Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Rusia amenință! E groasă treaba?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La 10.02.2019 la 23:39, Vriies a spus:

Niciun stres.   Doar dezinformările tipice rușilor.   Așa au făcut tot timpul în ultimii  70 de ani.   Nimic nou.  Se tratează cu ignore.   Rușii nu sunt decțt umbra URSS  din punct de vedere militar.   O palidă figură care încearcă să salveze aparențele.

Editat de Tomaso

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 5/11/2019 at 10:51 PM, Tomaso said:

Niciun stres.   Doar dezinformările tipice rușilor.   Așa au făcut tot timpul în ultimii  70 de ani.   Nimic nou.  Se tratează cu ignore.   Rușii nu sunt decțt umbra URSS  din punct de vedere militar.   O palidă figură care încearcă să salveze aparențele.

Pari a fi foarte sigur pe tine și, iată, m-am mai liniștit oleacă...:smile: Deși parcă am auzit că au boambe la greu, bre, și tehnică militară la vârf.:laugh:

Totuși, n-aș zice că rușii ar fi în momentul vorbirii doar o palidă figură. În fine.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 14.05.2019 la 18:44, Vriies a spus:

Pari a fi foarte sigur pe tine și, iată, m-am mai liniștit oleacă...:smile: Deși parcă am auzit că au boambe la greu, bre, și tehnică militară la vârf.:laugh:

Totuși, n-aș zice că rușii ar fi în momentul vorbirii doar o palidă figură. În fine.

Rusia chiar este o palidă figură a ceea ce a fost odată URSS.    Am văzut cum a decurs invazia Georgiei și ne-am lămurit cam cum stau lucrurile.    Au probleme mari,  iar tehnica de luptă este la nivelul anilor 60,  noi fiind în anul 2019.      România este în NATO.    Dar chiar dacă nu ar fi,   capacitatea ofensivă rusească este redusă.     Ca să atace România ar avea două variante.   Să treacă prin Ucraina și/sau Republica Moldova, ori să execute o debarcare pe litoralul românesc de la Marea Neagră.      Ofensiva terestră este un scenariu doar pentru sand box,  rămânând numai ipoteza unui atac amfibiu.    Însă flota lor nu are capacitatea de a deplasa un contigent suficient de mare și nici să-l protejeze suficiente de mult astfel încât o debarcare să aibă succes.      Dacă ar încerca,  ar fi pisați de artilerie,  în timp ce avioanele lor care ar încerca să dețină superioritatea aeriană ar fi date jos de către apărarea antiaeriană românească.   Navele de care dispun nu pot transporta mai mult de 20-30.000 militari.   Presupunând că aceștia ar debarca la Sulina (cea mai proastă idee ever dpdv strategic) sau la Mangalia,   ar trebui să treacă Dunărea,  ceea ce nu-i deloc simplu.    Armata română,  așa cum este acum,  ar putea să-i respingă ușor.   Sau să-i împresoare.   Sau să ducă la fundul apei toată flota de invazie rusească.   Ar fi un dezastru pe care rușii nu l-ar risca sub nicio formă. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Tomaso said:

Rusia chiar este o palidă figură a ceea ce a fost odată URSS.    Am văzut cum a decurs invazia Georgiei și ne-am lămurit cam cum stau lucrurile.    Au probleme mari,  iar tehnica de luptă este la nivelul anilor 60,  noi fiind în anul 2019.     

Ce ai văzut tu, bre, cum a decurs invazia Georgiei și te-ai lămurit? O dai aiurea din top și încerci să dezinformezi. Practic, rușii au intrat în Georgia în decurs de 6 zile, după care s-au oprit la presiunea vârfurilor europene - chestie pe care, probabil, o regretă și azi - și în cele din urmă s-au retras.  Bine, oricum ei și-au atins scopul, cu republicile ălea separatiste. Uite aici șirul evenimentelor:

https://www.scribd.com/doc/87192305/Analiza-războiului-din-Georgia

1 hour ago, Tomaso said:

     România este în NATO.    Dar chiar dacă nu ar fi,   capacitatea ofensivă rusească este redusă.      

