Sari la conținut
Forum Roportal
no-user-name

Are rost sa fac curs IT?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 3 ore, The Unknown a spus:

Sint si mai slabe sperante sa auda cineva si sa nu rada de asa o afirmatie in ziua de azi!!!    Astea sint cin conceptiile communiste ca si ideea ca femeile n-au sens de nu stiu care sa conduca masina. 

Faptul ca iti trebuie pasiune pentru domeniu ca sa iti faci o cariera in IT e ceva amuzant?! Imi pare rau, eu nu am ajuns la un simt al umorului atat de dezvoltat incat sa rad de la orice.

Iar comparatia ta cu  "conceptiile communiste ca si ideea ca femeile n-au sens de nu stiu care sa conduca masina"  mi se pare ridicola.

Bineinteles ca oricine e liber sa invete orice doreste, si la cate surse sunt pe internet, poti sa faci asta complet gratuit, timp si curiozitate sa ai.  

Dar nu asta era ideea.  Omul vroia sa stie daca o sa fie angajabil dupa ce o sa urmeze un curs de IT(care nu i se pare prea ieftin).  Parerea mea e ca trebuie sa isi puna intrebarea daca e intr-adevar pasionat de domeniu. Cel mai probabil nu o sa stea firmele la coada ca sa te angajeze doar fiindca ai terminat un curs. Trebuie sa le prezinti niste proiecte personale si sa fii capabil sa treci de interviu (care de multe ori nu e foarte usor). Si asta e doar prima parte. In IT tehnologia evolueaza rapid, o buna parte din tehnologiile si cunostinele pe care le folosesti , peste cativa ani nu o sa mai fie de actualitate, asa cum s-a mai intamplat si pana acum. Iar ca sa fii capabil sa inveti multe noi lucruri pe tot parcusul carierei cel mai important lucru e pasiunea pentru domeniu.

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×