Sari la conținut
Forum Roportal
arpad

De ce țin atat de mult unele femei sa-i convinga pe barbati ca pentru ele nu conteaza aspectul fizic?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 2 ore, arpad a spus:

Mda, e prea generalista afirmatia dumitale, insa, hai, treacă-meargă. Ca sa simplificam lucrurile si sa inteleaga cineva ceva, putem cauta nu criteriile de acceptare ci pe cele de respingere. Cele de respingere sunt putine si le-am mai scris de cateva ori. Acestea ar fi; dismorfia si tulburarile din spectrul autismului. Dismorfia fiind mult mai rar intalnita decat pb. din spectrul autist. Cat despre criteriile de acceptare nici n-are rost sa vorbim, intrucat daca arati ok, poti fi oricum, poti avea orice comportament (in limitele normalului), poti fi oricat de ignorant, poti fi neinteresant, plictisitor, habotnic religios, betiv, drogălău, satanist, manelist si lista poate continua pana miercuri seara. E clar pentru toata lumea ca, facand abstractie de la relatiile lor cu sexul opus, oamenii nu sunt nici pe departe minunati, ci sunt plini de defecte de caracter si totusi au relatii, se reproduc. 

Eh, asa mai merge. Colegii de forum ar putea sa-si insuseasca acest model de a explica si rezuma eficient anumite chestiuni din domeniul asta al relatiilor. 

E o afirmatie generala, pentru ca exact asa cum am spus, si este. Fiecare are criteriile proprii. Si stai tu linistit, expertule in relatii care esti, ca nu este suficient sa arati ok, avand insa celelalte defecte, ca sa ai o relatie de durata si de succes cu oricine.

Sunt unele femei care sa zicem pot sa treaca peste faptul ca esti betiv, daca esti o persoana amuzanta, cu simtul umorului, sau altele daca esti inteligent, interesant si cult, ba chiar ar sta cu tine la povesti pana cade primul sub masa, iar altele pot sa te refuze din start daca ai baut mai mult de o bere, din cine stie ce amintiri si experiente personale, de familie, etc; altele pot sa treaca peste faptul ca te droghezi (uneori aveti acest lucru in comun), la altele poate fi criteriu eliminatoriu. Satanist si manelist sunt niste defecte de apar in lista ta, ca nu inteleg? Ar trebui sa ramana singuri pe viata din aceste doua cauze, or what?

Unele femei pot trece peste o igiena personala precara. Unele nu, si daca apari de doua trei ori in fata ei mirosind a nespalat de 3 zile esti pa. Unele femei iti dau papucii daca esti o persoana pilctisitoare - nu toate femeile sunt dispuse sa petreaca restul vietii alaturi doar de un chip frumos si atat, tacand impreuna sau discutand numai banalitati legate de facturi si cumparaturi. Adica daca e foarte proasta, e posibil sa te accepte si asa plictisitor si fara sare si piper cum esti, pentru ca probabil si ea e la fel, si atunci va potriviti. Unele femei nu suporta antisocialii. Nu ii suporta pe aia care vor sa stea doar ei doi, doar in casa, bot in bot pentru tot restul vietii. Merge atitudinea asta la inceputul relatiei cand nu mai vezi nimic altceva in jur, dar cu timpul devine obositoare, apasatoare si sufocanta. Deci unul care nu socializeaza, care nu iese impreuna cu prietenii lui, cu prietenii ei, daca are ghinionul sa dea peste o tipa sociabila, nu are sanse la o relatie de durata. Sunt atatea compatibilitati si incompatibilitati care se pun in balanta, ti-am dar doar cateva exemple.

 

Acum sa revenim la Nicolae si afirmatiile tale cum ca sunt doar doua cauze pentru ca barbatii sunt respinsi de femei: dismorfia si tulburarile din spectrul autist. Desi ti-am spus mai sus doar o mica parte din ce pot constitui criterii de respingere pentru femei.

Deci: inteleg ca e dismorfic, dupa standardele si masuratorile tale milimetrice?

Sau e autist de vreun soi?

