Sari la conținut
Forum Roportal
daisy_ro

Despre ziua de inchinare a crestinilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si tot nu mi-ai raspuns : Unde scrie in Biblie ca legea a fost desfintata?

 

Unde am spus eu ca legea a fost desfiintata? Ti-as raspunde daca as fi facut eu afirmatia: legea cea din vechiul Testament a fost desfiintata in Noul Testament. Nu am spus asta. Am spus eu asa ceva?!

Daca te referi la "alt soi de legi" ma refeream ca-n NT D-zeu sau Hristos nu ne mai spune cum sa ne construim biserica, ce sa mancam, cum sa facem inmormantarea...NT, dupa mine, e mai aerisit in legi . Accentul cade pe marturiserea in Hristos si informarea oamenilor ca daca-l vor renega pe Hristos nu le va fi prea bine dupa moarte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o nelamurire,poate ma dumireste cineva.

In Biblie nu gasim invitatia lui Dumnezeu de a-L onora in ziua de duminica.Atunci care e ziua de odihna?

sunt complet in ceatza.

ziua de odihna este ziua stabilita de comunitate pentur odihna in care i se aduce cult lui Dumnezeu

 

am gasit intr-o Biblie ortodoxa f veche(cu foi toate galbene,uitate prin pod pe la cineva de un bunic)unde scria ,,sa tineti ziua sambetei" la cele 10 porunci..In orice biblie gasim clar .in decalog porunca a4a spune sa te odihnesti a saptea zi asa cum D. s-a odihnit la creatiune.
inn cartea aceea veche, s-a facut traducerea directa: sabat - sambata

Dumenzeu ne spune in Decalog sa tinem Sabatul - nu sambata!

 

scrie sa sfintim Ziua de odihna, adica sambata.
prin ce logica Ziua de odihna este sambata?

 

Intrebare catre Biserica catolica:"-Care este ziua Sabatului? -Sambata este ziua Sabatului"
care este legatura intre intrebare si Catolicism

 

 

Daca muncesc sambata, in ziua destinata lui Dumnezeu, sau, poftim, duminica, ce am de facut? Imi dau demisia? Fac compromisul? E pacat? Ce zice Dumnezeu despre asta?
"Sabatul a fost facut pentru oameni, nu oamenii pentru Sabat!"

si preotii muncesc in ziua de Duminica...

 

cu ce autoritate a indraznit cineva sa faca modificari in cuvantul lui dumnezeu?nu le-a fost teama?
nu a fost schimbat, doar specificat: porunca se refera la aduce lauda lui Dumnezeu tot in a saptea zi, de orinde am incepe numaratoarea

faptul ca unii se impiedica in litera in loc sa inteleleaga spiritul Legii, a facut, de exemplu, ca sa fie refuzata indreptarea calendarului dupa realitatile astronomice (cele deocamdata 13 zile), indreptare care nu are a face cu credinta...

 

Duminica e prima zi a saptamanii , ( daca ne uitam in orice calenar , vedem ca saptamana incepe cu Sunday ) , si Sambata este a 7-a zi a saptamanii , Sabatul
da, in orice calendar tiparit de evrei...

 

important e sa nu uitam sa ne mai oprim din truda si sa multumim
adevarat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si preotii muncesc in ziua de Duminica...

Da' normal, mai.. Mi se pare aberant sa te poticnesti in chestia asta... Traim in societate si trebuie sa respectam niste reguli, ar fi culmea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ziua de odihna este ziua stabilita de comunitate pentur odihna in care i se aduce cult lui Dumnezeu

 

inn cartea aceea veche, s-a facut traducerea directa: sabat - sambata

Dumenzeu ne spune in Decalog sa tinem Sabatul - nu sambata!

 

prin ce logica Ziua de odihna este sambata?

 

care este legatura intre intrebare si Catolicism

"Sabatul a fost facut pentru oameni, nu oamenii pentru Sabat!"

si preotii muncesc in ziua de Duminica...