 

Dacă nu ar fi fost România în NATO? Tu ești conștient de ceea ce zici sau vorbești doar așa să treacă vremea? Dacă nu am fi fost în NATO, am fi fost deja muci.

1 hour ago, Tomaso said:

      Ca să atace România ar avea două variante.   Să treacă prin Ucraina și/sau Republica Moldova, ori să execute o debarcare pe litoralul românesc de la Marea Neagră.      Ofensiva terestră este un scenariu doar pentru sand box,  rămânând numai ipoteza unui atac amfibiu.    Însă flota lor nu are capacitatea de a deplasa un contigent suficient de mare și nici să-l protejeze suficiente de mult astfel încât o debarcare să aibă succes.      Dacă ar încerca,  ar fi pisați de artilerie,  în timp ce avioanele lor care ar încerca să dețină superioritatea aeriană ar fi date jos de către apărarea antiaeriană românească.   Navele de care dispun nu pot transporta mai mult de 20-30.000 militari.   Presupunând că aceștia ar debarca la Sulina (cea mai proastă idee ever dpdv strategic) sau la Mangalia,   ar trebui să treacă Dunărea,  ceea ce nu-i deloc simplu.    Armata română,  așa cum este acum,  ar putea să-i respingă ușor.   Sau să-i împresoare.   Sau să ducă la fundul apei toată flota de invazie rusească.   Ar fi un dezastru pe care rușii nu l-ar risca sub nicio formă. 

 

Du-te bre de aciulea cu scenariile tale confecționate ad hoc. Ei, na. Ce să spun, de parcă ceea ce visezi tu ar fi singurele scenarii posibile! Cred că ai rămas undeva la vremea dacilor sau a lui Ștefan cel Mare, că altfel nu-mi explic...

No ofence, dar eu cred că tu ori ești naiv și mai crezi în „marea armată română”, ori încerci să ne adormi.

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că tu ești omul rușilor din moment ce îi vezi pe post de supermani.   Glumesc.  Îmi dau seama că nu știi despre ce este vorba.   Pentru tine cred că rușii sunt un fel de steaua morții iar Putin este un fel de Darth Vader piticot. 

Deci nu, rușii NU sunt vreo amenințare directă dpdv militar.    Nici măcar nu-i interesează România.   Îi enervează faptul că pe teritoriul țării noastre sunt trupe NATO și elemente ale scutului antirachetă.   Mârâie și ei ca o javră (scuze că îți fac javră preferații, este doar discurs retoric, mie îmi plac rușii, mai ales rusoaicele) dar să muște nu mai prea mai pot.   

Dacă vrei să discutăm pe teme militare,  dă-mi numele navelor staționate în Marea Neagră pe care rușii le-ar putea folosi într-o debarcare.    Dacă vrei să mă faci fericit, dă-mi și tipul avioanelor (model & număr bucăți)  pe care rușii ar putea să le folosească pentru a proteja corpul expediționar.    

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Tomaso a spus:

 Glumesc.  Îmi dau seama că nu știi despre ce este vorba.   Pentru tine cred că rușii sunt un fel de steaua morții iar Putin este un fel de Darth Vader piticot. 

 

Sa stii ca Viies nu-i de minimalizat... 

Asta așa... ca să știi. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce se poate, nu am de unde să știu cine este colegul și ce știe.   Doar că mă irită credința în infailibilitatea rușilor pe plan militar.    Nu văd pe ce s-ar baza, pentru că ultimele lor victorii au fost acum 74 de ani.     Am observat și prin presă o tendință alarmistă fără suport.   ”Începe războiul”,   ”rușii se pregătesc de atac” ....    Pe bune?!?    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, Tomaso said:

Tot ce se poate, nu am de unde să știu cine este colegul și ce știe.   Doar că mă irită credința în infailibilitatea rușilor pe plan militar.    Nu văd pe ce s-ar baza, pentru că ultimele lor victorii au fost acum 74 de ani.     Am observat și prin presă o tendință alarmistă fără suport.   ”Începe războiul”,   ”rușii se pregătesc de atac” ....    Pe bune?!?    