Iti spusesem mai devreme ceva: ia intreaba-l tu pe prietenul tau Nicu cand si-a pierdut aceste abilitati, mai bine. Daca a avut o copilarie normala, cu prieteni, cu iesit cu bicla, cu iesit in fata blocului la joaca, daca a fost pe la bunici in vacante si s-a jucat cu copiii din sat, daca a facut tampenii sa il fugareasca babele din vecini.

Ce raspunzi la asta?

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 hours ago, Enki said:

1.Fiecare are criteriile proprii. 2.Si stai  ca nu este suficient sa arati ok, avand insa celelalte defecte, ca sa ai o relatie de durata si de succes cu oricine.

3.Sunt unele femei care sa zicem pot sa treaca peste faptul ca esti betiv, daca esti o persoana amuzanta, cu simtul umorului, sau altele daca esti inteligent, interesant si cult.

4.Unele femei pot trece peste o igiena personala precara. Unele nu, si daca apari de doua trei ori in fata ei mirosind a nespalat de 3 zile esti pa.

5.Unele femei iti dau papucii daca esti o persoana pilctisitoare - nu toate femeile sunt dispuse sa petreaca restul vietii alaturi de un frumos si atat.

 

6.Acum sa revenim la Nicolae si afirmatiile tale cum ca sunt doar doua cauze pentru ca barbatii sunt respinsi de femei: dismorfia si tulburarile din spectrul autist.

7.Desi ti-am spus mai sus doar o mica parte din ce pot constitui criterii de respingere pentru femei.

8.Deci: inteleg ca e dismorfic, dupa standardele si masuratorile tale milimetrice?

9.Iti spusesem mai devreme ceva: ia intreaba-l tu pe prietenul tau Nicu cand si-a pierdut aceste abilitati, mai bine. Daca a avut o copilarie normala, cu prieteni, cu iesit cu bicla, cu iesit in fata blocului la joaca, daca a fost pe la bunici in vacante si s-a jucat cu copiii din sat, daca a facut tampenii sa il fugareasca babele din vecini.

Ce raspunzi la asta?

1. Criterii pe care nu le poti determina, iar daca testezi realitatea, de fiecare data iti va da altceva decat ce te astepti sa-ti rezulte. Asa de reale sunt astfel de afirmatii.

2. Atata timp cat +90% din oameni se cupleaza fara probleme, cum stabilesti ce mai trebuie in plus față de un aspect fizic decent?

3. Aha, de fapt in lumea reala majoritatea betivilor deja cuplati, sunt niste ratati sociali, agresivi, ce-si caftesc muierile 12 din 24, 24 din 48. Asadar afirmatia ta e nula.

4.Truisme. Mai ai sa spui ca indivizii cu muci in nas sunt dezagreabili pentru femei. Wow, ce descoperire! In orice caz, asta se aplica atat la barbati cat si la femei.

5. Valabili si la barbati. Acuma na, plictisitori sau nu, majoritatea oamenilor se cupleaza asa, neinteresanti fiind. Deci afiematia ta are din start probleme. Apoi, o femeie ( sau un barbat) trebuie sa arate bine ca sa isi permita fița asta, de a-i respinge pe barbati in caz ca sunt plictisitori. 

Iti explic; sa zicem ca unei șuncoase de 101 kile nu-i plac barbatii plictisitori. Pai asta e doar problema ei personala, pb. care nu intereseaza pe nimeni, intrucat barbatii chipesi si inteligenti isi aleg de obicei tipe chipese si inteligente, mediocrii isi aleg mediocrele lor apetisante, manelarii alearga dupa manelistele lor atragatoare, motociclistele se duc dupa motociclistii lor samd. Criteriile alea de respingere se aplica la ambele sexe si sunt valabile doar in teorie, iar in practica prea putin. Adica na, sa luam drept exemplu un cocalar oarecare. Pai ala, in ciuda analfabetismului său, intelege perfect ca trebuie sa aiba o anumita igiena ca sa fie acceptat. Adica tie ti se pare cine stie ce revelatie faptul ca mi-ai spus ca trebuie sa am hainele curate si sa nu miros a mort in gura?!   

8. Dupa standardele balcanicelor, nu dupa standardele mele.Iar dupa standardele dumitale micrometrice, sa inteleg că este cum anume?

