Sari la conținut
Forum Roportal
catzelus

sfaturi, sugestii, Povestea TA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma gandeam intr-o zi ca eu, probabil ca si tine, am cele mai inspirate idei cand sunt trista. Atunci ma retrag cu mine si in linistea sufletului meu pe care o regasesc mereu pura si calda, imi gasesc intotdeuna calea ce-o caut. Cand sunt trista lumea devine mai plina de sensuri, mai multe valori descopar, mai usor imi vad drumul. Trece timpul, ma inveselesc si ma pierd in agitatia celorlalti.Ma trezesc intr-o oarecare clipa, straina de mine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iubirea.... :roll:"

Nu stiu daca ar sta in puterea noastra sa alegem ar mai vrea cineva sa sufere!

Stiii, uneori o combinatii dintre cele doua este... ceva placut... ! :">

 

 

(ai fost inspirata cand ai scris acest mesaj! nice!)

Editat de TiGeR_asH

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma gandeam intr-o zi ca eu, probabil ca si tine, am cele mai inspirate idei cand sunt trista. Atunci ma retrag cu mine si in linistea sufletului meu pe care o regasesc mereu pura si calda, imi gasesc intotdeuna calea ce-o caut.

[snapbacca]62856[/snapbacca]

E logic sa fie asa.E normal ca atunci cand esti trist ( de cele mai multe ori sentimentul de tristete este rezultatul unei dezmagiri: cauzata de un prieten/o prietena, de esecul in anumite domenii, etc ) sa ai cele mai inspirate idei, deoarece in acele momente pui in balanta ce e bine, ce e rau, de ce ai ajuns sa fii trist(a) cum poti sa scapi de acest sentiment,etc si dintr-o gandire logica si coerenta intotdeauna vor rezulta cele mai inspirate idei ( era o caestie in logica de genul: din doua propozitii ( premise ) adevarate [ care respecta anumite legi ale logicii ] va rezulta cu siguranta o concluzie adevarata.Asa e si cu gandirea despre care vorbeam:

gandire corecta --> idei bune,inovatoare ) Sunt 100% de acord cu aceasta idee.

 

Ma trezesc intr-o oarecare clipa, straina de mine…iarasi.Imi traiesc viata in timpul si activitatea celor din jur, departe de ceea ce-si doreste sufletul meu. Pentru ca rar gasesc persoane cu aceleasi ganduri si idei ca ale mele…ma conformez majoritatii de dragul socializarii.Imi stramb sufletul, ce tampenie pana la urma. Dar intre singuratate si propria-mi ipocrizie…a doua e mai usor de suportat.
Ma regasesc in aceeasi situatie.Totusi integrarea in societate e absolut necesara si nu ne putem izola doar pentru ca gasim foarte putini oameni care sunt ca noi. ( acest lucru se intampla de obicei persoanelor creative, care gandesc pozitiv, care doresc binele celorlalti, care ajuta ceilalti membrii ai societatii dezinteresat [ fara a astepta sa primeasca ajutor de la persoana pe care a ajutat-o ] )

Daca ne izolam nu castigam nimic... mai mult, vom pierde totul, vom merge spre primitivism,gandire animalica,etc

 

…sau tristetea se manifesta ca o palma catre trezirea spiritului, pe calea proprie, dorita de fiecare pentru sine.Se pare ca avem de ales: gasim calea in iubire sau in suferinta. O gasim oricum.

E adevarat, calea o gasim oricum, dar nu trebuie sa fim absolutisti: gasim calea doar in suferinta sau gasim calea doar in iubire...

 

Depinde de noi cum, insa

Exact ! Totul depinde doar de noi !

 

BTW: Imi place modul tau de a scrie :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In asta consta frumusetea-in faptul ca suntem toti diferiti pentru ca oamenii se aseamana,se deosebesc dar nu sunt la fel.Trebuie sa fii in stare sa te adaptezi oricarei situatii si sa nu alegi izolarea de catre restul lumii pe motiv ca nu o intelegi sau nu te intelege pe tine pentru ca nu ar fi o solutie.

 

"Ma gandeam intr-o zi ca eu, probabil ca si tine, am cele mai inspirate idei cand sunt trista."

E adevarat.De ce?Pentru ca atunci cand meditezi ai nevoie de o stare anume.Daca esti fericit nu te mai preocupa nimic altceva.Cand esti trist incepi sa`ti pui tot felul de intrebari la care nu gasesti intotdeauna un raspuns.

 

Ce aleg intre iubire si suferinta?Pai daca ar fi asa de simplu si totul sa`ar rezuma la asta cred ca e clar deja ce am alege.Fiecare om isi doreste sa fie fericit dar in mod inevitabil sufera si ii face si pe ceilalti sa sufere fie ca vrea sau nu.Ma intreb eu insa daca n`am cunoaste notiunea de suferinta am putea stii ce`i fericirea?

 

Ce va face sa fiti fericiti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca nu am cunoaste notiunea de suferinta am putea stii ce`i fericirea?

am gasit undeva acest citat care cred ca a e un raspuns la intrebarea ta

"traieste viata in asa fel incat tu sa ai destula fericire ,pentru a fi bun;suficiente dovezi,pentru a fi puternic,suficienta durere,pentru a fi uman;suficienta speranta pentru a fi...fericit" :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ya... suferinta ne face, sau cel putin ar trebuii sa ne faca, sa apreciem si micile bucurii pe care le trecem cu vederea mai mereu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ya... suferinta ne face, sau cel putin ar trebuii sa ne faca, sa apreciem si micile bucurii pe care le trecem cu vederea mai mereu...

[snapbacca]63807[/snapbacca]

Draguta afirmatie... :De :lol2:

In fond suferinta e cea care ne face sa apreciem cu adevarat momentele in care suntem fericiti.. iubiti :">

Cum am mai intelege fericirea... daca nu am mai suferi...!

Raman la afirmatia mea ....

Nu stiu daca ar sta in puterea noastra sa alegem ar mai vrea cineva sa sufere! :uncanw:

ellla super dragut ai scris! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea nu se pune intodeauna asa: ce alegi: intre iubire si suferinta... hehe, le poti avea pe amandoua! Fiecarui om ii lipseste ceva. Orice-ar fi. Oricat de multe lucruri din cele pe care si le dorea le-a obtinut. si la urma urmei este normal, doar suntem curiosi din fire, realisti in acelasi timp stim ca nu exista armonie...In final totul tine de modul cum facem ordine in idei, in principii, si-asa amai departe. Sensul tuturor acestor lucruri probabil ca exista in fiecare dintre noi. Suntem ca niste molecule de apa, fiecare cu sensul ei.. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×