Sari la conținut
Forum Roportal
Mosotti

Dulceata neinregula

Postări Recomandate

O firma pretindea ca dulceata lor are 70 % fruct si 115 Kcal/100 g fata de 300 alea clasice. Am descoperit ca unele borcane nu au deloc fruct, si ca, kcal sunt 250 si nu 115.

Poti fi dati in judecata ? Sau nu ?

Le-am dat mail si au fost foarte politicosi, mi-au dat gratis trei borcane adica cate cumparasem eu, dar zic ca idee doar daca era caz de proces.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se face corespondenta in aceste situatii, ci se da pe mana unui avocat agresiv, care va lupta dupa ce un laborator ii va spune exact ce contine borcanul.   In State este mai efectiv procedura din cate stiu si rar castiga firma din gresala lor.   De multe ori ne vine instiintare de la avocati ca vom fi dezpagubiti cu o suma marunta, ca altii au dat in judecata firma, insa noi am platit cu Credit Card si nu era greu sa ne urmareasca, pagubele nu erau mari si se impartea intre foarte multi cumparatori.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi in romania, dar in SUA cre ca se ia despagubire mai serioasa, nu are nici o importanta ca se impart pagubele la altii, pe mine m-a deranjat si aia e, kcal in plus deci atentat la greutatea mea, si fara fruct sau cu putin, deci atentat la gusturile mele adica trauma psihica, ca asa pui problema.

Oricum nu e cazu ca au fost domni, dar zic ca idee. Ma mir cum de s-au oferit sa dea astea trei borcane gratis, ca nu eu le-am cerut. Desi le aveam pe celelalte trei cumparate. Tu de ce crezi ? Asa de ok ce erau sau le era frica ca merg mai departe ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, Mosotti a spus:

Asa de ok ce erau sau le era frica ca merg mai departe ?

Nu le era frica de tine deloc, te-au mai indopat cu otrava si nici atunci n-ai reclamat ci l-ai papat bunatatea!!!   Daca ai probleme de sanatate, mergi in padure acum sa culegi fructe ce mai gasesti si le fierbi pe foc mic pana se fac "parf" dar fara zahar, le pui in borcane de sticla, legat cu celofan si in frigider ca le vei termina repede.   Nu vei unge suprafete mari sa nu risipesti degeaba, si mereu cand vrei ceva dulce, iti faci dulceata din tot ce gasesti pe piata, pruni, struguri, etc.!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Otrava nu prea avea cum sa fie ca avea fructe, pectina si sirop de struguri (care e tot aia la kcal doar ca nu e zahar), nu vad ce otrava sa fie. Nu am probleme de sanatate, eu vreau sa-mi placa mult la gust in primu rand, adica sa aiba multe fructe si putin sirop, fructe, nu vreau magiun. O sa incerc sa pun putina stevia in magiunu de prune poate nu mai e asa acrisor adica prea acrisor de fapt. Dar si ala are 270 Kcal/100 g.

Pe mine ma int doar sa fie dulceata cu destule fructe visine in ea, mai putin sirop si sa aiba mai putine Kcal, sunt satul de tembelia 250-325 Kcal/100 g. Io am la cap, cand ma ia, mananc si un borcan odata cu paine. 

Adica vezi tu oamenii ? In loc sa faca ca dulciurile sa nu faca rau, ei fug de ele ! N-am auzit si eu pe unu ? Mananca ma cata ciocolata vrei tu daca vrei, nu manca doar salate si alte alea, nu.."evitati dulciurile, mancati asa si asa", de ce ?! Normal ca mananci si sanatos, insa nu doar, sanatos in sens de nutritiv, nu ca ar trebui sa faca rau.