9. Da, a avut o copilarie normala cu prieteni si tot tacamul. Oricum, exista prea multi indivizi care au avut copilarii traumatizante, dar asta nu i-a impiedicat sa functioneze normal in societate. Chestia asta transforma psihologia ambientalista in pseudostiinta.

Editat de arpad

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arpad, just get a girlfriend and leave DSM to the library pretty please! Cu cat te infunzi in psihologie, cu atat mai mult iti garantezi singuratatea pe vecie! Te uiti prea mult in ograda altuia si e in defavoarea ta si a celorlalti! Psihoterapia nu se face din carti! Nu iti gasesti iubita? Get a therapy, not a colocvium on psychology. Crezi ca daca analizezi oamenii, te face mai destept si te situezi deasupra altora? Majoritatea oamenilor de pe Roportal au experienta in ale vietii fara sa consulte dictionare in ale psihologiei. 

 

Intelepciunea se acumuleaza in a trai viata experimentand, nu validand teorii stiintifice la infinit! Ai dat drumul la robinet si ai uitat sa il inchizi! 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti mai recomand un curs de improvizatie teatrala. Ii ajuta pe tipii care analizeaza prea mult, sa iasa din zona asta extrem de rationala. Overthinking is just damaging your modjo! 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 51 minute, arpad a spus:

1. Criterii pe care nu le poti determina, iar daca testezi realitatea, de fiecare data iti va da altceva decat ce te astepti sa-ti rezulte. Asa de reale sunt astfel de afirmatii.

2. Atata timp cat +90% din oameni se cupleaza fara probleme, cum stabilesti ce mai trebuie in plus față de un aspect fizic decent?

3. Aha, de fapt in lumea reala majoritatea betivilor deja cuplati, sunt niste ratati sociali, agresivi, ce-si caftesc muierile 12 din 24, 24 din 48. Asadar afirmatia ta e nula.

4.Truisme. Mai ai sa spui ca indivizii cu muci in nas sunt dezagreabili pentru femei. Wow, ce descoperire! In orice caz, asta se aplica atat la barbati cat si la femei.

5. Valabili si la barbati. Acuma na, plictisitori sau nu, majoritatea oamenilor se cupleaza asa, neinteresanti fiind. Deci afiematia ta are din start probleme. Apoi, o femeie ( sau un barbat) trebuie sa arate bine ca sa isi permita fița asta, de a-i respinge pe barbati in caz ca sunt plictisitori. 

Iti explic; sa zicem ca unei șuncoase de 101 kile nu-i plac barbatii plictisitori. Pai asta e doar problema ei personala, pb. care nu intereseaza pe nimeni, intrucat barbatii chipesi si inteligenti isi aleg de obicei tipe chipese si inteligente, mediocrii isi aleg mediocrele lor apetisante, manelarii alearga dupa manelistele lor atragatoare, motociclistele se duc dupa motociclistii lor samd. Criteriile alea de respingere se aplica la ambele sexe si sunt valabile doar in teorie, iar in practica prea putin. Adica na, sa luam drept exemplu un cocalar oarecare. Pai ala, in ciuda analfabetismului său, intelege perfect ca trebuie sa aiba o anumita igiena ca sa fie acceptat. Adica tie ti se pare cine stie ce revelatie faptul ca mi-ai spus ca trebuie sa am hainele curate si sa nu miros a mort in gura?!   

8. Dupa standardele balcanicelor, nu dupa standardele mele.Iar dupa standardele dumitale micrometrice, sa inteleg că este cum anume?

9. Da, a avut o copilarie normala cu prieteni si tot tacamul. Oricum, exista prea multi indivizi care au avut copilarii traumatizante, dar asta nu i-a impiedicat sa functioneze normal in societate. Chestia asta transforma psihologia ambientalista in pseudostiinta.

 

1. Tocmai ti-am nominalizat o parte din criterii, si daca testezi realitatea, intreband femeile daca chiar te intereseaza (nu barbatii ratati si respinsi care se vad perfectiunea intruchipata doar pentru ca nu zac in șanț pișați pe ei și morți de beți) vei afla si mai multe decat ti-am dat eu.

