Sari la conținut
Forum Roportal
Rayn

Anomaliie pandemice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 4 ore, adal* a spus:

"Comment en sommes nous arrivés à oublier la base même de ce qui fait l'humanité ? Repose en paix cher ami." Citat

Sad, very sad.

Formidabila pancarta pe care o afiseaza tipii.

E trist. Dar nu doar pentru că o fostă celebritate a zăcut in stradă si singurul om care a încercat să il salveze e cerșetor, trist e ca multor oameni care au citit articolul, ca si mie, de altfel, prima dată le-a "sărit in ochi" că in stradă a zăcut un om celebru, abia apoi au procesat informația asa cum ar fi fost normal, in strada zacea un om, nu contează ca a fost celebru sau ba. Mie nu imi gasesc nicio scuza ca am fost atat de prostanaca:biggrin:, celebritatea e ceva ce tine de mai mult de hazard, eu stiu prea bine asta si chestia asta o confirma altii inteligenti, nu prostanaca de mine. Gladwell spune in una dintre cartile lui ca pictorii impresionisti nu ar fi atins niciodată celebritatea daca unuia dintre ei nu i-ar fi venit o idee, ar fi ramas niste ilustri (o fi bine doar cu un i? Oricum, am scris deja meritos in loc de merituos, probabil doar asta mi-a sarit in ochi, cine stie ce greseli mi-au scapat. Sa vina politia gramaticii sa ma aresteze!:biggrin:) necunoscuti. Prin urmare, celebru ori ba, viata unui om nu valoreaza mai mult decat viata altui om, ca noi suntem tentati sa credem ca ar fi altfel, e alta poveste, cersetorul putea fi in locul fotografului si invers. 

1 oră în urmă, Amarena a spus:

Au stricat-o un pic cu "then" ăla, dar din avion nu se vede.

Nu au stricat-o cu nimic, sunt oameni simpli, sigur nu au avut parte de educatia de care altii s-au bucurat, dar oamenii ăștia simpli pot schimba multe, fac ceea ce altora, cu facultati, masterate si doctorate le e frica sa faca. E un mesaj scris cu sufletul. 

De ce esti atat de focusata pe formă? O sa iti scape multe chestii importante daca continui sa te folosesti prea mult de tipare. Te simpatizez si te apreciez foarte mult, sa nu iei ceea ce ti-am spus ca pe o jignire, te rog. 

In alta ordine de idei, vreau sa va spun ca multi dintre tiristi sunt vaccinati, nu din convingere, ci pentru ca au fost fortati. Chiar si oamenii care lucreaza de acasa au fost avertizati ca isi vor pierde joburile daca nu se vaccineaza cat mai repede. Tiristii nu protesteaza doar pentru drepturile lor, nu sunt o ceata de huligani, cum vrea Trudeau sa ii faca sa para, ci niste oameni care nu mai suporta toata situatia mizerabila in care se afla Canada de 2 ani incoace.

Si ca sa vedeti pana unde poate duce nebunia, de curand a fost arestata o tipa care scapase din mainile "iubitului" ei care o torturase timp de o saptamana. A reusit sa se smulga din ghearele lui si a fugit in primul magazin ca sa ceara ajutor. Politia a urmarit-o pentru ca nu avea masca. Nici nu au stat sa o asculte, au trantit-o la pamant si i-au pus catusele. Stiri proaspete de la cineva din Canada, doamnelor si domnilor.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 41 minute, Fiero a spus:

Politia a urmarit-o pentru ca nu avea masca. Nici nu au stat sa o asculte, au trantit-o la pamant si i-au pus catusele. Stiri proaspete de la cineva din Canada, doamnelor si domnilor. 

In curand criminalii, hotii, n-or sa mai fie o prioritate, statul va pedepsi drastic oamenii normali care cred ca au dreptul sa aleaga.

Pana la urma or sa ramana in proportii aproximativ egale, doar vaccinatii, criminalii, hotii si toti cei "diferiti", intr-o perfecta armonie.

Foarte interesant criteriu de departajare. Nu va suna apropiat de chestia aia religioasa cu "cei alesi"?

Daca nu v-ati prins pana acum, sa nu ziceti mai tarziu ca nu v-am spus.:smile:

Editat de adal*
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 51 minute, adal* a spus:

In curand criminalii, hotii, n-or sa mai fie o prioritate, statul va pedepsi drastic oamenii normali care cred ca au dreptul sa aleaga.

