Sari la conținut
Forum Roportal
adal*

Conflictul intre bine si rau inlocuit de cel dintre desteptaciune si prostie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi se pare evident ca in ultimii zeci de ani, conflictul dintre bine si rau, care a fost considerat de societatile religioase conflictul suprem, a fost inlocuit treptat cu cel dintre desteptaciune si prostie. Aceasta a devenit evident o data cu ascensiunea Political Corectness, cu promovarea LGBT si mai nou cu pandemia de coronavirus.
Se pare ca nu mai conteaza deloc ca esti o persoana rea, daca esti perceput ca o persoana desteapta.
Exemplul acestor zile este perceptia unora care se considera destepti, in legatura cu cei ce nu se vaccineaza. Opinia unora dintre acestia este destul de radicala. Unii ca Enki de exemplu, din motive evidente (lipsa), ar dori chiar sa-i fu'ta pe toti nevaccinatii.

Dar cea mai importanta consecinta este aceea ca oamenii vor accepta (deja se intampla) ca oameni rai, dar considerati destepti, sa fie lasati sa ia decizii importante pentru soarta omenirii.

Nu va mai dura mult si notiunile de bine si rau vor dispare din vocabular si poate chiar din dex.

Eu cred ca asta este directia spre care se indreapta omenirea.
Credeti ca este posibil? Credeti ca este calea corecta pentru viitorul omenirii?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
38 minutes ago, adal* said:

  Unii ca Enki de exemplu, din motive evidente (lipsa), ar dori chiar sa-i fu'ta pe toti nevaccinatii.

 

Interesant subiect. :smile:

Io aș vrea, de ex., să le f*t doar pe unele nevaccinate, doar p'ălea care sunt belea! :tongue: Ies la pensie, dau la teologie și deviza mea va fi: 

„hopa, hopa, hopa, hopa,  

să vă f*tă taica popa!” :laugh:

49 minutes ago, adal* said:

 

Nu va mai dura mult si notiunile de bine si rau vor dispare din vocabular si poate chiar din dex.

Eu cred ca asta este directia spre care se indreapta omenirea.
Credeti ca este posibil? Credeti ca este calea corecta pentru viitorul omenirii?

Nu prea cred. Noțiunile de bine și rău vor exista câtă vreme va exista omul ca ființă spirituală și emotivă. Doar că acestea vor căpăta și alte nuanțe.

În general deșteptul recunoaște binele, că d'aia e deștept. Pe când prostul are mai puțină recunoaștere de genul, că d'aia i se și zice prost.

Părerea mea.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 10 minute, Vriies a spus:

În general deșteptul recunoaște binele, că d'aia e deștept. Pe când prostul are mai puțină recunoaștere de genul, că d'aia i se și zice prost.

Părerea mea.

Problema este mai complexa de atat. Desteptii si prostii sunt denumiri generice si daca poti impune pe toate canalele media cine sa fie "prost", atunci ai rezolvat-o.

Mai putin conteaza cine este cu adevarat prost si cine este cu adevarat destept.

Eu vreau sa atrag atentia ca raul si binele isi pierd din ce in ce mai mult substanta si criteriile viitoare de a aprecia un anumit curs al istoriei vor fi foarte subiective.

De aici si pana la catastrofa drumul este foarte scurt.

 

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 minutes ago, adal* said:

 

Problema este mai complexa de atat. Desteptii si prostii sunt denumiri generice si daca poti impune pe toate canalele media cine sa fie "prost", atunci ai rezolvat-o.

Mai putin conteaza cine este cu adevarat prost si cine este cu adevarat destept.

Eu vreau sa atrag atentia ca raul si binele isi pierd din ce in ce mai mult substanta si criteriile viitoare de a aprecia un anumit curs al istoriei vor fi foarte subiective.

De aici si pana la catastrofa drumul este foarte scurt.

 

Sigur că e complexă, însă în esență se reduce la ceea ce spusei io mai sus. 

Mereu va conta cine e cu adevărat prost și cine e cu adevărat deștept. Problema însă e în abilitatea societății de a-l pune pe prost la locul lui și eventual de a-l ajuta, pe de o parte, și de a promova deșteptăciunea, de cealaltă parte. O eventuală catastrofă va fi în măsura în care societățile vor da liber la prostie și ignoranță, că ăstea vin mână-n mână, facilitând accesul proștilor la conducere.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Vriies a spus:

Sigur că e complexă, însă în esență se reduce la ceea ce spusei io mai sus. 