2. Se intelege ca primul criteriu este cel mai vizibil, cel al aspectului, si e cel care te duce la prima interactiune, la abordarea sau acceptarea abordarii de catre persoana respectiva. Dupa aceea, fiecare in parte stabileste ce lipseste, sau daca lipseste ceva dar e compensat de altceva, evaluare pe care o fac AMBELE SEXE. ce, n-ai auzit de barbati frumusei sau ok respinsi? Sau n-ai auzit de femei frumoase sau ok parasite sau refuzate? Unde traiesti tu?

3. Nu. betivi sunt in toate paturile sociale, de la aia din poza lui Nicolae in casa de chirpici si cu 4 clase, pana la intelectuali, profesori universitari. Unii isi bat nevestele, unii nu, unii sunt haiosi cand se imbata, unii beau singuri pana adorm si nu mai fac altceva. Asa ca afirmatia ta este nula, pentru ca in mintea ta, betivi inseamna doar aia rupti in cur de la birtul din sat, care vin acasa la cocioaba cu 5 plozi in batatura si isi iau nevasta la bataie cu precizie de ceas elvetian de fiecare data.

4. Da, sunt dezagreabili mucii in nas, si o respiratie neplacuta, si nespalatii pe cap. Poate sa fie si Brad Pitt, daca ii pute gura sau ma umplu de grasime cand trec mana prin parul lui, zic PAS! Si evident ca se aplica si la barbati si la femei, ce dracu!?

5, Evident ca e valabil si la barbati, si se intampla la fel de des, doar ca ratatii ca incelii au introdus aici ideea ca numai femeia face selectie la barbati, si de aia ti-am prezentat si motivele care duc la selectia negativa. Nu, trebuie sa arate bine, este suficient sa stie ce vrea si sa se respecte pe sine, ca sa nu ramana intr-o relatie care il nemultumeste. Sau ce o nemultumeste in relatie sa fie compensat de alte lucruri. Nimeni nu e perfect, si fiecare isi gaseste echilibrul personal.

Si da, barbatii bine au gagici bine, manelistele au manelisti,  in general te cuplezi cu cine ti-e similar, inclusiv la nivel e igiena personala. Ce mare cacat de descoperire crezi ca ai facut? Si cine a zis ca suncoasa nu poate sa isi gaseasca un suncos care are o personalitate pe placul ei? Eu cunosc doua. Si da, e problema si alegerea ei personala, cu ce te deranjeaza pe tine? Vorbesti deja doar ca sa te afli in treaba.

Despre Nicolae, dupa standardele balcanicelor. :lol2: Funny. Dismorfia e dismorfie, si ti-am dat exemplu pe Ciorbea si de la el in jos sau la nivel. Deci nu ai fost in stare sa imi raspunzi daca e sau nu dismorfic si te-ai fofilat cu standarde pe care le-ai inventat tu unei categorii geografice feminine. Mor de ras. Dupa standardele mele se incadreaza la average sau peste. Nu e stramb, nu e cocosat, are tot parul pe cap, e simetric, nu e foarte slab sau foarte gras, n-are nasul lung care sa ii cada in gura sau latit pe juma de fata. Probabil ca atunci cand aveam 18-20 de ani, si m-ar fi invitat undeva, m-ar fi luat asa ceva emotii.

Si acum, daca a avut o copilarie normala cu prieteni, vacante, joaca si tot ce trebuie, inseamna ca nu e autist. Autismul se evidentiaza de la cele mai fragede varste si stim foarte bine cum se manifesta. Ce anume l-a facut pe Nicolae sa isi piarda acele abilitati, nu mi-ai raspuns. Astept.

Editat de Enki
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
58 minutes ago, Maeve. said:

1.Majoritatea oamenilor de pe Roportal au experienta in ale vietii fara sa consulte dictionare in ale psihologiei. 

 

2.Intelepciunea se acumuleaza in a trai viata experimentand, nu validand teorii stiintifice la infinit! Ai dat drumul la robinet si ai uitat sa il inchizi! 

1. Majoritatea oamenilor de pe roportal sunt cel mult normali. E clar? 

2. Bun. Si tu traiesti? Ca din ce lasi sa se inteleaga, principalul tau scop in viata a fost si este sa vanezi pe forum "virgini frustrati". Cu asta ti-ai ocupat toata tineretea ta pana la 30 de ani, cat ai acum.

