de azi sa fi fost o confederatie intre landurile federative din DFR si Germania de Est, deoarece nu se mai putea numi DDR, adica dupa modelul Cehoslovacia, Iugoslavia, samd, adica transparenta si democratie maxima. 

Si da, la asta ma refer si eu si anume la faptul ca UE are raspundere in primul rand fata de proprii cetateni, de nivelul lor de trai, deoarece noi oamenii nu le-am dat mandat nici sa tina un razboi in Afganistan, nici in Ucraina si nici sa ne faca viata mai grea decat este ea deja. 

Noi oamenii nu suntem prosti si cunoastem ca este o diferenta uriasa intre UE si SUA. 

In timp ce America este un continent in mijlocul oceanului si avand camara Canadei pline cu un mare surplus de gaze, petrol si cereale, camara UE era Rusia, iar UE nu este inconjurata de oceane ci de rute de migratie dinspre Africa, Orientul Mijlociu si Asia de vest. 

UE se invecineaza cu state nu tocmai prietene cu UE cum ar fi: Libia, Egiptul, Arabia Saudita, Irakul, Siria, Iranul, Turcia, Sudanul, Algeria, ... 

Poporul ucrainean merita macar pace si macar din partea proprilor lideri, apoi merita o UE bogata care sa-i poata primi ca noua lor casa. 

In schimb noi primim pauperitate iar ucrainenii primesc pachetul complet, adica pauperitate, distrugere, moarte si o UE care nu o sa ii poata primi niciodata  cu cornul abundentei pe masa. 

UE nu are nevoie de Ucraina, deoarece UE a lasat inclusiv statele sale rasaritene pe mana unor oligarhi locali, la fel au facut cu Romania, Bulgaria, samd. 

Noi europenii am inteles ca diversitatea nu inseamna tari lasate oligarhilor si ca diversitate exista la fel de bine si in SUA ori Canada si ca sistemul federativ nu inseamna dizolvarea diversitatii. 

Iata cum vad eu lucrurile:

Europa trebuia sa fi facut deja pasul spre sistemul federativ, iar Romania si Bulgaria trebuiau sa fie deja mari exploatari agricole, iar populatia trebuia sa se fi condensat in nord-estul Greciei pe coasta, la fel in Albania si in estul Bulgariei la Marea Neagra spre Turcia. 

Ratiunea ar fi fost iernile blande si transportul ieftin pe apa. 

 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
40 minutes ago, zod said:

Ideea era ca Germania de azi sa fi fost o confederatie intre landurile federative din DFR si Germania de Est, deoarece nu se mai putea numi DDR, adica dupa modelul Cehoslovacia, Iugoslavia, samd, adica transparenta si democratie maxima. 

 

Germania este foarte bine cum este astăzi. O contestă doar cei care sunt pro-Rusia sau anti-UE. 

46 minutes ago, zod said:

 

In schimb noi primim pauperitate iar ucrainenii primesc pachetul complet, adica pauperitate, distrugere, moarte si o UE care nu o sa ii poata primi niciodata  cu cornul abundentei pe masa. 

 

 

Nu primești, dragă, pauperitate. La fel, asta este numai dogma celor care sunt pro-Rusia și anti -UE. Du-te în Rusia, să vezi pauperitate, dictatură, imposibilitatea de a-ți spune deschis un punct de vedere etc.

56 minutes ago, zod said:

 

 Poporul ucrainean merita macar pace si macar din partea proprilor lideri, apoi merita o UE bogata care sa-i poata primi ca noua lor casa. 

 

UE nu are nevoie de Ucraina, deoarece UE a lasat inclusiv statele sale rasaritene pe mana unor oligarhi locali, la fel au facut cu Romania, Bulgaria, samd. 

 

 

Ah, ce vorbești? Din punctul tău de vedere, cum ai mai spus-o de multe ori de-a lungul acestui thread, direct sau voalat, poporul ucrainean merita pace în sensul să-i lase pe ruși să le facă harcea parcea țara și să-i desfințeze ca stat, așa? 

He, imediat vii cu afirmația că UE nu are nevoie de Ucraina! Ba are nevoie de orice stat european, ca să nu lase balaurul vostru rus să se extindă. Ah, sigur că da, în opinia voastră are Rusia trebuie să cucerească Ucraina, fără opoziție și lupte. Apoi, mai departe, să anexeze Țările Baltice, Moldova și ulterior, de ce nu, Polonia și România - asta ca să fiți și voi fericiți că în sfârșit au venit frații voștri care ne-au alipit la mama Rusie și ne-au eliberat de dușmanul vostru UE! :laugh:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereste ce povestesti! 

1.) Nu am treaba cu Germania, era doar o chestie de finete democratica si nimic mai mult. 

De fapt as prefera sa renasca o confederatie cinstita, central-rasariteana in jurul Germaniei si Italiei. 

2.) Sunt anti-UE doar partial si ti-am explicat motivele, insa nu sunt pro-Rusia ci oarecum anti-Rusia insa doar ca o retinere, deoarece nu cred ca trebuie sa fim anti-Rusia asa cum ne indeamna cornutele din SUA-UE. 

Eu sunt de asemenea anti-razboi. 

3.) Uite daca nu va fi frig si pauperitate in Europa atunci voi mai acorda o sansa UE. 

Eu am devenit un radicalist-anarhist deoarece am observat cum cornutele in loc sa se grabeasca pentru a consolida si a ne inbunatati traiul, incearca cu orice mijloace sa ne vare minciuni pe gat ca in perioada nazisto-stalinista. 

Eu sunt dispus sa las garda jos pentru binele comun insa nu pentru ideile lor demente si belicoase. 

Daca voiau razboaie si vise de prea-marire trebuiau sa tina coloniile cu mana de fier si nu sa se smiorcaie astazi. 

4.) Statul nu este egal cu poporul si nici tara nu este. 

Tara nu pleaca nicaieri indiferent cat de cucerita este si nici statalitatea nu prea dispare, insa poporul sufera iadul pe pamant pentru demagogia unor lepre. 

Sa nu uitam ca 4 secole nu a existat Ucraina desi a existat poporul ucrainean, iar tara s-a marit prin concesii din partea URSS-ului. 

5.) Iar ai facut zacusca! 

Moldova si Ucraina nu sunt in NATO si UE cum de altfel sunt Tarile Baltice, Romania si Polonia. 

Si de ce crezi ca Rusia s-ar angaja intr-un razboi cu NATO care i-ar putea aduce sfarsitul?! 

Moldova si Ucraina sunt cu totul altceva, nu este un razboi deschis cu NATO ci doar ca terta parte si colateral. 

Daca ar fi fost o bagatela un razboi cu NATO, atunci Rusia ar fi fortat macar culoarul Sulwaky spre Kaliningrad, insa nici aceasta nu a facut-o pentru a nu risca un conflict cu NATO. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×