Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Despre deciziile grele - situatii ipotetice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 12 minute, Vriies a spus:

Hai, lasă. Io înțeleg că tu ești împăciuitoare, dar te rog să-mi răspunzi prin ce am fost eu provocator? Prin faptul că am altă opinie? Uite, chiar sunt curios cum se vede de la tine. 

Sint impaciuitoare, asa e, dar nu sunt nedreapta (ma străduiesc să nu fiu, cel putin), nici pupincurista, chiar dacă uneori sunt mai dulceaga în exprimare si cand fac aprecieri la adresa cuiva stiu ca pot cădea pupincurista în ochii altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Fiero said:

Nu ma pricep de pe telefon sa citez doua posturi si sa le alătur, din pacate. Sper ca se intelege, totuși ce am vrut să scot în evidență.

Nu știu ce exemplu ai vrut tu să scoți în evidență, însă ți-aș propune să revezi desfășurarea „dialogului” și să observi intervențiile care s-au abătut de la subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Enki said:

Ok, n-am creioane colorate si nici pe calculator nu ma pricep sa fac desene. Nu e stiinta rachetelor.

O sa fac o schemuta, ca sa ai si tu habar, desi cred ca tot forumul s-a prins.

In analogia mea

X inventeaza forfecuta -> X descopera teoria constiintei (ADICA inventia, descoperirea)

Y baga forfecuta in altcineva -> Y creaza dispozitivul de tortura mentala (ADICA consecinta negativa a inventiei/descoperirii).

E bine asa?

Nu ti-am reprosat ca nu vorbesti corect gramatical, ti-am reprosat ca nu citesti cu atentie si te repezi sa raspunzi intelegand alt sens al cuvantului pe care il citesti.

Poți să-ți bagi forfecuța-n cur, că nu despre asta era vorba. Chiar ești handicapată și n-ai sesizat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si revin cu intrebarea: care e diferenta in afara de amploarea descoperirii, respectiv a consecintelor?

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 minute, Stu' a spus:

Aoleu.

Bine macar ca nu v-ati certat din cauza dilemei propuse de mine. Voi putea dormi linistita ..mai tarziu :)

Acum, tema lui Nicolae e f interesanta si de veacuri intoarsa pe toate fetele. Diua telenovele am vazut la viata mea, printre care si Clona - si acolo se atinge tema asta, bine, in alt mod. E genial tot serialul de altfel.

Cred ca daca as sti sigur ca ceea ce descopar poate sa faca mai mult rau decat bine ( adica nu e ca si cum teoria asta salveaza vieti, vindeca boli, etc), mi-as redirectiona atentia pe a gasi solutii impotriva potentialului nociv - pt ca desi eu nu mi-as dezvalui descoperirea, curand o vor face altii si eu stiind asta, am deja o responsabilitate implicita.

Un punct de vedere cu care sunt de acord, de-aia am pus si eu intrebarea care ar fi beneficiile versus riscurile, adica eu asa vad lucrurile: în niciun caz nu ar trebui desconsiderata latura morala, dar ar trebui sa ne gandim ca o moralitate dusă extreme ne poate orbi si ne poate împiedica să vedem beneficiile.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Fiero a spus:

Un punct de vedere cu care sunt de acord, de-aia am pus si eu intrebarea care ar fi beneficiile versus riscurile, adica eu asa vad lucrurile: în niciun caz nu ar trebui desconsiderata latura morala, dar ar trebui sa ne gandim ca o moralitate dusă extreme ne poate orbi si ne poate împiedica să vedem beneficiile.

Da, asta e de fapt intrebarea cea mai importanta, beneficii versus riscuri.

Doar Nicolae poate raspunde, dar ma tem ca daca o face aici, facem si asta subiect pentru qualii.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Vriies a spus:

Nu știu ce exemplu ai vrut tu să scoți în evidență, însă ți-aș propune să revezi desfășurarea „dialogului” și să observi intervențiile care s-au abătut de la subiect.

Asta am facut. Poate nu sunt un bun observator, ce sa zic. Nu ma mai bag, sunteti oameni maturi si stiti ce faceti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Enki a spus:

Da, asta e de fapt intrebarea cea mai importanta, beneficii versus riscuri.

Doar Nicolae poate raspunde, dar ma tem ca daca o face aici, facem si asta subiect pentru qualii.

:laugh: Buna asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Enki said:

Si revin cu intrebarea: care e diferenta in afara de amploarea descoperirii, respectiv a consecintelor?

 

Nu știu cu ce dreak întrebare mai revii tu. Că tu tot ai darul de a reveni cu întrebări aiure. Bineînțeles, escamotând să răspunzi la rându-ți. Formulează întrebarea clar, în contextul discuției, că nu mai știu la ce te referi. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa o luam de la capat?

Mai citeste o data analogia facuta de mine si fa legatura cu intrebarea. Poti gandi abstract, nu? Adica sper ca esti homo sapiens, ca uneori am dubii.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×