Sari la conținut
Forum Roportal
daisy_ro

Despre ziua de inchinare a crestinilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oameni buni,

 

1. Era nevoie de o NOUA zi pentru e celebra CEA MAI IMPORTANTA ZI A TUTUROR TIMPURILOR : INVIEREA DOMNULUI.

 

2. Aceasta zi a invierii este ziua intai a saptamanii. << Isus, dupa ce a inviat , in dimineata zilei dintai a saptamanii, S-a aratat mai intai Mariei Magdalena, din care scosese sapte demoni. >> (Marcu 16:9 )

 

3. Cum se numeste ziua intai, de atunci incoace , si de ce ?

 

Se numeste Duminica la noi, si e firesc sa semene cu "Domenica", din calendarul italian pentru ca suntem popor romanizat. Actiunea crucificarii si invierii Domnului are loc in zilele suprematiei mondiale a imperiului roman, in zilele lui Pilat din Pont. Se vorbea latina, limba in care ziua " Domenica" vine de la Domn, Mantuitor, " DOMINI "

 

4. De ce ar fi permis Dumnezeu ca Ziua Invierii Domnului sa coincida cu o sarbatoare pagana , ziua soarelui ,prima zi a saptamanii , celebrata de pagani ?

 

Eu cred ca asta a fost o miscare inteligenta ,geniala, menita tocmai in scopul de a dizolva , dilua treptat ignoranta paganilor care , inferiori ateilor , se incaptanau sa se inchine unui bolovan , si , a spulbera trufia iudeilor , care L-au renegat , urat si rastignit pe Isus . Ei pana in ziua de astazi asteapta un alt Mesia , si sarbatoresc Sabatul tot sambata , pentru ca nu-L pot primi cu nici un chip , din cauza trufiei , doar sunt poporul ales. Dar tocmai de aceea ,ca nu L-au putut primi , poporul ales de El , a ajuns ,dintr-un popor invincibil si binecuvantat , cum era in trecut, sa fieblestemat de Dumnezeu doua milenii , si nici acum n-au liniste...

 

<< Nu cei sanatosi au nevoie de doctor , ci cei bolnavi >> . Aceste cuvinte demonstreaza ca Dumnezeu ii iubeste pe TOTI oamenii, inclusiv pe pagani. De aceea a permis ca Ziua Noului Legamant sa coincida cu ziua lor de inchinare din vechime. Stia ca numai astfel, importanta astrului, simpla materie, se va diminua treptat si Il vor accepta , cu trecerea secolelor , pe adevaratul Domn , al carui sange sfant i-a rascumparat din moarte. Si vor ajunge sa-L pomeneasca , apoi sa-L cinsteasca , tocmai datorita acestei coincidente.

 

Ceea ce s-a si intamplat : dintr-o mana de apostoli , mai mult de un sfert din omenire au devenit crestini. Daca nu s-ar fi schimbat ziua de inchinare , cati ar mai fi devenit crestini? Cati ar fi dorit sa tina Sabatul, vechea sarbatoare a lui Israel, in loc de sarbatoarea parintilor lor din vremuri imemoriale ?

 

5. Unde scrie ca trebuie sa se schimbe Vechiul Legamant cu unul Nou ?

 

<< Pe cand mancau ei , Isus a luat o paine si, dupa ce a binecuvantat , a frant-o si a dat-o ucenicilor , zicand:

" Luati , mancati ; acesta este trupul Meu."

Apoi a luat un pahar si , dupa ce I-a multumit lui Dumnezeu, l-a dat ucenicilor, zicand:

" Beti toti din el,

caci acesta este sangele Meu , SANGELE LEGAMANTULUI CELUI NOU

care se varsa pentru multi , spre iertarea pacatelor. "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce s-a si intamplat : dintr-o mana de apostoli , mai mult de un sfert din omenire au devenit crestini. Daca nu s-ar fi schimbat ziua de inchinare , cati ar mai fi devenit crestini? Cati ar fi dorit sa tina Sabatul, vechea sarbatoare a lui Israel, in loc de sarbatoarea parintilor lor din vremuri imemoriale ?

 

Apostoli au tinut Sabatul,nicidecum duminica.

Sunt fel si fel de teorii cu privire la schimbarea zilei de odihna, si nu au nici un fel de suport biblic.

Mat 5:17 Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Proorocii; am venit nu sa stric, ci sa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

D-zeu a spus sa tinem a 7 a zi, ca zi de odihna...dar nu a si spus de cand sa o tinem pana cand. La mozaici sabatul incepe de vineri dupa asfintit pana sambata la asfintit....