Nu a vorbit nimeni despre infailibilitatea rușilor. Cred că ai probleme de percepție a mesajelor preopinentului. 

10 hours ago, Tomaso said:

Eu cred că tu ești omul rușilor din moment ce îi vezi pe post de supermani.   Glumesc.  Îmi dau seama că nu știi despre ce este vorba.   Pentru tine cred că rușii sunt un fel de steaua morții iar Putin este un fel de Darth Vader piticot. 

Deci nu, rușii NU sunt vreo amenințare directă dpdv militar.    Nici măcar nu-i interesează România.   Îi enervează faptul că pe teritoriul țării noastre sunt trupe NATO și elemente ale scutului antirachetă.   Mârâie și ei ca o javră (scuze că îți fac javră preferații, este doar discurs retoric, mie îmi plac rușii, mai ales rusoaicele) dar să muște nu mai prea mai pot.   

Dacă vrei să discutăm pe teme militare,  dă-mi numele navelor staționate în Marea Neagră pe care rușii le-ar putea folosi într-o debarcare.    Dacă vrei să mă faci fericit, dă-mi și tipul avioanelor (model & număr bucăți)  pe care rușii ar putea să le folosească pentru a proteja corpul expediționar.    

 

Deocamdată o să fac abstracție de faptul că în mod voit zeflemitor (sau din greșeală, ca să-ți acord circumstanțe Emoji), ți-a scăpat perla că rușii ar fi preferații mei. În măsura în care discutăm de artă, de cultură, sigur că am preferințe și din vastul spațiu rusesc. Dar nu despre cultură vorbim aici. 
Poi, dom'le, hotărăște-te! Ori crezi că io-s omu' rușilor ori crezi că rușii sunt pentru mine un fel de steaua morții iar Putin este un fel de Darth Vader piticot. Că cele două aserțiuni nu prea se pupă și se contrazic oleacă  :laugh:
Dar hai să-ți zic eu. Deși sintagme precum „steaua morții” și „Darth Vader” sunt oleacă forțate, totuși, metaforic vorbind nu-s prea departe de adevăr. În toată istoria noastră mioritică, rușii nu ne-au adus nimic bun și e puțin probabil să ne aducă ceva bun de aici încolo - cel puțin pe termen imediat și mediu.  Ăsta e un fapt. Indiferent de regim, de forma de guvernare, pentru noi rușii au fost un imperiu mai vorace decât îngrozitorii turci. Asta unu la mână. 
Doi la mână, este evident că puterea rușilor nu mai e cea din anii războiului rece, când Uniunea Sovietică era pe tron
Trei la mână. Cu toate astea, a minimaliza forța militară a rușilor și a afirma sus și tare că le vom face față unui atac armat , chiar în momentul vorbirii, e o dovadă de mare naivitate sau, ca să mă exprim eufemistic, o încercare de escamotare a problemei. Nu e nevoie să fii expert militar pentru a vedea discrepanța uriașă dintre noi și ruși, militar vorbind. Date suficient de revelatoare în acest sens se pot găsi imediat pe net, așa că nu mai are rost să le enumărăm strict tehnic aici. Mii de avioane de luptă ei comparativ cu o biată escadrilă noi, tancuri grele, nave și submarine, ca să nu mai vorbim de sistemele lor ultra-performante de rachete sau de armamentul nuclear. De altfel, experții americani din domeniul apărării, ne-o spun pe față că în cazul în care România ar fi atacată de Rusia, primele 48 de ore sunt esențiale până să ajungă și ajutorul militar din partea aliaților. 
Iar experții noștri ce spun în acest sens? Ei bine, cei puțini care se încumetă să vorbească (pentru că ăsta e un subiect delicat), ne spun verde că șansele noastre de a rezista unui atac de anvergură sunt cam de 24 de ore sau cel mult 36 - în condițiile în care nu avem apărare antiaeriană, nici capacitate de a lovi în adâncime și nici sisteme ofensive care să contribuie la încetinirea avansului. Până să invadeze rușii Crimeea, nimeni 9inclusiv NATO) nu se gândea serios la posibilitatea izbucnirii unor războaie în Europa și la anexări teritoriale. Dar iată că acest lucru s-a întâmplat și istoria ne spune că rușii nu ne-au fost prea prieteni. În 1812 au luat Basarabia, în 1917 ne-au lăsat singuri să ne batem cu Puterile Centrale, în 1940 ne-au luat iar Basarabia și nordul Bucovinei, tezaurul nu mai vine și încă o grămadă...Singura chestie care pare să ne aducă liniștea e speranța că rușii (a se citi Putin) vor fi rezonabili și nu așa de inconștienți încât să riște izbucnirea unui război, cu consecințe greu de estimat.  
 