Uite un exemplu, ursuletii Haribo sau rahatul, alea au cam 80 % zahar sau glucoza, daca pune stevia ce are ? Ca aia are zero si se pune infim ca si cantitate, si restu gelatina, coloranti si altele, neavand amidon si grasime, ai cam 0 Kcal/100 g fata de 350, dar vezi pe undeva ? Nu, doar nababii au, aia au linie separata de miniproductie. Sau ciocolata fara zahar, doar stevia, nu rahaturi eritritol, fructoza care tot la 550 Kcal/100 g te duce o ciocolata, altfel ai reduce la un 350, deci nici nu se misca pe axa asta.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa se spune ca zaharul e otrava, nu la Cian sau altceva m-am gandit.   "ursuletii Haribo" n-am stiut ce sint :lol2:  copiii cand erau mici mancau Gummi Bears de anumite arome le-am gustat si eu dar daca in copilarie n-am mancat dulciuri, nu ma intereseaza nici acum.   Acel ceva din struguri unde cautai fructul se numeste Jelly = gelatina si este foarte solicitat in State, este cred ca  mancarea nationala al Americanilor peste felii de paine dat cu un fel de Nutella doar din Arahide.   "Peanut Butter and Jelly sandwich consists of peanut butter and fruit preserves — jelly or jam — spread on bread".    In alimentarile americane ocupa mult loc pe rafturi tot feluri de Jellies si putine gem-uri si o larga gama de chestie de arahide ca eu n-o sa-l gust niciodata dar nici feliile de paine pe care se ung aceste bunatati si 1 litru de lapte rece se ofera langa, se folosesc pahare mari pe aici.   E micul dejun sau pranz, depinde de caz.  Eu pentru gem-uri merg in alte magazine unde gasesc si nemtesc dar si romanesc, iar magiunul este super bun din romania, mereu am in casa.  Faceam pe vremuri in casa, am facut si in America in San Diego, am avut un prun in curte credeam ca-i mort demult, am pus flori langa gard si le-am dat ceva ingrasamant sa creasca frumos, dar nu m-am gandit ca radacinile sint asa de extinsi, a facut in 1994 o tona de fructe, vecinii s-au speriat ca n-au mai vazut asa ceva.  Noi eram in Europa, dar prietena care statea in casa le-a adunat pe toate si a umplut 3 frigidere si congelatoare, a si vandut din ele in fata casei, vecinii au navalit cand era la munca si tot nu se mai terminau.  Nici n-a trebuit zahar sa le firb magiun si erau dulci destul, 3 ani au stat in borcane de sticla, am impartit la diabetici ca nu se gasea nimic in magazine fara extra zahar atunci.   Numai Horinca n-am facut desi vecinul polonez ma indemna sa incerc dar nu aveam instalatie si nici chef de mers in puscarie.          

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cica suc de struguri cu pulpa (Adica din struguri cu pulpa probabil) obtinut prin evaporare blanda la 60 grade. Sirop de struguri, adica nu sucu lor, ca ala are gust de strugure, ci zaharu din struguri cumva, deci neutru la gust, cum ar veni zaharu din trestie.

Desi in SUA nu prea ai dulceturi facute de americani.

Ia zi si mie daca vrei cum e cu sistemu de sanatate acolo ? Ca tot zic astia ca daca n-ai bani mori, ca asig nu acopera aia, aia, ailalta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 34 minute, Mosotti a spus:

Ia zi si mie daca vrei cum e cu sistemu de sanatate acolo ? Ca tot zic astia ca daca n-ai bani mori, ca asig nu acopera aia, aia, ailalta.

Aici la dulceata vrei despre asigurarea medicala Smart Talk  :smartass:  ???  cred ca nu este locul potrivit, ca nu mai ai chef de pus pe paine nimic si nici paine nu mai vrei sa mananci sau cartofi, paste, orez, decat frunze mari verzi oparite cu tărâţe de grâu si din astea, ce dadeam noi la purcei si pui si restul de animale mici pe vremuri   :lol2:

Sint dulceturi doar nu-mi plac, ca si armata consuma destul insa sint ori prea dulci ori din coji de portocale si nu-mi plac deloc, dar majoritatea este din import si scump.  Cred ca din toate tarile planetei unde se prepara dulceata se gtasesc aici si daca am din ce alege, de ce sa ma limitez la cea de capsuni cand gasesc de afine salbatice din Elvetia dupa reteta unei bunicute sau de Smochine din Grecia langa branzeturi franceze.  O singura data am cumparat o delicatese de dulceata din fructe de Cactus facut in Tucson,  Arizona si au disparut, dar nu si cactusii, asta nu inteleg.   Era mai buna ca, nu se poate compara cu nimic, era din astea dar fara tepi  :smile: 

 Image result for Preakly Preas

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 ore, Mosotti a spus:

Cica suc de struguri cu pulpa (Adica din struguri cu pulpa probabil) obtinut prin evaporare blanda la 60 grade. Sirop de struguri, adica nu sucu lor, ca ala are gust de strugure, ci zaharu din struguri cumva, deci neutru la gust.   Desi in SUA nu prea ai dulceturi facute de americani.

Desi sint zriliarde de tone de dulceturi americane, eu am cumparat ceva de pe un raft mai elevat putin ca sa gust din mai multe surse ca putine sint tarile care n-au comert cu americanii.  Pe moment le savuram si cu copiii cele din ciresi negre, ca le-am dat si lor, am cumparat mult sa avem in casa, eu mereu ma pregatesc de iarna, asa sint obisnuita din Secuime.    

Poate nu stii, dar armata americana este extrem de numeroasa plus veteranii, ei nu cumpara din alimentara ci din magazinele din bazele militare la pret de nimic, plus america hraneste milioane de saraci, bolnavi, handicapati si cine stie toate categoriile, dar nu cu borcanele de 284 de grame din Franta.   ONU primeste marfa americana la fel pe gratis si mai impart pe ici colo dar se consuma enorm si in acest Stat.  Cei cu venituri putine si pensii din care nu se poate trai, tot din bugetul Statului traiesc pana mor.    

ttps://www.bing.com/search?q=St.+Dalflour+Black+Cherry+Traditonal+French+Recipe&cvid=e507f22473ac429b8580d6cd7aa9f372&pglt=43&FORM=ANNTA1&PC=HCTS

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×