Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Sufletul pereche, legate, reflexie unica pe pamant and stuff

Postări Recomandate

Chiar acum, Stu' a spus:

si cum te vindeci..de sufletul pereche?

Pai il vezi asezat la casa lui, cu sotie etc. Si te vindeci. Sufletele zbuciumate isi gasesc linistea dar NU CU TINE. Probabil asta e lectia majora. Unde e prea multa furtuna si idealizare, este si o recladire a existentei ulterior. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, observant a spus:

 Dar asta e inca o relatie sanatoasa, nu e vorba de suflete pereche, unde este o intensitate foarte mare si rara. Iar la reflexie creste intensitatea pana acolo incat greu mai poate fi suportata.

 

Inteleg ca fluturii din stomac se reactiveaza instant doar cu gandul la acele momente din trecut cand ai trait iubirea intens?

ca si cum ar dezactiva timpul dintre atunci si acum?

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Maeve. a spus:

Pai il vezi asezat la casa lui, cu sotie etc. Si te vindeci. Sufletele zbuciumate isi gasesc linistea dar NU CU TINE. Probabil asta e lectia majora. Unde e prea multa furtuna si idealizare, este si o recladire a existentei ulterior. 

Adica sufletul pere3che isi implineste sensul doar atunci cand inveti sa iti gasesti linistea departe de el?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Stu' a spus:

Inteleg ca fluturii din stomac se reactiveaza constant doar cu gandul la acele momente din trecut cand ai trait iubirea intens?

Din experienta mea, e posibil si asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, observant a spus:

Din experienta mea, e posibil si asta.

spunea cineva ca avem nevoie de trecut ca sa nu uitam cum sa fim fericiti.

oare nu folosim acest suflet de om pentru a reactiva sentimentul de care ne e dor? ne e dor de oameni sau de sentimente?

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Stu' a spus:

Adica sufletul pere3che isi implineste sensul doar atunci cand inveti sa iti gasesti linistea departe de el?

Rewind. 

 

Eu am zis ca reflexia ramane cu tine, nu iubirea aia furtunoasa si neimplinita. Acum ca a fost suflet pereche ( dorinta umana de a se consola cu ceva maret de pe urma unei suferinte intense) sau nu a fost suflet pereche ( constientizarea si modificarea conceptului de iubire, relatie si interactiune intre cele doua persoane) depinde de alegerea fiecaruia. Unii aleg sa creada ca marile iubiri au fost suflete pereche sau reflexii. Altii ca mine se gandesc ca relatiile mai linistite si mai statice de fapt sunt reflexiile cu care nu am invatat inca sa coabitam pana nu ne-am lovit de celelalte mai furtunoase. 

Editat de Maeve.
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Stu' a spus:

spunea cineva ca avem nevoie de trecut ca sa nu uitam cum sa fim fericiti.

oare nu folosim acest suflet de om pentru a reactiva sentimentul de care ne e dor? ne e dor de oameni sau de sentimente?

De sentimente. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Maeve. a spus:

. Altii ca mine se gandesc ca relatiile mai linistite si mai statice de fapt sunt reflexiile cu care nu am invatat inca sa coabitam pana nu ne-am lovit de celelalte. 

Wa :)

Nu suna, totusi, trist, ..,,a coabita'' cand vorbesti de iubire?

Ce e de fapt, mai iubire?

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Maeve. a spus:

De sentimente. 

Si totusi, acei oameni care pot trezi acele sentimente in tine se schimba si ei.

In mintea noastra, raman la fel?

Pot oare oamenii sa ramana, in esenta, la fel, odata ce trece timpul?

 

,,Te-am intarziat o clipa

Mi-ai scapat printre ezitari

Am regretat apoi o eternitate

Si inca mai doare.

Dar ce bine, suflete,

Ca te stiu pe de rost

Si inca mai pot sa vorbesc

Din cand in cand

cu tine.''

 

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In inima ta pot ramane la fel. In realitate, ei pot ramane la fel cu tine dar altfel cu ceilalti. Sau pot fi modificati atat de mult pe interior incat sunt altfel si cu tine. Dar depinde si de fiecare daca se agata de sentiment sau de realitatea cu care are de-a face. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×