PeSe: Nu țin neapărat să te fac fericit, deși îți doresc fericirea - atât ție, cât și oricărei ființe de pe Pământ și din univers. Emoji  Eu nu stau să-mi încarc memoria cu tipul de avioane, rachete, tancuri șamd. Informații specifice pot găsi o grămadă pe net și le poți găsi și tu , însă nu văd relevanța având în vedere că noi aici discutăm principial. 
 
   
Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, Davi_ said:

Sa stii ca Viies nu-i de minimalizat... 

Asta așa... ca să știi. 

Mercic, Davi, apreciez...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru început,  din spirit de fair play pentru participanții la discuție,  țin să precizez că am scris destul de mult pe tema aceasta în trecut.   Colegul cu care polemizez nu știe acest lucru și consideră că are de-a face cu un user  care se inspiră de pe Facebook.    Sper să reconsidere.   :)

 

Linkul  de pe Hotnews duce la un articol  de PR,   menit să obțină susținerea publicului (contribuabilului român) în favoarea achiziției de elicoptere americane.      So,  poate fi ignorat,  la fel ca și alegațiile  ”experților”.    

Ok,  discuția este despre amenințări,  despre o presupusă agresiune rusească îndreptată contra României.   Întrebarea,  de fapt,  este   dacă Rusia  are capacitatea militară să execute o debarcare în Dobrogea.   Ca să ataci trebuie să deplasezi trupele din punctul A în punctul B.   Corect?

România este în NATO.    Scenariul unui atac desfășurat terestru implică trecerea rușilor prin Ucraina și/sau Republica Moldova.   Indiferent cum ar fi să fie,   nu au nicio șansă de a executa un atac prin surprindere dacă ar alege calea terestră.  Nu pot fi deplasate trupe mecanizate pe teritoriul altei țări fără să se afle și nici viteza de deplasare nu ar fi un atuu.    Ar lăsa timp suficient pentru ca NATO să activeze deplasarea trupelor către România,  acestea putând ajunge aici cu mult mai rapid decât ar putea să ajungă rușii peste Prut.    Odată ajunși aici,  cu toată tehnica necesară,  atacul rusesc s-ar transforma într-un atac direct contra Nato.    Ceea ce,  cred eu,  se exclude din start.   Putin nu este chiar atât de nebun încât să atace România trecând peste Ucraina sau R.Moldova,  apoi să atace armatele Nato dintr-o țară Nato,  la distanță de bazele lor.     

So,  putem să nu ne pierdem timpul cu acest scenariu.

Singura cale reală de atac este o debarcare masivă în Dobrogea.     Despre asta aș vrea să povestim, pentru că exercițiul de imaginație este interesant,  în opinia mea.  

În 2012  a circulat pe net un scenariu de război.    Bine scris,  anunțat de către Vocea Rusiei la nivel de rezumat, apoi  diseminat pe net de către propaganda rusească într-o variantă complexă,  menit să sperie.    Acest scenariu încerca să acrediteze ideea că rușii pot să ne ocupe oricând vor ei și că o pot face ușor,  executând un galop de sănătate până la București.  Susțineau că în 30 de minute ar anihila apărarea românească de la Marea Neagră și că apoi,  în 4-5-6 ore ar ajunge la București.    

Fiind bine scris,  scenariul cu pricina a devenit viral.  Este incredibil,  dar ”urmele”  acestuia încă bântuie mintea oamenilor.   În mod nu foarte surprinzător,  au rămas urme prin imaginarul colectiv.   Oamenii au citit rezumatul,  sau doar titlurile și au rămas cu concluzia dorită de propaganda rusească.   Pentru care eu am o stimă deosebită,  rușii fiind maeștrii genului.   Nu au ei avioane operaționale,  dar când vine vorba despre propagandă,  nimeni nu-i bate.   Sunt buni.

