Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

18 hours ago, titi_greucean said:

  Putin a apasat frana de nenumarate ori in operatiunea asta speciala , 

Operatiunea militara speciala a impus multe restrictii ,  

 

După cum lesne se observă, propaganda rusă are un sinonim original pentru „invazie” ( „atac asupra unei țări”), denumind-o „operațiune specială”!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 ore, Vriies a spus:

Putin este un dictator kaghebist, megaloman, îmbătat de cultul propriei personalități, care este în stare să atace țări și să aducă prăpăd în Europa și în lume.

Cu asta se ocupa superputerile: SUA, Rusia, Anglia, Turcia, China, ori chiar puterile mai mici cum este Franta cu a sa Legiune franceza, fie Olanda cu invazia din Timor, samd. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Vriies a spus:

După cum lesne se observă, propaganda rusă are un sinonim original pentru „invazie” ( „atac asupra unei țări”), denumind-o „operațiune specială”!

Nu are importanta ce a fost si cum a fost numita, ideea este ca Rusia trebuia sa se apere cumva. 

Parerea mea este ca putea abandona Ucraina si chiar Belarusul pe mana UE-NATO, in schimb putea face o reforma interna mutand polul economic si demografic in Transcaucazia. 

Probabil ca au abordat o alta strategie ca mai intai sa elibereze sudul si abia apoi sa-l colonizeze. 

Rusia nu va mai avea relatii comerciale cu UE si cu Turcia, insa se va uni economic cu China, India, Iranul, chiar si cu Pakistanul. 

Cu privire la Ucraina, Rusia este nevoita sa o izoleze geografic, altfel nu vor putea bloca fluxul de arme dinspre SUA si Europa, iar pentru aceasta se impune capturarea Basarabiei si incropirea unei Moldove Mari intre Bug si Prut si intre Odessa si Transcarpatia si Nistrul superior, iar in nordul si nord-vestul Ucrainei intruziunea fortelor ruso-belaruse plus asedierea Kievului. 

Fara aceste manevre nu are importanta ce a anexat Rusia si nici ce stapaneste, deoarece trupele ucrainene vor incerca mereu sa anuleze avantajul de moment al rusilor pe campul tactic. 

Lumea trebuie sa inteleaga ca Rusia nu mai poate da inapoi deoarece risca un precedent care va conduce la disolutia Rusiei. 

Singura solutie este anihilarea Ucrainei, partitia si incropirea a doua-trei tari marioneta in locul sau (Galitia, Volinia si Rutenia) si inconjurate din toate partile de Belarusia Mare, Moldova Mare si NovoRusia. 

Ucraina pe de alta parte are cateva sanse insa toate tin si de Rusia. 

Ucraina poate duce un razboi de eliberare complet insa Rusia poate prinde in capcana trupele Kievului la un moment dat si totul va fi fost in van. 

Ucraina poate ceda mare parte din NovoRusia, iar razboiul s-ar incheia, insa Kievul vrea totul. 

Totul se poate incheia cu un mega-dezastru concertat la centralele nucleare, ceea ce ar putea ingheta conflictul pentru decenii. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, zod said:

Cu asta se ocupa superputerile: SUA, Rusia, Anglia, Turcia, China, ori chiar puterile mai mici cum este Franta cu a sa Legiune franceza, fie Olanda cu invazia din Timor, samd. 

Era clar 100% că o să intervii!:biggrin: De fapt voi postați pe rând, ca două suflete pereche. V-am deranjat feng - shu - ul, așa? :laugh: Dijaba încercați să o îndulciți, lăudându-l pe Putin și băgându-i pe ceilalți în aceeași oală. Nu suportă comparație, date fiind consecințele, între ceea ce au făcut alții și ceea ce a făcut Putin acum. Știu că-l iubiți mult pe Putin, însă nu mai deviați discuția, așa cum faceții de obicei. Mai bine, iote, am să reiterez și spuneți voi, punctual, unde am greșit:

1. Putin este un dictator kaghebist,

2. megaloman, îmbătat de cultul propriei personalități,

3. care este în stare să atace țări și să aducă prăpăd în Europa și în lume.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam asta fac toti. 

Este suficient sa vezi ce a facut SUA cu Iugoslavia, cu DDR, cu Cehoslovacia,... 

Ce rost a avut dizolvarea DDR din moment ce exista aderarea la UE, ori de ce nu au alipit si Austria la Germania?! 

De ce au dizolvat alte tari, iar pe altele le-au ingrasat?!

De ce DDR era stat ilegitim si trebuia alipit Germaniei, iar Republica Moldova nu trebuia alipita Romaniei si chiar astazi se evoca suveranitatea ei absoluta?! 

Adica Stalin le-a facut pe ambele in 1945, insa doar DDR trebuia sa dispara?! 

Cine decide cine poate ciunta ori ingrasa o tara ori alta si cine nu?! 