Mereu va conta cine e cu adevărat prost și cine e cu adevărat deștept. Problema însă e în abilitatea societății de a-l pune pe prost la locul lui și eventual de a-l ajuta, pe de o parte, și de a promova deșteptăciunea, de cealaltă parte. O eventuală catastrofă va fi în măsura în care societățile vor da liber la prostie și ignoranță, că ăstea vin mână-n mână, facilitând accesul proștilor la conducere.

Totul este atat de confuz, incat prosti reali sa para destepti. Ceea ce vreau sa spun este ca media incearca sa nu mai apreciem prostii si desteptii dupa vechile tipare, ci sa ii acceptam ca atare, asa cum ni-i indica mass media.

Tehnicile de manipulare au devenit atat de sofisticate ca au confuzat si pe desteptii reali., moment in care ma pot indoi de desteptaciunea desteptilor confuzati.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, adal* said:

Totul este atat de confuz, incat prosti reali sa para destepti. Ceea ce vreau sa spun este ca media incearca sa nu mai apreciem prostii si desteptii dupa vechile tipare, ci sa ii acceptam ca atare, asa cum ni-i indica mass media.

Tehnicile de manipulare au devenit atat de sofisticate ca au confuzat si pe desteptii reali., moment in care ma pot indoi de desteptaciunea desteptilor confuzati.

Poi, exact ce spuneam. Confuzia e mare, din moment ce ștacheta de bun simț e lăsată din ce în ce mai jos, astfel încât prostul poate sări lesne peste ea și pătrunde în toate structurile și domeniile societății. Odată cățărat sau pătruns acolo, prin viclenie și tenacitate se va menține, se va cățăra către vârf și va promova la rândul lui prostia. Este exact ceea ce se întâmplă în societatea noastră. Bine, e o chestie generală, însă la noi e mult mai vizibilă.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Vriies a spus:

Poi, exact ce spuneam. Confuzia e mare, din moment ce ștacheta de bun simț e lăsată din ce în ce mai jos, astfel încât prostul poate sări lesne peste ea și pătrunde în toate structurile și domeniile societății.

Foarte exact. Si odata ajuns sus, va promova prostia ca desteptaciune, exact ce se intampla acum.

Sa nu-mi spui ca o persoana care este cu adevarat desteapta ar vrea sa sa fu'ta ceva prosti.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
20 minutes ago, adal* said:

Foarte exact. Si odata ajuns sus, va promova prostia ca desteptaciune, exact ce se intampla acum.

Sa nu-mi spui ca o persoana care este cu adevarat desteapta ar vrea sa sa fu'ta ceva prosti.

Dacă ne rezumăm strict la sex, două trei futaiuri acolo n-ar strica. Că un futai n-a omorât pe nimeni, dimpotrivă! :laugh:

Dacă ne referim strict la dezideratul de a ne strădui să avem o viață mai bună, atunci la vârful societății ar trebui cumva să existe preocuparea majoră să fie promovată deșteptăciunea și „futuți” proștii - în sensul de a-i împiedia să se infiltreze și să acceadă în structuri de decizie. Din nefericire, în zilele noastre acest lucru e exact pe dos. E de ajuns să vedem ce se întâmplă în educație, apoi în multe domenii ale societății.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din discuțiile de mai sus se poate trage o singura unica concluzie: Enki vrea sa ii f#ta pe adal și pe Rayn. 

Pandemia a creat conflicte în societate ca și cum cele existente nu erau de ajuns. Sigur ca doar cei înțelepți se pot tine departe, asa cum este ideal. 

Talibanii sunt prosti sau deștepți? Rai sau buni?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Rodica` a spus:

Enki vrea sa ii f#ta pe adal și pe Rayn. 

Inteleg ca convingerea ta este ca Enki este desteapta si eu sunt prost.

Acum 4 minute, Rodica` a spus:

Sigur ca doar cei înțelepți se pot tine departe, asa cum este ideal.

Ai dreptate, doar prostii pot sa treaca intr-o tabara sau alta. Dar cine mai intelege? Se pare ca sunt destepti prosti si prosti destepti.

Tu poate nu esti asa confuza ca mine.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×