Pentru o mai bună lectură și pentru a rămâne scris aici în cazul că  va dispărea de pe net,  cine știe de ce,   o să postez aici  scenariul,  așa cum a fost scris.  Pe siteul unde a fost publicat nu mai este.   So,  cu scuzele de rigoare,  îl repostez aici.    

Nimiciți în 4 ore  -  Ziua News, în data de 15.06.2012

Ofiţerii planificării de luptă al MApN au avut în faţă un scenariu tactic catastrofal: un război cu Rusia
În cazul unui astfel de conflict, România ar fi ocupată în mai puţin de o zi       Câteva divizii ruseşti ne-ar putea neutraliza forţa de reacţie în 30 de minute
 
          Săptămâna trecută, ministrul Apărării, Corneliu Dobriţoiu, a tras semnalul de alarmă cu o declaraţie cât se poate de clară. "Armata Româna abia stă în picioare la capitolul dotări", a spus acesta, dezvăluind situaţia critică în care se află MApN.  Declaraţia lui Dobriţoiu vine în contextul în care România este implicată financiar şi uman în războaiele din Afganistan şi Irak, scutul antirachetă sau dronele strategice, aventuri militare de care nu ştim câtă nevoie aveam din moment ce nu ne putem permite să refacem flota de avioane de vânătoare. Mai mult, prin amplasarea unor elemente ale scutului antirachetă la Deveselu, românii au stârnit furia Moscovei, care prin intermediul generalului de armată Nikolai Makarov, şeful Statului Major General al Armatei ruse ne-a anunţat că am devenit ţintă prioritară a rachetelor nucleare tactice cu rază scurtă de acţiune Iskander. Prin funcţia pe care o deţine, Makarov este şeful serviciului secret al armatei GRU şi al faimoaselor trupe Speţnaz, diviziile speciale de cercetare antrenate pentru eliminarea pericolelor nucleare. Ce i-o fi venit ministrului Dobriţoiu să iasă în presă cu asemnea declaraţii? Orice război este plănuit de creierul armatei, care se numeşte Statul Major General (SMG). Recent ZIUAnews a intrat în posesia unui scenariu tactic discutat la nivel de SMG al armatei române, care ne dă frisoane. Documentul prezintă situaţia reală a României în condiţiile crizei mondiale, când sunt pe punctul de a fi reactivate războaiele locale, ca paravan al reîmpărţirii sferelor de influenţă. Ofiţerii de la planificarea de luptă (Departamentul pentru Politica de Apărare şi Planificare) au trebuit să-şi imagineze cât ar putea să reziste ţara noastră în faţa unui atac al Rusiei. Concluzia este şocantă: în caz de război, cu dotările actuale, România poate fi ocupată în numai câteva ore. Capacitatea de luptă a forţelor armate române ar fi neutralizată în numai 30 de minute.
 
           Scenariul discutat la Marele Stat Major arată în felul următor. Misiunea principală a Grupării aero-navale ruse constă în executarea unei operaţiuni de desant maritim şi aerian, în vederea ocupării regiunii Dobrogea şi controlul punctelor de trecere de la Giurgeni-Vadu Oii şi Feteşti-Cernavodă. Debarcarea se va face în două raioane pe litoral, iar paraşutarea în trei zone, fiecare acţiune desfăşurată la nivel "batalion", pe fluviul Dunărea. Direcţia principală de ofensivă a forţelor ruse este Constanţa-Feteşti. 
Divizia maritimă D.30M va fi întărită cu Divizia 7 operaţiuni speciale (alcătuită din 1 Reg.Pst - regiment paraşutişti, 1 R.Aeropurtat, 1 R.Art-Artilerie, etc ), Bg. 18 I (brigada infanterie), Bg. 22 Mc (mecanizată) şi R. 708 Av. Transport (compus din avioane IL-76 şi dispuse pe aerodromul Taganrog, pe malul Mării Azov).
Misiunea imediat următoare a trupelor de uscat ruseşti este atingerea aliniamentului delimitat de confluenţa râului Argeş cu fluviul Dunărea, cursul în amonte al râului Dâmboviţa. Ocuparea localităţilor Cernica şi Corbeanca, DN-1 până la Ploieşti, SubCarpaţii de curbură până la localitatea Odobeşti şi atingerea râului Siret, la vărsarea în Dunăre. Statul Major General al ruşilor a stabit ca direcţie principală de ofensivă linia Feteşti-Bucureşti. Direcţia secundară va fi Feteşti-Focşani-Nămoloasa.
 
