Sari la conținut
Forum Roportal
adal*

Conflictul intre bine si rau inlocuit de cel dintre desteptaciune si prostie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 5 minute, adal* a spus:

Inteleg ca convingerea ta este ca Enki este desteapta si eu sunt prost.

De ce te duci asa departe? Enki e vaccinata și tu nu. Asta a fost punctul de plecare. Alta concluzie ulterioară nu am găsit. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Rodica` a spus:

De ce te duci asa departe? Enki e vaccinata și tu nu. Asta a fost punctul de plecare. Alta concluzie ulterioară nu am găsit. 

Zici tu sa stau pe aproape? Ma pacalesti.:smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 minute, adal* a spus:

Zici tu sa stau pe aproape? Ma pacalesti.:smile:

Categoric. Dacă ai convingerea asta zic ca ești dezirabil destul, având în vedere numai cel mai recent schimb de replici... 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Rodica` a spus:

Categoric. Dacă ai convingerea asta zic ca ești dezirabil destul, având în vedere numai cel mai recent schimb de replici... 

Da, ne-am avut bine mereu, ai dreptate, dar am si eu orgoliul meu. Vreau sa ma roage.:biggrin:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

,, - Nu crezi ca esti putin cam arogant?

- Ma consideri un om inteligent?

- Esti un om inteligent.

- Eu nu cred ca un om inteligent, cu adevarat inteligent, poate fi arogant.

- Poate fi si asta un calcai al lui Ahile. Vrei sa spui ca omul inteligent are intotdeauna dreptate? 

- Vreau sa spun ca omul inteligent spune lucrurilor pe nume, asa cum sunt.''

 

#maiziceva

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, cred că puțin imatur - pentru că încă beau, bag la pariuri și fumez... de toate. 

Oricum, cred că deja mă plictisesc de stilul de viață sus-menționat, dar nici nu îmi promit să continui cu un stil de viață sănătos.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 15.08.2021 la 14:31, adal* a spus:

Mi se pare evident ca in ultimii zeci de ani, conflictul dintre bine si rau, care a fost considerat de societatile religioase conflictul suprem, a fost inlocuit treptat cu cel dintre desteptaciune si prostie. Aceasta a devenit evident o data cu ascensiunea Political Corectness, cu promovarea LGBT si mai nou cu pandemia de coronavirus.
Se pare ca nu mai conteaza deloc ca esti o persoana rea, daca esti perceput ca o persoana desteapta.
Exemplul acestor zile este perceptia unora care se considera destepti, in legatura cu cei ce nu se vaccineaza. Opinia unora dintre acestia este destul de radicala. Unii ca Enki de exemplu, din motive evidente (lipsa), ar dori chiar sa-i fu'ta pe toti nevaccinatii.

Dar cea mai importanta consecinta este aceea ca oamenii vor accepta (deja se intampla) ca oameni rai, dar considerati destepti, sa fie lasati sa ia decizii importante pentru soarta omenirii.

Nu va mai dura mult si notiunile de bine si rau vor dispare din vocabular si poate chiar din dex.

Eu cred ca asta este directia spre care se indreapta omenirea.
Credeti ca este posibil? Credeti ca este calea corecta pentru viitorul omenirii?

Tot mai multi indivizi si societatea in ansamblu, se indrepta catre o agresivitate lipsita de orice urma de etica/de empatica.

Cat anume va continua acest trend, nimeni nu stie.

Corectitudinea, desteptaciunea, prostia, binele, raul si nu numai,  sunt definite cu succes de catre cei ce pot sa le impuna si o fac asa cum considera ei.

De ce?

Deoarece pot si ii avantajeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×