Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Despre deciziile grele - situatii ipotetice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 minute ago, Enki said:

Vrei sa o luam de la capat?

Mai citeste o data analogia facuta de mine si fa legatura cu intrebarea. Poti gandi abstract, nu? Adica sper ca esti homo sapiens, ca uneori am dubii.

 

Tu crezi că la ora asta eu stau să citesc din urmă toate analogiile pe care le făcuși tu? Spune clar, reiterează, care e problema din punctul tău de vedere și cu ce am greșit astfel încât să ne porcăim. Și te rog s-o faci în seara asta, pentru că acum îți voi răspunde și pe viitor oricum n-o să mai postez pe acest topic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 16 minute, Enki a spus:

Ok, n-am creioane colorate si nici pe calculator nu ma pricep sa fac desene. Nu e stiinta rachetelor.

O sa fac o schemuta, ca sa ai si tu habar, desi cred ca tot forumul s-a prins.

In analogia mea

X inventeaza forfecuta -> X descopera teoria constiintei (ADICA inventia, descoperirea)

Y baga forfecuta in altcineva -> Y creaza dispozitivul de tortura mentala (ADICA consecinta negativa a inventiei/descoperirii).

E bine asa?

Nu ti-am reprosat ca nu vorbesti corect gramatical, ti-am reprosat ca nu citesti cu atentie si te repezi sa raspunzi intelegand alt sens al cuvantului pe care il citesti.

Asta era analogia. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, Enki said:

Asta era analogia. 

Mei, ți-am zis mult mai devreme că analogia asta nu are legătură cu ce discutam. Pentru că tu nu nu ai vrut să sesizezi că ți-am zis:  Bineînțeles că în momentul în care inventezi ceva, nu-ți pui problema morală, ci pe cea a utilității și totul e ok. Dar problema aici era că știi că în acest caz invenția ta va avea consecințe negative, că altfel nu mai avea rost întrebarea: Ce faci în acest caz?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dap.

Trebuia sa folosesc creioane colorate.

Crezi ca ala de a inventat forfecuta nu stia ca vor fi si consecinte negative? Adica ca cineva va folosi inventia lui pentru a face rau? Stiind asta, ar fi trebuit sa nu mai arate lumii inventia sa? Tu esti inventatorul forfecutei de care am vorbit, Vriies, si stii ca va fi folosita si la uciderea unor oameni. uite situatie ipotetica noua.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, Enki said:

Dap.

Trebuia sa folosesc creioane colorate.

Da, pentru a învăța ce-i logica. Deși, se pare că orice demers în acest sens, pentru tine e futil.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Stu' a spus:

ce iubire divina?

Las-o asa, ca altfel o dam in qualii.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, NicolaeT a spus:

Un beneficiu ar fi iubire divina intre toti oamenii din lume.

Pai cum se iubesc divin dacă sunt torturați? Devin toți martiri?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

Da, pentru a învăța ce-i logica. Deși, se pare că orice demers în acest sens, pentru tine e futil.

vezi ca am editat ca sa completez, jur ca nu ma las pana nu te prinzi si tu.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×