Ma rog, poate ca de-a lungul timpului ai cautat "sensul", insa nu l-ai gasit nicidecum. Si daca filozofia ta de viata este buna, de ce ti-a adus atat de putine satisfactii? Pe plan relational ai avut doar relatii superficiale, pasagere, cam ca Nicku asa. O pustoaica de 19 ani se poate lauda ca a avut relatii mai ok decat tine. Ai vazut cum sunt fetele alea, sunt tratate ca niste printese de catre baieti. Ori tu n-ai fost niciodata tratata asa. Tie nici prin gand nu iti trece ce inseamna sa tina un baiat la tine cu adevarat, sa te doreasca pasional, sa fii totul pentru el. Tu ai fost pentru baieti asa, un lucru cu care sa-si piarda timpul. Pe scurt, n-ai fost luata in serios de barbati. Ai 30 de ani si esti singura. Daca faci o simpla adunare, vei realiza ca aproape toata tineretea ta ai fost singura. Ce ai realizat tu pana in momentul de fata? Nimic. Cariera profesionala nu ai,  cine stie ce scoala nu ai, casa nu ai, masina nu ai, permis de conducere nu ai, un plan sigur de viitor nu ai, bani stransi nu ai. Nici macar un amarat de job nu ai. Toate astea spun despre tine ca ai frecat menta aiurea, ai ars gazul degeaba, te-ai complacut in trandaveala pe care tu ai numit-o in mod pretentios "taifas filozofic pe roportal". Ti-ai trait tineretea pe roportal. 

Macar Nicku s-a pus bine la punct pe latura materiala. A stiut ce vrea. Lucrurile pe care a putut sa le controleze, le-a controlat de minune. Are casa lui, are o scoala care-i confera o super imagine, se pricepe la ceva care este foarte cautat oricand pe piata, castiga suficienti bani incat sa traiasca decent, sa-si permita plimbari, vacante, diverse chestii etc. In schimb, tu trebuie sa renunti la sucul tau favorit ca altfel maine n-ai ce manca! Oare mai jos de atat se putea ajunge? Hm, urmatorul pas ar fi sa ajungi in strada si sa cersesti. Intelepciunea ta de viata te-a adus la sapa de lemn, si vrei sa-i aduci si pe altii in situatia ta, predandu-le lectii din vasta ta experienta de viata. Nu te supara, dar asta e adevarul ala rece, obiectiv, dur.

N-ai facut absolut nimic in viata asta, pe plan social si relational esti 0,1, insa ai pretentia sa fii ascultata de cei pe care tu-i consideri loseri. Ei bine, loserii ăia sunt cu cel putin 7 clase peste tine. Asa ca despre ce anume vorbim? Si stii de ce ti-ai ratat anii tineretii din toate punctele de vedere? Pentru ca ratacesti aiurea cu mintea, n-ai o gandire organizata, pragmatica. Te axezi pe lucrurile neesentiale ale realitatii, crezand ca faci mare branza. Ori stii bine ca de fiecare data ti-ai luat teapa. Cam asta e treaba...

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut presentimentul ca imi voi irosi gandurile bune cu tine. Ti-am dat un sfat prieteneste, tu ai ales sa ma ataci. Ok. Diagnosticul tau e gresit dar nu aleg sa imi expun viata pe forum ca sa iti dovedesc ca te inseli amarnic. 

 

Atata timp cat tu il vei ridica pe un piedestal pe Nicolae si sa faci comparatie intre el si ceilalti de pe aici, argumentele tale raman invalide. 

 

Roportal nu e LinkedIn unde trebuie sa trec testul de angajare si reputatie in fata ta si a lui Nicolae. 

 

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si tine minte, nici o comunicare asertiva nu include atitudini de comparatie intre doua persoane sau mai multe. Daca citeai bine cartile alea de psihologie, ai fi putut repera ca este un mecanism toxic. Eu cand zic ca a citi carti de psihologie cand atitudinile si traumele sunt deviante este daunator. 

 

Oh well, carry on. My hours of kindness are over. 

 

 

 

 

 

 

Editat de Maeve.
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Maeve. a spus:

 

Oh well, carry on. My hours of kindness are over. 

 

 

 

 

Da' de ce scrii într-o limbă străină?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×