 

nu a fost schimbat, doar specificat: porunca se refera la aduce lauda lui Dumnezeu tot in a saptea zi, de orinde am incepe numaratoarea

faptul ca unii se impiedica in litera in loc sa inteleleaga spiritul Legii, a facut, de exemplu, ca sa fie refuzata indreptarea calendarului dupa realitatile astronomice (cele deocamdata 13 zile), indreptare care nu are a face cu credinta...

 

da, in orice calendar tiparit de evrei...

 

adevarat!

 

Cu toata ,,teologia ,,ta draga Maria nu prea ai inteles mare lucru, poruncile din Exod 20 sunt valabile si astazi, fie ca esti deacord fie ca nu, cu a cui autoritate biserica Catolica a schimbat poruncile?

Sunt ei mai destepti decat Dumnezeu?

 

Dan 9:10 N'am ascultat glasul Domnului, Dumnezeului nostru, ca sa urmam legile Lui pe care ni le pusese

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ziua de odihna este ziua stabilita de comunitate pentur odihna in care i se aduce cult lui Dumnezeu

Bineanteles! Si de asemenea , pacatul este ceea ce ne spune cultul care ne-a cazut noua cu tronc ca este pacat! :good: Dumnezeu sa-Si pastreze parerile pentru Sine, nu?

Omul nu este , nu a fost si nu va fi capabil sa-si dea cu parerea asupra a ceea ce este sau nu este convenabil a fi numit pacat. Dumnezeu stabileste acest lucru, iar noi oamenii trebuie sa RESPECTAM nu sa MODIFICAM, interpretand dupa cum ne convine noua.

 

Vad ca unor crestini le este foarte greu in a recunoaste care este ziua a saptea, pusa deoparte prin porunca divina pentru odihna inca de la intemeierea lumii noastre. Intrebare: de ce crestinatatea accepta ca zi de odihna ziua intai a saptamanii, Duminica zilelor noastre, ziua soarelui din vechime? Care sunt motivele? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bineanteles! Si de asemenea , pacatul este ceea ce ne spune cultul care ne-a cazut noua cu tronc ca este pacat! :good: Dumnezeu sa-Si pastreze parerile pentru Sine, nu?

Omul nu este , nu a fost si nu va fi capabil sa-si dea cu parerea asupra a ceea ce este sau nu este convenabil a fi numit pacat. Dumnezeu stabileste acest lucru, iar noi oamenii trebuie sa RESPECTAM nu sa MODIFICAM, interpretand dupa cum ne convine noua.

 

Vad ca unor crestini le este foarte greu in a recunoaste care este ziua a saptea, pusa deoparte prin porunca divina pentru odihna inca de la intemeierea lumii noastre. Intrebare: de ce crestinatatea accepta ca zi de odihna ziua intai a saptamanii, Duminica zilelor noastre, ziua soarelui din vechime? Care sunt motivele? :o:

Pai ziua de odihna a fost schimbata de papalitate...Biserica romano-catolica inseamna paganism(romanii au fost pagani)amestecat cu crestinism...paganii tineau Duminica ca zi de inchinare la soare, Iar cand Constantin cel Mare s-a convertit la crestinism, o data cu el au facut-o o mare multime de pagani, majoritatea au facut-o formal, aducand cu ei toate obiceiurile lor(icoane, sfintirea duminicii etc..)

Editat de Mircea Constantinescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai ziua de odihna a fost schimbata de papalitate...Biserica romano-catolica inseamna paganism(romanii au fost pagani)amestecat cu crestinism...

OK! :good: Eu intrebam altceva: de ce majoritatea crestinatatii accepta astazi ca zi de odihna Duminica? Care-i motivatia lor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
OK! :good: Eu intrebam altceva: de ce majoritatea crestinatatii accepta astazi ca zi de odihna Duminica? Care-i motivatia lor?

Nici ei nu stiu...

Pai Biserica catolica afirma ca protestantii si ortodoxii recunosc autoritatea bisericii catolice prin pazirea duminicii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×