La crestini cred ca sunt 2 variante:

- de la miezul noptii

-de dimineata cand ne trezim

Nu stiu de cand pana cand tin crestinii neoprotestanti a 7 a zi.

Dumnezeu cum ne porunceste, indruma ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vei gasi raspuns, cel putin nu pe acest forum. In schimb, poate va trece pe aici si un preot ce iti va spune ceva, insa nicunul din noi nu are raspuns clar la aceasta intrebare, doar teorii.

Eu consider ca duminica este "ziua sfanta", insa am un servici ce nu ma poate face liber si in aceasta zi, deci pot spune ca nu o tin.

Tu fa cum crezi ca e mai bine pentru tine.

parerea mea

 

 

ocean,nu am nevoie de absolut nici un preot (crezi ca nu ar veni cu teorii? :flowers: )sa ma lamureasca de asa ceva...ce a explicat rvsro (o fi el preot? :good: )si altii mi-a fost indeajuns sa accept ziua Sambetei ca zi de odihna.Iar pentru mine a ajuns sa fie foarte clar acest lucru! vad insa ca oricat s-ar discuta pe tema asta...fiecare ramane tot la parerea lui,din pacate.

eu nu ti-as recomanda sa faci cum e mai bine pentru tine...ci fa cum ne porunceste Dumnezeu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oameni buni,

 

1. Era nevoie de o NOUA zi pentru e celebra CEA MAI IMPORTANTA ZI A TUTUROR TIMPURILOR : INVIEREA DOMNULUI.

 

2. Aceasta zi a invierii este ziua intai a saptamanii. << Isus, dupa ce a inviat , in dimineata zilei dintai a saptamanii, S-a aratat mai intai Mariei Magdalena, din care scosese sapte demoni. >> (Marcu 16:9 )

 

3. Cum se numeste ziua intai, de atunci incoace , si de ce ?

 

Se numeste Duminica la noi, si e firesc sa semene cu "Domenica", din calendarul italian pentru ca suntem popor romanizat. Actiunea crucificarii si invierii Domnului are loc in zilele suprematiei mondiale a imperiului roman, in zilele lui Pilat din Pont. Se vorbea latina, limba in care ziua " Domenica" vine de la Domn, Mantuitor, " DOMINI "

La care popor romanizat te referi: spaniol, francez, italian? Ca romanii numai romanizati nu sint...

4. De ce ar fi permis Dumnezeu ca Ziua Invierii Domnului sa coincida cu o sarbatoare pagana , ziua soarelui ,prima zi a saptamanii , celebrata de pagani ?

 

Eu cred ca asta a fost o miscare inteligenta ,geniala, menita tocmai in scopul de a dizolva , dilua treptat ignoranta paganilor care , inferiori ateilor , se incaptanau sa se inchine unui bolovan , si , a spulbera trufia iudeilor , care L-au renegat , urat si rastignit pe Isus . Ei pana in ziua de astazi asteapta un alt Mesia , si sarbatoresc Sabatul tot sambata , pentru ca nu-L pot primi cu nici un chip , din cauza trufiei , doar sunt poporul ales. Dar tocmai de aceea ,ca nu L-au putut primi , poporul ales de El , a ajuns ,dintr-un popor invincibil si binecuvantat , cum era in trecut, sa fieblestemat de Dumnezeu doua milenii , si nici acum n-au liniste...

Alegerea zilei inchinarii intr-o zi a soarelui a fost o miscare inteligenta, intr-adevar, dar izvorita din necesitate: daca nu ar fi fost facuta crestinismul ar fi avut mult mai putine sanse (poate chiar nici una) de a cistiga adepti din rindul altor religii. Iar ideea ca evreii sint un popor blestemat e doar fantezie de-a ta... chiar ma indoiesc ca ei se considera astfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma bag si eu ca musca-n lapte?!

Parerea mea :flowers: ?Cine tine o zi pentru Domnul o tine.Ca e sambata, ca e duminica ,ca e luni... ca e in fiecare zi...Nu conteaza.Zice undeva in Galateni :"Voi păziţi zile, luni, vremuri şi ani. Mă tem să nu mă fi ostenit degeaba pentru voi." Chiar conteaza asa de mult ca te inchini Domnului in ziua de Sabat sau Duminica?

 

Coloseni 3

17 Şi orice faceţi, cu cuv

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Maria, crezi ca biblia e o pagina de net ca sa fie atualizata?

Dumnezeu este acelasi, si nu se va schimba.

de curiozitate, dar doar de curiozitate...ai citit noul testament ?

nu ti s-a parut ciudat, nu ti-a iesit in evidenta faptul ca Isus a modificat legile lui Dumnezeu ?

