Sari la conținut
Forum Roportal
daisy_ro

Despre ziua de inchinare a crestinilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Serios???? De ce anume nu au liniste??? E din vina lor sau din ura unor altor popoare?

Datorita unor astfel de afirmatii iudeii sunt perscutati, in loc sa ii intelegem, noi adancim mai mult misterul lor. Cred ca oamenii ar trebui sa fie ceva mai deschisi fata de iudei, poate asa isi vor gasi si ei linistea binemeritata. Si inca ceva, era vina unui grup de iudei pentru moartea Lui Iisus, nu a intregului popor, si nicidecum al iudeilor actuali.

parerea mea

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de curiozitate, dar doar de curiozitate...ai citit noul testament ?

nu ti s-a parut ciudat, nu ti-a iesit in evidenta faptul ca Isus a modificat legile lui Dumnezeu ?

 

si cine tine sabatul, ma rog tie? crestinii tin sabatul? nu. tot evreii sunt singurii cu aceasta sarbatoare.

Daca Isus ar fi desfiintat Sabatul, nu le-ar fi spus iudeilor crestini sa se roage ca fuga lor sa nu fie intr-o zi de Sabat, atunci cand Ierusalimul avea sa fie asediat de romani. Matei 24,20

 

N-ai auzit inca de "Adventistii de ziua a saptea", sunt vreo 15 milioane, cam tot atatia cati evrei traiesc la ora actuala pe Pamant. Ei tin Sabatul si cred in Isus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar????? Si tie ce iti porunceste Dumnezeu? Nu uita, eu m-am eferit doar la ziua de odihna, nu la niste lucruri generale.

am zis eu ca te-ai referit la lucruri generale? vb de sabat doar...

 

Si daca mie imi porunceste sa-mi tin ziua de duminica

 

sunt si eu curioasa..ai tu o biblie personala in care Dumnezeu s-a ostenit sa creeze o lege doar pt.tine?, :good:

 

 

tu de unde stii ca mi-a poruncit sau asa am vrut eu?

 

Tu de unde stii ca sambata e ziua ce trebuie tinuta? Asa ti-a poruncit Dumnezeu sau asa ai tras tu o concluzie ca ar fi mai bine?

 

pai ce s-a discutat pe topicul asta pana acum?despre ...fructe :flowers: ?ia reciteste!

nu am tras nici o concluzie de genu' ,,ca ar fi mai bine''... dar nu am gasit niciunde in Biblie cum k ar fi schimbat Isus legea in NT..cat priveste ce a facut Constantin cel Mare..nu i-a dat Dumnezeu autoritatea sa faca aceasta schimbare...

dc imi arati tu un mic text unde scrie ca de acum incolo s-a hotarat ca ziua invierii sa ia locul sabatului,eu renunt la ,,teoria sambetei''.

si eu am tinut duminica pana curand...

 

parerea mea

da...parerea ta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-ai auzit inca de "Adventistii de ziua a saptea", sunt vreo 15 milioane, cam tot atatia cati evrei traiesc la ora actuala pe Pamant. Ei tin Sabatul si cred in Isus.

mda, mea culpa ca am avut scaparea asta. uitasem de adventisti.

dar sunt "adventisti" sau "baptisti" de ziua a 7-a ? ca am intalnit si ultima denumire dar n-am inteles daca se refera la acelasi cult sau sunt doua diferite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda, mea culpa ca am avut scaparea asta. uitasem de adventisti.

dar sunt "adventisti" sau "baptisti" de ziua a 7-a ? ca am intalnit si ultima denumire dar n-am inteles daca se refera la acelasi cult sau sunt doua diferite.

Baptistii de ziua saptea sunt predecesorii adventistilor.

Adventistii au dus reforma insa mai departe, descoperind adevarul despre sanctuarul din cer, locul unde Isus face judecata preadventa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Baptistii de ziua saptea sunt predecesorii adventistilor.

Adventistii au dus reforma insa mai departe, descoperind adevarul despre sanctuarul din cer, locul unde Isus face judecata preadventa.

 

corect, insa termenul, cuvantu l" preadventa" NU EXISTA ! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Baptistii de ziua saptea sunt predecesorii adventistilor.

Adventistii au dus reforma insa mai departe, descoperind adevarul despre sanctuarul din cer, locul unde Isus face judecata preadventa.

 

Deacord.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt si eu curioasa..ai tu o biblie personala in care Dumnezeu s-a ostenit sa creeze o lege doar pt.tine?,

Cum adica? Eu tin Duminica pentru ca asa imi spune religia, insa se pare ca tu nu m-ai inteles. Vrei sa spui ca tu esti cea ce tine ziua cea "adevarata" de sambata, iar noi, cilalati, facem de fapt cum vrem noi nu cum ne spune Dumnezeu? Sunt curios ce religie ai, de vreme ce pana nu de mult ai tinut dumninica.

Eu nu vad de ce nu ar tine cineva ziua de duminica sau de luni, miercuri sau mai stiu eu ce alta zi, atat timp cat e a Domnului, nu cred ca are vreo importanta. Nu cred ca mai trebuie sa spun ceva.......

Oricum, nu trebuie sa iei acest lucruri ata de serios, stiu ca sunt importante pt tine, insa nu-ti faci niciun pacat daca vei tine alta zi atat timp cat va fi pentru Dumnezeu.

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din ciclu: nu va inteleg!

:flowers:

nu sunt crestin, insa pentru mine Dumnezeu nu are o zi anume.

Ii pot cinstii numele, in templul sufletului meu in fiecare zi, ora, secunda!

Doamne, bine ca nu m-ai facut crestin!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×