Sari la conținut
Forum Roportal
catzelus

sfaturi, sugestii, Povestea TA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca am fugi mereu de suferinta, nu cred ca am putea avea vreo clipa de fericire.

Uneori cred ca orice se plateste in viata, orice.... chiar si o clipa de fericire..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi place suferinta, nu ma inspira deloc! Sunt mult mai inspirata in momentele cand ma simt iubita, dorita, ocrotita ... :lol2: asa ca eu declar raspicat ca fug cat ma tin picioarele de suferinta :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
QUOTE(ellla @ Aug 24 2005, 08:49 PM)

Ma gandeam intr-o zi ca eu, probabil ca si tine, am cele mai inspirate idei cand sunt trista. Atunci ma retrag cu mine si in linistea sufletului meu pe care o regasesc mereu pura si calda, imi gasesc intotdeuna calea ce-o caut.

 

 

 

 

 

E logic sa fie asa.E normal ca atunci cand esti trist ( de cele mai multe ori sentimentul de tristete este rezultatul unei dezmagiri: cauzata de un prieten/o prietena, de esecul in anumite domenii, etc ) sa ai cele mai inspirate idei, deoarece in acele momente pui in balanta ce e bine, ce e rau, de ce ai ajuns sa fii trist(a) cum poti sa scapi de acest sentiment,etc si dintr-o gandire logica si coerenta intotdeauna vor rezulta cele mai inspirate idei ( era o caestie in logica de genul: din doua propozitii ( premise ) adevarate [ care respecta anumite legi ale logicii ] va rezulta cu siguranta o concluzie adevarata.Asa e si cu gandirea despre care vorbeam:

gandire corecta --> idei bune,inovatoare ) Sunt 100% de acord cu aceasta idee.

 

 

QUOTE

Ma trezesc intr-o oarecare clipa, straina de mine…iarasi.Imi traiesc viata in timpul si activitatea celor din jur, departe de ceea ce-si doreste sufletul meu. Pentru ca rar gasesc persoane cu aceleasi ganduri si idei ca ale mele…ma conformez majoritatii de dragul socializarii.Imi stramb sufletul, ce tampenie pana la urma. Dar intre singuratate si propria-mi ipocrizie…a doua e mai usor de suportat.

 

 

Ma regasesc in aceeasi situatie.Totusi integrarea in societate e absolut necesara si nu ne putem izola doar pentru ca gasim foarte putini oameni care sunt ca noi. ( acest lucru se intampla de obicei persoanelor creative, care gandesc pozitiv, care doresc binele celorlalti, care ajuta ceilalti membrii ai societatii dezinteresat [ fara a astepta sa primeasca ajutor de la persoana pe care a ajutat-o ] )

Daca ne izolam nu castigam nimic... mai mult, vom pierde totul, vom merge spre primitivism,gandire animalica,etc

 

 

QUOTE

…sau tristetea se manifesta ca o palma catre trezirea spiritului, pe calea proprie, dorita de fiecare pentru sine.Se pare ca avem de ales: gasim calea in iubire sau in suferinta. O gasim oricum.

 

 

E adevarat, calea o gasim oricum, dar nu trebuie sa fim absolutisti: gasim calea doar in suferinta sau gasim calea doar in iubire...

 

 

QUOTE

Depinde de noi cum, insa

 

 

Exact ! Totul depinde doar de noi !

 

BTW: Imi place modul tau de a scrie

 

 

 

da si mie implace modul cum scrie...si inca ceva...in iubire exista si suferinta :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca am fugi mereu de suferinta, nu cred ca am putea avea vreo clipa de fericire.

Uneori cred ca orice se plateste in viata, orice.... chiar si o clipa de fericire..

[snapbacca]64027[/snapbacca]

 

:lol2: exact...dar eu ma gandeam la atitudinea fata de intamplari, evenimente, lucruri, etc...caci exista doua cai de a trai si/sau de a te mantui: prin suferinta sau prin iubire (si desi teoretic alegem mereu iubirea, e foarte greu sa-ti iubesti dusmanii...............nu-i asa?!?)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suferinta ne purifica,ne face sa fim mai profunzi,mai realisti si mai puternici!ce nu te omoara,te-ntareste nu?

[snapbacca]64196[/snapbacca]

 

Asa e.Orice "fila"din "jurnalul" vietii noastre conteaza fie ca ne`a adus suferinta sau momente de iubire pentru ca astfel acumulam experienta si pe viitor ne vom descurca mai bine in diferite situatii si vom lua deciziile corecte. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uneori fugim de suferinta in bratele iubirii, care pana la urma devine o suferinta si mai mare :lol2:

 

-e foarte greu sa`ti iubesti dusmanii' ai dreptate ella , dar satisfactia ta parca e mai mare, cand poti sa faci asta.

e in Biblie un verset care spune ceva de genu: -si daca ii iubim pe cei ce ne iubesc, de ce mai vrem rasplata?, asta poate sa faca oricine-

Editat de giovi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragostea adevarata se desavarseste prin suferinta....nu pot alege intre ele,pentru ca in inima mea exista ambele,si doar suferind pot fi fericita!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×