Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Tacerea mieilor - povestea din spatele finalului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mie mi-a placut mult prequel-ul Red Dragon, mi s-a parut cel mai misto. Anthony Hopkins e fenomenal.

Acum 14 ore, Stu' a spus:

pai ma refer si la continuare.

la ultima scena. au schimbat actrita.

Jodie Foster a ales sa plece, nu a schimbat-o degeaba. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate citisem la un moment dat, Jodie povestea ca a fost extrem de speriata de prestatia, de felul in care a reusit Anthony sa intre in pielea personajului. Atat de credibil parea jocul lui actoricesc - real chiar. De aici vedem ce actor fenomenal, cum zice si Blues, e Anthony Hopkins. E... infailibil, indiferent de natura rolului.

Editat de King1
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, de asta a plecat. Mi-a parut rau, si ea este o actrita deosebita, a jucat mult mai bine decat Julianne Moore, i s-a potrivit rolul mai bine. 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar am ramas fara like-uri.

Si mie de Jodie Foster imi place mai mult, nu am vazut continuarea, dar nu pot vedea o alta actrita in locul ei, chiar daca imi place si Julianne Moore, in Alb orbitor chiar a avut o prestatie excelenta.

Sunt oameni care se pricep sa ne infatiseze răul in toata "splendoarea" lui, chiar daca ei nu sunt rai deloc, ci incearca doar sa se apropie de rau pentru a intelege ce se afla in spatele lui si pentru a-l face cunoscut si altora, de multe ori cu scopul de a-l impiedica sa se manifeste. Si oameni care nu vor sa stie ca raul poate fi infiorator si pentru ca nu vor sa descopere cat de urat poate fi răul care se afla inlauntrul lor.

Editat de Fiero
  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.

Multumesc mult pentru ideile voastre.

A mea este mai simpla, o perspectiva inteleasa sub forma de metafora.

Nu m-am bagat atat de adanc in psihologia filmului, poate si pentru ca sunt sigura ca Anthony Hopkins nu ar fi acceptat o perspectiva atat de periculoasa si de manipulatoare a finalului - pe care sa o ridice, in stilu-i exceptional de profund, la nivel de arta.

Din pacate, sau din fericire, nu mi-a placut niciodata Jodie Foster. Nu m-a convins niciodata de sinceritate, de transparenta trairilor.  Julianne Moore a stiut sa faca ce ea nu a facut - sa ii lase scena lui Anthony, pe deplin, fara sa incerce o clipa sa iasa in fata - si asa, de fapt, isi intra in rol manusa. La nivel de intelect nu avea, de departe, nicio sansa in fata lui.

Ce e interesant insa, si sper sa nu ma judecati prea tare, dar mie Hannibal mi-a trezit o mare compasiune. Reprezinta acel urlet neputincios a ceea ce lasa lipsa iubirii in om.

Un biet suflet captiv si chinuit, condamnat sa ucida. Pentru ca nu o face cu placere, decat aparent. 

Toata cheia filmului pentru mine sta in acea replica ,, Spune-mi , Clarice, mi-ai cere vreodata sa ma opresc? - Daca ma iubesti cu adevarat, opreste-te?''

O trimitere la puterea de a iubi, de fapt, de a ierta pentru simplul fapt ca iubesti si ca ierti - rar mi-a fost dat sa intalnesc. 

Este de la sine inteles ca aceasta Clarice nu incurajeaza crima si cel mai probabil, daca ei au putut sa fie impreuna (daca ar fi dovedit ca e coruptibila, cel mai probabil ar fi ucis-o - si asta o spune si Hopkins in interviul de mai jos) , el s-a oprit sa mai ucida. E de condamnat o astfel de metafora? Poate...pentru cei care cauta sa hraneasca tipologii si asa zise trenduri umane.

Dar un scriitor atat de profund si un actor atat de uman - nu ar putea sa fie martorii unei inselatorii atat de mizere. Am increderea asta, pur si simplu.