Dpmdvdr este la fel, asa ca hai sa nu fim farisei si sa privim lucrurile cu mai multa detasare. 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, zod said:

Nu are importanta ce a fost si cum a fost numita,

 

 

 

Ba are foarte mare importanță. 

Așadar Rusia atacă/invadează o țară vecină și numește acest fapt „operațiune specială”. Bineînțeles că toți rusofilii, postacii pro - ruși, mă rog, agrează această sintagmă! 

10 minutes ago, zod said:

 ideea este ca Rusia trebuia sa se apere cumva. 

 

 

Ideea e că Rusia a fost atacatorul, nu cea care s-a apărat! Și nu trebuia să atace în zilele noastre în care încercăm să vorbim despre o Europă unită. Dar sigur că voi, care sprijiniți imperialismul Rusiei până în pânzele albe, faceți abstracție de faptul că Rusia a atacat și invocați faptul că Rusia de fapt s-a apărat atacând Ucraina! 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 minute, Vriies a spus:

Ba are foarte mare importanță. 

Așadar Rusia atacă/invadează o țară vecină și numește acest fapt „operațiune specială”. Bineînțeles că toți rusofilii, postacii pro - ruși, mă rog, agrează această sintagmă! 

Ideea e că Rusia a fost atacatorul, nu cea care s-a apărat! Și nu trebuia să atace în zilele noastre în care încercăm să vorbim despre o Europă unită. Dar sigur că voi, care sprijiniți imperialismul Rusiei până în pânzele albe, faceți abstracție de faptul că Rusia a atacat și invocați faptul că Rusia de fapt s-a apărat atacând Ucraina! 

 

Nu are importanta ce cred eu, conteaza ce cred si ce fac marile puteri. 

-De ce Republica Moldova este stat suveran, dar DDR a fost contopit Germaniei federale?! 

In plus DDR putea fi bagat in UE, pe cand Romania era inca la mare distanta si totusi...?! 

PS: Pentru mine nu conteaza cine castiga in Ucraina, deoarece Ucraina nu va mai conta economic oricum, iar lumea noastra va fi din ce in ce mai saraca fara resursele Ucrainei, iar acum si fara resursele Rusiei. 

 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, zod said:

Cam asta fac toti. 

Este suficient sa vezi ce a facut SUA cu Iugoslavia, cu DDR, cu Cehoslovacia,... 

Ce rost a avut dizolvarea DDR din moment ce exista aderarea la UE, ori de ce nu au alipit si Austria la Germania?! 

De ce au dizolvat alte tari, iar pe altele le-au ingrasat?!

Cine decide cine poate ciunta ori ingrasa o tara ori alta si cine nu?! 

Dpmdvdr este la fel, asa ca hai sa nu fim farisei si sa privim lucrurile cu mai multa detasare. 

Hai să nu ne acuzăm de fariseism, pentru că nu e cazul. Nu poți să compari ceea ce a făcut SUA în fosta Iugoslavie cu ceea ce face azi Rusia în Ucraina. SUA n-a avut intenția de a cuceri teritorii și n-a năvălit cu trupe, așa cum a făcut Rusia în Ucraina. Cu totul alte chestii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Vriies a spus:

Hai să nu ne acuzăm de fariseism, pentru că nu e cazul. Nu poți să compari ceea ce a făcut SUA în fosta Iugoslavie cu ceea ce face azi Rusia în Ucraina. SUA n-a avut intenția de a cuceri teritorii și n-a năvălit cu trupe, așa cum a făcut Rusia în Ucraina. Cu totul alte chestii.

Si statele clientelare tot state cucerite sunt si a navalit cu trupe UN inarmate si a bagat NATO, in rest doar a bombardat aiurea Belgradul si a facut baraje de bombardamente si actiuni de anihilare a coloanelor armatei sarbe si au sustinut militar trupele secesioniste din teritoriul iugoslav cat si sarbesc. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
52 minutes ago, zod said:

Nu are importanta ce cred eu, conteaza ce cred si ce fac marile puteri. 

-De ce Republica Moldova este stat suveran, dar DDR a fost contopit Germaniei federale?! 

In plus DDR putea fi bagat in UE, pe cand Romania era inca la mare distanta si totusi...?! 

Ce dreak nu înțelegi, tu care zici că ești preocupat de geopolitică? 

Pentru că alta a fost situația în Europa Centrală și de Vest în care RFG era o forță și DDR-ul considera firească unirea cu RFG și toată Europa de Vest sprijinea chestia asta.

Și alta în Europa de Est, în care România era mucea. Plus de asta, Republica Moldova nu prea voia unirea cu România. Oricum, dacă mă întrebi pe mine, îți pot spune că atunci, imediat după 1990, s-a ratat un moment favorabil în acest sens, adică în sensul reîntregirii României.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×