Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu am inteles o chestie: trebuie sa scoatem la xerox si sa completam declaratia pe proprie raspundere si cand iesim pana la magazinul/farmacia de langa casa? pai sa mergem sa le scoatem nu inseamna sa facem alte drumuri? Cred ca o voi scrie de mana.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca aia cu declaratia pe propria raspundere e doar pentru deplasari in alte zone decat unde locuiesti, iesirile la magazin alimentar si farmacia de langa casa sunt ok

 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 minute, King1 a spus:

Nu am inteles o chestie: trebuie sa scoatem la xerox si sa completam declaratia pe proprie raspundere si cand iesim pana la magazinul/farmacia de langa casa? pai sa mergem sa le scoatem nu inseamna sa facem alte drumuri? Cred ca o voi scrie de mana.

Cred ca pot fi scrise si de mana, da, asa ar fi logic, nu toti au imprimante, nici posibilitatea de a multiplica formularul.

 

Acum 12 minute, Enki a spus:

Eu cred ca aia cu declaratia pe propria raspundere e doar pentru deplasari in alte zone decat unde locuiesti, iesirile la magazin alimentar si farmacia de langa casa sunt ok

 

Asa ar fi firesc, nu stiu ce inteleg ei prin zona de domiciliu, cata acoperire ar trebui sa aiba, eu anumite alimente nu o sa le gasesc niciodata langa casa. Totusi, dupa cum arata formularul, am impresia ca nu ti se va permite sa te indepartezi prea mult de locuinta, chiar daca ai declaratia asupra ta.

De asemenea, nu inteleg care mai e rostul completarii unei asemenea declaratii atunci cand ai adeverinta de la angajator, la punctul 1 ma refer, in special a doua parte, ca poti sa fii in concediu, chiar daca activitatea ta e considerata a fi esentiala, insa ordinul de deplasare e datat. 

Editat de Fiero
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Farmacie în Polonia

90448167_6176270702188_4302512982308421632_n.png.jpg?_nc_cat=100&_nc_sid=67cdda&_nc_ohc=B3j6ZMZmiywAX8vKRZo&_nc_ht=scontent.fcnd1-1.fna&oh=cf2fa35019a84e1614b55879701b4f93&oe=5E9DFF2B

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de „Stai acasă!”. E oficial. De mâine intru în seria de stat acsă 2 săptămâni, după care vor urma 2 săptămâni de carantină la serviciu. Asta dacă nu vor interneni și altele, pentru că situația e schimbătoare de la zi la zi.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Concediu placut, Vriies!

Gluma vis-a-vis de interpretarea ordonantei.

În cimitir, groparul săpa liniștit și din când în când mai trăgea și din țigară. 
La un moment dat vede cum dintr-un mormânt iese o mână. Apoi încă o mână. 
Sapă și fumează în continuare liniștit. 
Nu după mult timp din pământ iese mortul cu totul. 
Groparul sapă și fumează în continuare liniștit. 
Mortul încearcă să îl sperie. Groparul sapă și fumează în continuare liniștit.
Vede mortul că nu are ce să-i facă, se îndreaptă spre gardul cimitirului și vrea să sară.
Dintr-o dată se trezește cu ditamai lopata după ceafă. 
Groparul:
- Râdem, glumim, da' nu părăsim incinta.

Cam așa și cu hotărârea privind interzicerea deplasărilor. N-o fi ea oficială încă, dar mie-mi pare necesară. Pentru că toți cretinii pe care-i văd pe străzi plimbându-se relaxat ca-ntr-o frumoasă duminică de primăvară, fix de asta au nevoie. De-o lopată după ceafă.

Rămâne cum am stabilit. Râdem, glumim, da' nu părăsim incinta!

*text preluat*

 

 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mercic pentru urare, dar numai concediu n-o să fie!...

 

 

Deviza: Cu mâinile curate! 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, sa nu te aud ca spui asta, gandeste-te ca ai timp pentru tine, timp sa faci lucruri pe care in alte conditii nu le-ai fi putut face: citeste, uită-te la filme, scrie-ti gandurile, mediteaza. Sau leneveste, pur si simplu. Uite, iti propun sa citesti o carte, vreau si eu sa mi-o procur, daca nu, o sa o citesc in pdf, se gaseste pe net, numele ei este "Zuleiha deschide ochii". E doar o propunere, sa ne intelegem. :biggrin:

Si uite ce voce frumoasa si linistitoare are Tamara, daca vrei sa meditezi.

Normal, poti face meditatie (daca vrei), lasandu-te ghidat de alte voci, unele pe care le consideri tu a fi mai si grozave sau poti medita ascultand zgomotul valurilor  sau foșnetul  frunzelor etc, dupa plac.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, Fiero said:

Nu, sa nu te aud ca spui asta, gandeste-te ca ai timp pentru tine, timp sa faci lucruri pe care in alte conditii nu le-ai fi putut face: citeste, uită-te la filme, scrie-ti gandurile, mediteaza. Sau leneveste, pur si simplu. Uite, iti propun sa citesti o carte, vreau si eu sa mi-o procur, daca nu, o sa o citesc in pdf, se gaseste pe net, numele ei este "Zuleiha deschide ochii". E doar o propunere, sa ne intelegem. :biggrin:

Si uite ce voce frumoasa si linistitoare are Tamara, daca vrei sa meditezi.

Normal, poti face meditatie (daca vrei), lasandu-te ghidat de alte voci, unele pe care le consideri tu a fi mai si grozave sau poti medita ascultand zgomotul valurilor  sau foșnetul  frunzelor etc, dupa plac.

Mercic pentru susținere, apreciez. Stai liniștită, nu-mi pierd cumpătul și nu intru ușor în panică. Asta nu mi-ar face bine nici mie și nici celor care depind de mine sau care ar fi vizați de deciziile pe care le-aș lua. Doar că, indiferent de părerile mele spiritualo-filosofice, încerc să evaluez situația de față într-un mod cât se poate de realist. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×