Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Despre deciziile grele - situatii ipotetice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

54 minutes ago, Fiero said:

Cum adică "mai vedem"?  

Ai zis că  tocmai te gândeai să deschizi un topic nou și eu ți-am dat un feedback în sensul că te voi sprijini. 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, adal* a spus:

nu esti tu prea convinsa si softul s-a prins.:smile:

scuze pentru mesaj dupa mesaj, credeam ca softul le lipeste.

L-am scos de pe ignore dimineata la prima ora oricum ,chiar daca dezamagirea inca nu mi-a trecut. Si dezamăgirea nu vine din jigniri sau vocabular, pt ca si eu folosesc cuvinte care necesită stelute, dar nu le folosesc la adresa celui cu care ma conversez, si stiu din experienta cum răspunde Vriies cand aluneca pe o pantă greșită din neatenție la cuvinte sau neintelegerea a ce a spus celalalt. Dezamăgirea vine din faptul ca am prezentat ceva ce era perfect logic in context si nici macar nu S-a facut efortul de a înțelege ce vreau sa spun.

In fine, se pare ca suntem in criza de subiecte si de aceea as vrea sa va readuc in atentie filmuletul postat de Nicolae care e foarte mișto. Puteti comenta dilema in sine ,sau analiza in urma experimentului.

La 23.02.2020 la 19:41, NicolaeT a spus:

Eu in viata incerc sa evit orice decizie grea. Daca nu ma implica pe mine sau familia mea plec si las decizia altora.

Oricum, una e ce declarati ca ati face si alta e ce ati face. De aceea, tipul de la VSauce a facut experiment sa vada pe bune ce ar face oamenii in problema cu tramvaiul:

 

Asta era

 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai pot sa iti rezum dilema, dar partea cea mai interesanta e experimentul in sine, facut dupa dilema.

Dilema e ca ai pe mana un macaz, si pe sine vine un tren cu viteza. Linia se bifurca la un moment dat, pe una din sine ai 5 oameni (legati acolo de un nebun), pe cealalta doar unul. In mod normal, trenul ar circula catre linia cu 5. Ce faci, deviezi macazul catre linia cu o persoana, sau nu.

Filmuletul chiar e fain, merita sa iti iei un timp sa il urmaresti.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu.

Daca ar fi vorba de 100 de persoane...mai degraba. 

dar ce bine ca nu trebuie sa iau o astfel de decizie.

Imi imaginez ca experimentul arata ca majoritatea nu schimba macazul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:)) - asa e sigur, uneori mi se pare ca se face reclama si mare tam tam exact la ce e mai firesc pe lume - dar atat de greu de acceptat - in nota peirorativa.

si despre egoism se spune ca e ceva rau. ca e rau sa fii egoist. cand e ceva absolut uman. in schimb, modul in care iti gestionezi egoismul, acolo unde consideri si poti - e , de fapt, demn de discutie. nu egoismul in sine.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut filmulețul, am si citit despre experimentul respectiv, nu imi amintesc în care carte, sunt uituca, experimentele de genul se refera la deciziile rapide, cele pe care oamenii le iau pe pilot automat, cand nu au prea mult timp la dispozitie, ele sunt de obicei bazate mai mult pe emoții si intuitie si mai putin pe rațiune,  pot fi mult diferite de cele pe care le-ar lua in urma unui proces îndelung de deliberare, ceva de genul gândire rapida versus gândire lenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×