Forţele de atac ruseşti
Coloana vertebrala a Grupării aero-navale ruse (D. 30 M) este Brigada Maritmă 11 M alcătuită din cinci nave de luptă mari: un crucişător purtător de rachete din clasa Slava (12.500 t), două distrugătoare din clasa Kara (9.900 t) şi două fregate din clasa Krivak (3.420t). Slava dispune de 16 lansatoare de rachete supersonice navă-navă, navă-litoral de tip P-500 Bazalt, o mini-rachetă de croazieră, care zboară cu 2.5 Mach şi loveşte ţinta din zbor orizontal. Rachetele sunt capabile să poarte încărcături nucleare, muniţie termobarică şi submuniţii inteligente. Umbrela sau asigurarea aviaţiei de sprijin a grupării navale ruse, care operează în Dobrogea, împotriva avioanelor de interceptare româneşti, este asigurată de crucişătorul din clasa Slava, înarmat cu opt lansatoare de rachete S-300 M-1 (bătaie 90 km, altitudine maximă 25.000 m). Apărarea antiaeriană (AA) propriu-zisă a grupării navale ruse este realizată prin 80 rachete cu raza medie de acţiune (bătaie = 40 km) de tip SA-N-3B. Apărarea nemijlocită a fiecărei nave din gruparea navală rusă este realizată de câte 40 de bucăţi rachete AA cu rază scurtă de acţiune de tip SA-8 Gecko/OSA şi până la şase sisteme AA Kashtan (2 x AK-630/ tun 6 rotativ ţevi cal. 30 mm şi 16 lansatoare SA-18 ). Fiecare sistem dispune de două tunuri rotative GSh-30k cu şase tevi, cal. 30 mm şi două containere-lansatoare de rachete AA cu rază foarte scurtă de acţiune de tip 9M311.
 
Forţele navale şi infanteria marină
Divizia 30 M mai are în organizare Brigada 41 M, vârful său de lance fiind batalionul marin B. 166 M. Acesta este compus din purtătoare mici de rachete, corvete din clasa Tarantul şi din clasa Bora. Corveta Bora, cea mai modernă navă din clasa sa, are o viteză maximă de 102 km/h şi este înarmată cu lansatoare de rachete navă-navă, navă-litoral P-270 Moskit/SS-N-22 (bătaie 120 km) este apărată de 20 de rachete SA-8 Gecko/OSA şi de sistemele de tip Kashtan. Gruparea navală rusă subordonează şi Brigada Amfibie 197 M alcătuită din şapte nave de desant care transportă Bg. Infanterie marină, întărită cu încă un batalion de infanterie marină. Ca si Bg. IM, cele 2 Bg. Infanterie si Mecanizată sunt înzestrate cu câte un batalion de artilerie cu 45 autotunuri tip 2S31Vena şi 2S23 Nona (cal. 120 mm, bătaie 13 km, care perforează blindaje de până la 65 cm).
 
Sprijinul aerian
Gruparea navală rusă este protejată aerian în luptă de Regimentul 3 Aviaţie vânătoare-bombardament cu 30 de aeronave Su-27, de pe aerodromul Krymskaya (malul Mării Negre ), Reg. 960 Av. (31 buc. Su-25 şi MiG-29) de pe aerodromul Primorsko-Akhtarsk, (Marea Azov), Escadrila 43 Av.Bombardament (14 buc. SU-24, şi 4 SU-34) de pe aerodromul Eisk (Marea Azov) şi Reg. 55 elicoptere (20 buc. Mi-24, 18 buc. Mi-8 ), R. 25 El. anti-tanc cu 36 aeronave Mi-24 , R. 325 El. transport cu 18buc. Mi-26, 20 buc. Mi-8.
 