 

 

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stu, ar trebui sa dai exemple de criminali in serie care s-au oprit din ucis pentru ca au gasit o dragoste intensa. Exemple din realitate, nu din lumea dorintelor si imaginatiei, ca acolo e posibil. Acolo cititoarele de carti cu coperti roz se simt libere sa fantasmeze. Dar cum stam cu statistica in real life? Multi criminali viciosi erau casatoriti si tot au continuat sa ucida. BTK, Green River Killer, Happy face killer, samd. Astept exemplele.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spuneam de metafora.

In arta, totul se duce in cazuri extreme.

Dar sunt oameni care au facut crime si apoi s-au schimbat. In toata istoria. Nu stiu daca e vorba de criminali in serie, care sunt oameni bolnavi. Dar ideea metaforei e alta.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 ore, Stu' a spus:

Hmm.

Ce e interesant insa, si sper sa nu ma judecati prea tare, dar mie Hannibal mi-a trezit o mare compasiune. Reprezinta acel urlet neputincios a ceea ce lasa lipsa iubirii in om.

Un biet suflet captiv si chinuit, condamnat sa ucida. Pentru ca nu o face cu placere, decat aparent. 

Toata cheia filmului pentru mine sta in acea replica ,, Spune-mi , Clarice, mi-ai cere vreodata sa ma opresc? - Daca ma iubesti cu adevarat, opreste-te?''

O trimitere la puterea de a iubi, de fapt, de a ierta pentru simplul fapt ca iubesti si ca ierti - rar mi-a fost dat sa intalnesc. 

Este de la sine inteles ca aceasta Clarice nu incurajeaza crima si cel mai probabil, daca ei au putut sa fie impreuna (daca ar fi dovedit ca e coruptibila, cel mai probabil ar fi ucis-o - si asta o spune si Hopkins in interviul de mai jos) , el s-a oprit sa mai ucida. E de condamnat o astfel de metafora? Poate...pentru cei care cauta sa hraneasca tipologii si asa zise trenduri umane.

Dar un scriitor atat de profund si un actor atat de uman - nu ar putea sa fie martorii unei inselatorii atat de mizere. Am increderea asta, pur si simplu.

 

 

Păi tocmai aia e, că nu e suflet chinuit, condamnat să ucidă. Criminalul în serie, prin faptul că ucide, se transformă într-un fel de Dumnezeu. Are această putere, de a lua viața, și își justifică toate crimele socotindu-le drept acte de justiție.

Replica aia cu opritu' mi se pare tot o nevoie a criminalului de a i se confirma divinitatea. Practic, are nevoie să se știe venerat. Și, la fel ca "Zâna Măseluță", are nevoie de admiratori. Doar  că, pe când Francis Dolarhyde își transformă înseși victimele în spectatori, Hannibal Lecter ucide și trăiește cu gândul la unicul spectator care contează pentru el: Clarice. Ce scrisoare frumos pregătită, parfumată cu esențe special alese, i-a trimis spectatoarei sale! Cât de subtil o provoacă, făcând-o să oscileze între ură, furie, rușine sau dorința de a-l întâlni...

Hannibal Lecter tânjește după libertate, lumea este terenul lui de joacă; datorită inteligenței sale extraordinare nu este nevoit să se ascundă în mulțime, ba poate chiar să epateze. Din când în când mai aplică o pedeapsă divină, cum ar fi asupra flautistului care a cântat fals, pe care, cu o ironie macabră, îl servește ca delicatesă tocmai celor care "nu-l înghițeau"!

Chestia asta cu monstrul care se îndrăgostește și ajunge să culeagă panseluțe e doar o legendă; în realitate, mr. Hyde nu s-a transformat niciodată în dr. Jekyll, ci doar nu a beneficiat de aria largă de desfășurare a lui Lecter.  Știi cum e? Cu cât mulțimea în care te afli este mai mare, cu atât e mai ușor să te ascunzi.

Jodie Foster nu mi-a plăcut nici mie. Singurul lucru care ar fi făcut-o potrivită pentru rol a fost fragilitatea ei aparentă, fizică și psihică.

Juliane Moore mi s-a părut mult mai ok în rol.

Da' eu sunt bărbat și s-ar putea să fiu subiectiv în chestia asta.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi nu stiti sa luati in serios o metafora.

Sa interpretati in spirit ludic o arta...

 

pff

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×