Pana la urma or sa ramana in proportii aproximativ egale, doar vaccinatii, criminalii, hotii si toti cei "diferiti", intr-o perfecta armonie.

Foarte interesant criteriu de departajare. Nu va suna apropiat de chestia aia religioasa cu "cei alesi"?

Daca nu v-ati prins pana acum, sa nu ziceti mai tarziu ca nu v-am spus.:smile:

Eu nu știu dacă o să mai postez pe tema asta, am tot zis ca nu o să o mai fac, risipesc inutil energie, cine s-a trezit, bine, cine nu, aia e! Somn usor in continuare! Sa te uiți și la Mr. Robot. :)

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Fiero a spus:

Eu nu știu dacă o să mai postez pe tema asta, am tot zis ca nu o să o mai fac, risipesc inutil energie, cine s-a trezit, bine, cine nu, aia e! Somn usor in continuare! Sa te uiți și la Mr. Robot. :)

Ok. Nici eu n-o sa mai postez din astea. Hai s-o facem.

Am vazut Mr. Robot. Ma asteptam la final. Dar m-am uitat pe nerasuflate.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, adal* a spus:

Ok. Nici eu n-o sa mai postez din astea. Hai s-o facem.

Am vazut Mr. Robot. Ma asteptam la final. Dar m-am uitat pe nerasuflate.

 

Mi-a plăcut foarte mult! O să ne mutam pe topicul potrivit.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 23 minute, Fiero a spus:

E trist. Dar nu doar pentru că o fostă celebritate a zăcut in stradă si singurul om care a încercat să il salveze e cerșetor, trist e ca multor oameni care au citit articolul, ca si mie, de altfel, prima dată le-a "sărit in ochi" că in stradă a zăcut un om celebru, abia apoi au procesat informația asa cum ar fi fost normal, in strada zacea un om, nu contează ca a fost celebru sau ba.

Se poate și mai trist. Să mori pe stradă din cauza unui infarct sau din cauza unui accident de mașină și niște cetățeni să-ți mai ia și portofelul din buzunar, că doar ești terminat, ce-ți mai trebuie? 

Da, da, s-a întâmplat în românia. 

Iar când animalul din mine a adormit și am sunat la 112 să chem Ambulanța pentru un bețiv căzut pe trotuar, tovarășii de la Poliția Canală au vrut să-mi dea amendă, că am deranjat Organul pentru un boschetar.

Dar cred cu tărie (well, când zic tărie nu mă refer la whiskey), că fiecare națiune merită exact ce primește. 

AUR e pe locul 2 în sondaje, după PSD. 

Exact asta merită românia în momentul de față.

Chiar și un topic ca "Anomaliile pandemice". :lol2: 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, adal* a spus:

In curand criminalii, hotii, n-or sa mai fie o prioritate, statul va pedepsi drastic oamenii normali care cred ca au dreptul sa aleaga.

Pana la urma or sa ramana in proportii aproximativ egale, doar vaccinatii, criminalii, hotii si toti cei "diferiti", intr-o perfecta armonie.

Foarte interesant criteriu de departajare. Nu va suna apropiat de chestia aia religioasa cu "cei alesi"?

Daca nu v-ati prins pana acum, sa nu ziceti mai tarziu ca nu v-am spus.:smile:

Ce bășină...

Tu poți măcar să duci lingura la gură fără să verifici pe fb dacă nu se supără șefii tăi?!

Da', retoric vorbind, când au fost "criminalii, hoții" o prioritate pentru statul (degeaba) român?! 

La nivel de județ, în 2019, au fost,în medie, 500.000 (CINCI SUTE DE MII!!!) de cazuri penale nerezolvate! 

Gizăz Christ și Măicuța Domnului...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 51 minute, gargbird a spus:

Tu poți măcar să duci lingura la gură fără să verifici pe fb dacă nu se supără șefii tăi?!

Nu intru pe facebook si am mai zis ca eu nu zgarm in toate gunoaiele si in toate cacaturile.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, adal* a spus:

Nu intru pe facebook si am mai zis ca eu nu zgarm in toate gunoaiele si in toate cacaturile.

Și-atunci cum mai trăiești?! 

De unde te inspiri?! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, gargbird a spus:

Și-atunci cum mai trăiești?! 

De unde te inspiri?! 

Pai mananc, beau, chestii.

De unde? Citesc printre randuri si incerc sa ma uit peste gard.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×