Sari la conținut
Forum Roportal
Mosotti

Dulceata neinregula

Postări Recomandate

Ce de la stat ca am auzit ca acolo nu e ca in GErmania sa-ti dea social daca nu ai munca, sa-ti dea unde sa stai, in SUA dorm oamenii pe strazi, le da o mancare aiurea si atata. In mod normal aia fara munca care nu au unde munci mai ales aia de 50 ani care au fost dati afara, sa le dea social de ex in Germania iei 400 Euro ptr mancare lunar, si iti da sa stai intr-o garsoniera tu iti alegi unde, si daca pretu e ok, platesc ei caldura, apa calda, rece, canalizarea, chiria, si tu platesti doar lumina si telefonul, deci e bine orhanizat, nu sa stai in hale de 200 insi sa le miros basinile la aia, sa le ascult sforaiturile si altele. In SUA nu e bine. In Germania toti sunt asigurati la sanatate si au full service toti, indif ca unu plateste 100 dolari altul 400 la asigurare ! In SUA e jungla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A nu se confunda America cu Germania ca nu prea sint asemanari intre Europa in general si Statele Unite.    Aici nu te da afara din munca doar ca ai 50 de ani!!!  Pensionarea incepe la 62 de ani dar nimeni NU vrea la pensie aici, n-ai vazut cotoroante comuniste la 80 de ani in politica democrata Pelosi, Biden 78,  o avocata 87 de ani si plina de canceruri, toate organele sint scose si merge pe baterii dar tot voteaza impotriva lui Trump.  Asta nu-i tara pomenilor sau al trantorilor,  canadienii coboara sa lucreze ce pot pe negru sa treaca iarna ca ei n-au pensie aproape deloc si din Canada veneau inainte CoVid un enorm de mare numar de cersetori romani aici in sud in tarile/zonele calde ca se poate dormi si in parcuri.  Ma mir de ce nu se duc in Germania din jungla???   nimeni nu le tine aici cu forta!!!    Nici pe tine nu te cheama nimeni,  aici vii ca vrei  sa lucrezi si sa traiesti diferit fata de unde ai trait inainte.    Pe mine asemenea comentarii nu ma impresioneaza, mergi la cersit e treaba ta,  mergi unde crezi ca te incadrezi in societate mai bine, daca si nemtii te accepta???    Unii sint multumiti cu cersitul, altii vor sa lucreze si pe urma se aude  vechea poveste ca cei care au case se numesc "căsiști" de pocaiti, si sint increzuti mai ales daca-i si achitat imprumutul bancar de 30 de ani in mai putin de 10 ani si multe alte bazaconii fanteziste.    Ei nu lucreaza decat anumite ore sa faca rugaciuni, asa nu te angajeaza NIMENI ... noi altii muncim cate 14 ore pe zi dar si castigam.   Este oportunitate egala dar munca face diferenta de a fi sau a nu fi... pe lista!!!    Li se da si aici locuinte insa au dat la criminali spatiul pentru o suma de bani si au pierdut drepturile.   Acum cu CoVid au disparut toti si ma bucur ca nu-i vad dar nu numai eu, s-au adunat din toate parcurile si gropi da langa drumuri mari si s-au repatriat care de unde au venit ... ca pe munte nu urcau, acolo's serpi cu clopotel si nu iarta pe nimeni, se nasc ucigasi serpisorii, pana sa suga lapte matern deja au ucis :lol2:  In acest timp se repara strazi, canalizari, stalpuri noi electrice, toti mexicanii ilegali lucreaza, ca aici nu se sta cu decade pe un job, traficul de camioane au primit freeway nou sa n-aibe treaba cu orasul, e loc si prin desert ca tot acolo ajung.   Pentru trantori deloc nu e bine aici, doamne feri' ... ca nu se primeste nimic niciunde si nici bisericile nu sint ca in romania sint restrictii mari de la Stat, popa NU comanda aici.  Cimitirul e daca ai bani sa fi ingropat altfel cuptorul cu gangsterii ca-i cel mai ieftin :bb:    Ai coltul tau in Germania si vine aia cu banii sa te plateasca???    Sa ai placere de a locui acolo!!!  

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CIne munceste 14 ore pe zi e dus cu barcile clar, si viata cand ?! Ce mai fac oamenii cu banii daca muncesc atata ! Aia nu e viata. Nu traim ca sa muncim. Nu e asa, am doi prieteni de fam care au iesit la pensie in chicago, el are 1500 dolari, ea 1000, doar nu o munci pana la 125 ani, ce dracu ! Abia astepta sa iasa la pensie, cum sa fuga de ea ?

Nemtii m-au acceptat ca mama s-a maritat cu un neamt in 1998, dar ziceam ca idee, nu asta era vb ca nu e omu obligat sa vin acolo, asta ai inteles ? Sistemul acolo e de kakao, e un capitalism rece unde cont doar banu, omu e zero. Discutam ca idee de sistem. Nu ca vine cineva sau ca nu vine, sau ca e obligat sau nu sa vina.