 

4. De ce ar fi permis Dumnezeu ca Ziua Invierii Domnului sa coincida cu o sarbatoare pagana , ziua soarelui ,prima zi a saptamanii , celebrata de pagani ?

Eu cred ca asta a fost o miscare inteligenta ,geniala, menita tocmai in scopul de a dizolva , dilua treptat ignoranta paganilor care , inferiori ateilor , se incaptanau sa se inchine unui bolovan...

adica vrei sa sugerezi ca Dumnezeu trebuie sa fie subtil in manevre si declaratii? :flowers: asta da ! Dumnezeu isi stoarce creierii atotcunoscatori si gaseste solutia: amestec impreuna niste zile de sarbatoare, ca numa' asa ajung astia sa creada in Mine !

 

Stia ca numai astfel, importanta astrului, simpla materie, se va diminua treptat si Il vor accepta , cu trecerea secolelor , pe adevaratul Domn , al carui sange sfant i-a rascumparat din moarte. Si vor ajunge sa-L pomeneasca , apoi sa-L cinsteasca , tocmai datorita acestei coincidente.

hmmm...nu crezi ca era mai simplu sa faca o demonstratie de forta divina? i s-ar fi inchinat instant tot globul. dar stai! nu era glob, ci patrat, altfel n-ar fi stat in picioare teoria cu trimiterea lui Isus. cel putin asta a fost motivatia sfintilor parinti cand i-au combatut pe invatatii vremii.

ma intreb ce a determinat totusi terra sa se sfericeasca... :good:

 

Ceea ce s-a si intamplat : dintr-o mana de apostoli , mai mult de un sfert din omenire au devenit crestini. Daca nu s-ar fi schimbat ziua de inchinare , cati ar mai fi devenit crestini?

la fel de multi. aveau de-a face cu dorinta Imparatului Romei... si cu asta nu era bine sa te pui !

nu prea stii amanunte despre aparitia crestinismului, nu-i asa ?

 

Cati ar fi dorit sa tina Sabatul, vechea sarbatoare a lui Israel, in loc de sarbatoarea parintilor lor din vremuri imemoriale ?

si cine tine sabatul, ma rog tie? crestinii tin sabatul? nu. tot evreii sunt singurii cu aceasta sarbatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ocean,nu am nevoie de absolut nici un preot (crezi ca nu ar veni cu teorii? :flowers: )sa ma lamureasca de asa ceva...ce a explicat rvsro (o fi el preot? :good: )si altii mi-a fost indeajuns sa accept ziua Sambetei ca zi de odihna.Iar pentru mine a ajuns sa fie foarte clar acest lucru! vad insa ca oricat s-ar discuta pe tema asta...fiecare ramane tot la parerea lui,din pacate.

eu nu ti-as recomanda sa faci cum e mai bine pentru tine...ci fa cum ne porunceste Dumnezeu!

Chiar????? Si tie ce iti porunceste Dumnezeu? Nu uita, eu m-am eferit doar la ziua de odihna, nu la niste lucruri generale.

Si daca mie imi porunceste sa-mi tin ziua de duminica, tu de unde stii ca mi-a poruncit sau asa am vrut eu? Tu de unde stii ca sambata e ziua ce trebuie tinuta? Asa ti-a poruncit Dumnezeu sau asa ai tras tu o concluzie ca ar fi mai bine?

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca asta a fost o miscare inteligenta ,geniala, menita tocmai in scopul de a dizolva , dilua treptat ignoranta paganilor care , inferiori ateilor , se incaptanau sa se inchine unui bolovan , si , a spulbera trufia iudeilor , care L-au renegat , urat si rastignit pe Isus . Ei pana in ziua de astazi asteapta un alt Mesia , si sarbatoresc Sabatul tot sambata , pentru ca nu-L pot primi cu nici un chip , din cauza trufiei , doar sunt poporul ales. Dar tocmai de aceea ,ca nu L-au putut primi , poporul ales de El , a ajuns ,dintr-un popor invincibil si binecuvantat , cum era in trecut, sa fieblestemat de Dumnezeu doua milenii , si nici acum n-au liniste...

Serios???? De ce anume nu au liniste??? E din vina lor sau din ura unor altor popoare?

Datorita unor astfel de afirmatii iudeii sunt perscutati, in loc sa ii intelegem, noi adancim mai mult misterul lor. Cred ca oamenii ar trebui sa fie ceva mai deschisi fata de iudei, poate asa isi vor gasi si ei linistea binemeritata. Si inca ceva, era vina unui grup de iudei pentru moartea Lui Iisus, nu a intregului popor, si nicidecum al iudeilor actuali.

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×