Forţa de apărare a României
Marina militară a forţelor române se bazează pe Flotila 56 Maritimă care dispune doar de o fregată operaţională (Mărăşesti) înarmată cu lansatoare de rachete P-21 Termit/SS-N-2 Styx (bătaie 80 km), patru tunuri AK-726 cal. 76 mm şi 4 x AK-630 cal. 30 mm, celelalte două fregate tip 22 „Regele Ferdinand" şi „Regina Maria", fiind patrulă în baza navală Constanţa. Divizionul de corvete (F-188 Zborul, F-189 Pescăruşul, F-190 Lăstunul) este şi el înarmat cu rachete 4xP-21. Un divizion cu trei vedete purtătoare de rachete din clasa Osa este şi el înarmat cu rachete Termit (F-202 Smeul, F-204 Vijelia, F-209 Vulcanul). Restul navelor (corvete, vânători de submarine, puitoare de mine, monitoare fluviale) nu sunt capabile să opună rezistenţă grupării navale ruse.
Aviaţie militară şi apărare antiaeriană
România poate interveni aerian cu Flotila 86 de la Feteşti (24 buc. Mig-21 Lancer) şi Escadrila 863 (10 buc. IAR-330 L) de la M. Kogălniceanu. Mai pot fi ridicate de la sol opt aparate IAR-99 Șoim şi şase IAR-99 nemodernizate de la şcoala de aviaţie de la Bobocu, Escadrilele 951 Av. Formată din 12 buc. MiG-21 Lancer, E. 904 eliccoptere şi E. 905 El. (20 buc. IAR-330) de pe aerodromul Bacău. Funcţionale, dar în afara razei de acţiune mai sunt Flotila 71 de la Câmpia Turzii (compusă din Esc. 711, 712 Av./ Mig-21 Lancer şi Esc. 713, 714 El./IAR-330). Brigada. 1 Apărare Antiaeriană este înzestrată cu două baterii tip S-75 Volhov/6-8 instalaţii operationale şi o brigadă MIM-23 Hawk/opt instalaţii nemodernizate şi parţial operaţionale care apără Bucureştiul. Despre flotila de aeronave MIG Lancer se ştie că este învechită, cu resursa de zbor epuizată.
 
Forţele terestre
Apărarea terestră a litoralului românesc revine Brigăzii 9 Mecanizată din subordinea Diviziei 2 Infanterie şi a Brig. 307 I.Mec. de la Babadag. Dispunerea Bg. 9 Mec. este următoarea: Brig. 912 tancuri la Murfatlar, B. 341 Inf. la Topraisar, B. 911 Inf. la Medgidia, B. 345 Art. la Medgidia. Podurile peste Dunăre sunt aparate de Brig.1 Jandarmi dispusă la Feteşti şi Cernavodă. Divizia 2 Inf. mai are ca unităţi subordonate: B. 528 Mc. de la Brăila, Bg. 282 Mec. compusă din Bat. 280 Mc. Focşani, B. 84 Tc. şi B. 300 Mc. de la Galaţi, Bg. 8 Larom. Bg. 8 este compusă din B.81 APR de la Focşani, B. 83 APR de la Bârlad, B. 96 APR de la Ploieşti.
 