Sanatatea praf si pulbere doar ptr cine are bani, invatamantul praf, daca n-ai bani nu inveti sau imprumuti bani de la banci si dai la rate toata viata poate, ma mir cum de nu vezi astea. Ca astea se cunosc, Germania e mai umana, faceam comparatie intre sisteme doar.

Ai cap ? Invata domne gratuit, ca de aia platim taxe si impozite, ai prob de sanatate ? Trateaza omu,  nu faci doar ce zice banul, si la medicamente la fel. Nu il tratezi in functie de cat plateste, ca nu e vinovat omu ca are salariu mai mic.

Nu am zis ca te da afara doar ca ai 50 ani, iar intreb, asta ai inteles ? Am zis ca daca te concediaza sa zicem pe la varsta a doua, e greu sa te angajezi. Nu se duc in Germania aia din SUA ca nu-i accepta, de aia nu se duc, sau nu cunosc sistemul de acolo, altfel prosti sa fie sa nu se duca, ca si acolo e civilizatie, trai bun, dar si omul conteaza. Nu e vb de cerseala. E vb de un om care munceste in SUA si in Germania pe acelasi job, asta e comparatia. I-a indoctrinat bogatii pe americani ca e normal sa traiasca intr-un sustem rece capitalist, si fraierii au crezut ca asa e normal.

Ca sa nu mai zic ca in Germania nu te da afara asa ca a vrut chelia lui, trebe sa ai un motiv. Daca ai minim 25 ani de munca intr-o firma si te da afara aiurea, iei despagubiri de 40000 euro, nu asa fiecare face ce vrea. E umanitate acolo. Zic comparatia ca se zice ca SUA e mama democratiei, e pe draci mama democratiei, te omoara politia si n-are nimeni mai nici o treaba. SUA se ia de alte tari, ii sicaneaza, ii agreseaza, de parca nu stii asta. In Germania daca mori te costa 5000 euro arsul si 7000 inmormantarea, dar banii astia ii pui repede deoparte in timpul vietii, daca nu, te ingroapa ei gratis. Inseamna ca si tu gandesti inuman ca aia de tot aperi ce e acolo si o zici ca si cum in Germania e nasol. Un uman vedea tot ce am zis si le recunostea zicand "da, asa e, dar ce sa facem".

 

Editat de Mosotti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la Institutul Nuclear luncreaza 30 de zile non stop aproape, inchisi in acele facilitati, NU merg acasa zilnic, nici saptamanal macar, ca si astronautii sau militarii in misiune!!!  O alta categorie de oameni sint CFR-istii, soferii de TIR, factorii postali, piloti, marinari, armata, politia, pompierii, muncitorii ogoarelor, minerii, doctorii in spitale muncesc cat li se cere si nimeni nu reclama ca unde-i viata, doar cei care n-au nici o viata si stau la intins mana!!!     Tu daca ai chef de MF-ing, cauta pe altcineva, asta nu e smart talk, de care duci dorul, e doar un narav prost si eu nu sint pentru asa ceva.  Doar unii romani au asemnea probleme, alte neamuri nu reclama ca trebuie sa lucreze.  Asta e discutia ta serioasa???  Scuteste-ma!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Muneste tu in continuu, ce viata ai avea ? Ptr ce ai mai trai ? Esti culmea. E una sa lucri 8 ore pe zi cu doua zile libere, e alta in prostie, daca tu nu ai alta posibilitate si muncesti 14 ore pe zi e problema dumitale, eu unu vreau si am viata ! Am timp liber ca asta inseamna viata. Te deranjeaza adevarul ?! N-ar trebui. Am zis daca ai face asa, dar ai zis "muncim 14 ore pe zi si avem", deci clar faci asa, si de ce mai ai ? La ce-ti mai foloseste ? Patronu face burtoiu mare si voi..ce faceti ? Adica ala are viata vreau sa spun.

Lasa-i pe aia de la nucleare ca nu e vb de ei, si aia au liber, lucra in trei schimburi, nu mai zi tu ca nu e asa. La un loc de munca ok in SUA ai doua zile libere dar nu weekend neaparat si nu una dupa alta, si 8 ore pe zi, ATAT ! Nu am zis sa nu se lucreze cum zici tu. Nu traim doar sa ii imbogatim pe smecheri ! Si majoritatea gandesc asa.

Voi acolo trebe sa cereti asa "vrem sa avem cu program 8 ore/zi si doua zile libere, nu sa muncim 14 ore ca sa avem ! Ti-ai pus problema asta ? Nu. Ca daca multi ies in strada si se face asa, se rezolva, dar patronii ce zic "lasa-i p-astia ca fac, nu cer mare lucru, le dam salarii mici, sa munceasca pana crapa". Nu e bine, ca faceti rau si altora care gandesc okey, ca-s si aia nevoiti sa faca la fel, uniti-va si respectati-va sa aveti cu program normal si libere normal ! Asta e. 

Nu te mai supara pe nedrept ca nu este cazul. Sau probabil esti patron, atunci te inteleg, e normal sa consideri normal asta, nu am ce zice contra.

 

Editat de Mosotti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×