Forţa de reacţie militară românească, neutralizată în 30 de minute
Prima lovitură aeriană a ruşilor urmăreşte obţinerea supremaţiei şi destructurarea conducerii trupelor române ce acţionează în teatrul de luptă. Cele dintâi ţinte vor fi reţeaua de radare ale forţelor aeriene şi navale româneşti din Dobrogea, precum şi Bat.1 Rachete AA de la Medgidia. Urmează aerodromurile M. Kogălniceanu şi Feteşti, punctele de comandă şi de dirijare ale aviaţiei în luptă, fregata Mărăşesti, corvetele Zborul, Pescăruşul, Lăstunul şi vedetele Smeul, Vijelia, Vulcanul. Atacul aerian va viza şi Bg. 9 Mec, blindatele şi forţa vie a Bat. 912 Tc, B. 341 I, B. 911 I, B. 345 Art, B. 307 I.M. Aviaţia ruşilor va acţiona pe trei grupuri cu destinaţie tactică (formaţii de avioane având de lovit obiective de aceeaşi categorie). Trei subgrupuri a câte trei patrule de avioane, de la înălţimi de 8-10.000 m, vor lovi cu racheta subsonică Kh-35 E/Uran. Grupurile cu destinaţie tactică beneficiază de asigurare de luptă.
Neutralizarea batalioanelor româneşti de tancuri, artilerie sau a celor mecanizate (care dispun de 45 tancuri T-85M sau de 45 MLI & TAB sau APR-Larom) încartiruite în remizele nerezistente la lovituri aeriene ale garnizoanelor, este asigurată de lovituri cu una-două rachete purtând muniţie tip SADARM. Forţele române nu dispun de rachete anti-navă Harpoon, Exocet, nici de submarine funcţionale. Submarinul Delfin zace inutilizabil din anul 2000 şi nu mai poate fi reparat. Practic, în primele 30 de minute de la declanşarea atacului, forţele aeriene, marina militară şi cele două divizii de infanterie româneşti îşi pierd capacitatea de luptă. Aviaţia rusă execută nestingherită vânătoarea de obiective, până când niciun tanc sau MLI nu vor mai fi întregi. Restul este pur şi simplu o defilare a forţelor inamice (cu o durată de 4-6 ore de la începerea ostilităţilor) până la Bucureşti.
În paralel cu neutralizarea firavei capacităţi de apărare a românilor, are loc şi eliminarea fizică a „elitei" societăţii. Cum investiţiile celor mai importanţi oameni de afaceri şi politicieni sunt în domeniul imobiliar, aceştia vor fi trecuţi la categoria pagube coletarale ale bombardamentelor.
 
Muniţia termobarică, cea mai eficientă în zonele urbane
Muniţia termobarică este încărcată cu o combinaţie de comustibil lichid şi pudră din nanoparticule de tetranit. Odată ajuns în apropierea ţintei, proiectilul care conţine muniţia, produce o mică explozie care vaporizează amestecul sub forma unui nor inflamabil. Aerosolul astfel creat ia contact cu oxigenul din atmosfera şi detonează, creând o formidabilă undă de şoc, urmată de combustie intensă. Muniţia termobarică este considerată ca fiind mijlocul de luptă cel mai eficient, în zone urbane, ea fiind experimentată de trupele ruse în timpul asediului oraşului Groznîi din Cecenia.
 
Racheta subsonică Kh-35 E/Uran
Kh-35 E/Uran parte din categoria Standoff şi are bătaia de 130 km. Se mai folosesc versiunile: antiradar supersonică Kh-31PM/ARM (anti-radiation missile) lansată de la distanţe sub 110 km, care se dirijează automat după emisia radarului ţintă (propulsia fiind realizată de un ramjet ca motor de marş) şi rachetata subsonică Kh-59 cu bătaia de 115-200 km. În faza iniţială, ghidarea Kh-59 este inerţială, până la 10 km de ţintă când sistemul de ghidare TV/IR intră în funcţiune. Manevrarea ei din acest moment, până la impactul cu ţinta, este executată de un operator aflat la bordul avionului SU-24.
 
Rachetele de Deveselu sunt inutile
Chiar dacă forţele române ar dispune la Deveselu de rachete antibalistice SM-3, ele n-ar folosi la nimic. Carcasa de protecţie a ogivei electrono-optice se detaşează la 80.000 m şi de la această înălţime, racheta devine operaţională. Sub această înălţime, RIM-161 Standard Missile (SM-3) nu poate intercepta nimic, aşa că România şi nu SUA va avea obligaţia să dispună de mijloace de apărare a bateriilor antirachetă împotriva rachetelor de croazieră şi a avioanelor înzestrate cu bombe şi rachete aer-sol.
 
 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×