Sari la conținut
Forum Roportal
tamita

Situatie ciudata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va multumesc tare, tare mult pentru raspunsuri. Dupa cum vedeti, sunt constienta ca e confuz, ca are o problema, ca trebuie sa il las. Ideea e ca eu il las. Nu ii dau niciun semn, nu ii trimit mesaje prin prieteni comuni, nu ma interesez de el sau mai stiu eu. Am rupt orice legatura si online (nu l-am sters de la prieteni, nu l-am blocat, dar pur si simplu nu-i mai dau niciun like la ce posteaza). Ideea e ca mi-e frica doar de momentul in care va reveni, pt ca ceva imi spune ca o sa o faca. Asa cum a facut-o de zeci de ori, asa o va face si acum. Si tot asa nehotarat, "bipolar", "confuz" va fi. Mi-e frica de faptul ca eu nu o sa fiu suficient de puternica sa  nu ii raspund provocarii, sa ii spun nu, sa il refuz vehement. 

E adevarat ca as putea spune ca mi-e dor, ca imi amintesc, ca prea m-a frecat la cap si ca eram bine daca ma lasa din iulie in pace, acum doar a ingreunat lucrurile, si-mi doresc, pentru intaia oara, sa nu mai revina, pt ca sunt constienta ca sunt destul de slaba astfel incat ma poate manipula. 

 

de secole -ce spun eu? de milenii!-

umanistii freaca menta.

asa e.

 

Nu-s convinsa ca am facut alegerea buna cu profilul, am avut nenumarate tentative de a ma muta, dar de trecut bacul nu se pune problema... zic eu :). 

Editat de tamita
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Termina BAC-ul si pleaca din acel loc foarte departe dar termina orice relatie cu el pe Net, de acolo incepe totul.  Doar de tine depinde daca-i mai dai atentie.

Are tipul ceva  "lipici" ca mereu te intorci la el, esti slaba se numeste, n-are el nici o fraza fermecata.  

Tu trebuie sa hotaresti ca esti tare si gestionezi situatia profesional.

Pricep cam greu cum se pot intampla asemenea cazuri cand toata informatia este la picioarele noastre??? sau tocmai asta-i devina, nu e concurenta nici la barbati sau femei pana ai prieteni invizibili .... si LIKE-uri.   Tu ai nevoie de o persoana langa tine , nu de LIKE-uri, tine minte. 

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tamita, faptul ca esti constienta de toate acestea, analizezi si recunosti situatia este un mare pas inainte pentru tine. Stii ce ai de facut si cum, mai ramane doar sa poti.

Eu nu cred ca esti slaba, esti doar un om cu suflet si simtiri si asta inseamna cateodata si sa nu poti. Este normal. Insa situatia ta nu este de nerezolvat,chiar si cu atatea reveniri si cedari.

Poti, de exemplu sa te gandesti, atunci cand revine, la cele rele pe care ti le-a facut,te-a dat afara din casa, nu i-a pasat de suferinta ta...etc. Intre timp, viata iti va oferi si alte lucruri frumoase.. :)

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tamita, imi inchipui ca iti va fi foarte greu, dar ar fi bine sa faci tot posibilul sa nu-l mai primesti inapoi. Ca tot pleaca si revine, nu ar fi o problema, mai ales ca e tanar, poate si impulsiv, si nu e reuseste sa isi controleze comportamentul, dar faptul ca dupa atat timp el tot nu e lamurit de sentimentele pe care la are pt. tine, faptul ca persista in confuzie si o foloseste mereu ca pe o scuza, asta consider ca trebuie sa constituie pentru tine un semnal de alarma.

Spui ca e un tip special, ca aveati aceleasi gusturi muzicale, ca pare a fi un bun ascultator, ca-ti acorda atentie asa cum nu a mai facut-o altcineva, dar te-ai intrebat vreodata daca ceea ce face ar face-o doar pt. tine sau ar face-o pt. oricine altcineva, doar ca tu ai fost aceea care i-ai iesit inainte intr-un anume moment, pt. ca tot ai spus tu ca la fel cum procedeaza cu tine a procedat si cu altele, singura diferenta dintre tine si alte fete fiind aceea ca tu le-ai primit de fiecare data inapoi.

As vrea sa ma insel, dar din descrierea pe care i-ai facut-o, el pare genul indragostit doar de idee de dragoste, incapabil de a iubi si a se atasa cu adevarat de o persoana. Atat timp cat pe el nu il costa nimic sa ofere ceva, ofera, dar imediat ce a oferi presupune implicare, bate in retragere. Azi iti ofera tie melodii, mesaje frumoase si fotografii cu flori si inimioare, maine va face acelasi lucru cu alta sau altele, cu aceeasi incantare. 

Daca va reveni si iti va cere sa il primesti inapoi, spune-i si tu ca iti trebuie timp sa iti lamuresti sentimentele fata de el si cere-i mai multe luni la dispozitie, sa vezi daca e in stare sa-ti respecte dorinta, sa vezi daca e capabil sa puna macar o data persoana ta mai presus de persoana lui. Ma indoiesc.

Editat de Fiero
  • Upvote 11

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiu cum sa va multumesc. Aveam nevoie de toate cuvintele astea, de toate, si situ ca aveti dreptate.

Poate ca n-ar trebui sa mai fiu socata de faptul ca acum cateva ore a postat o poza pe instagram el si cu actuala lui prietena, care e de fapt tot o fosta prietena, cu care a fost la scurt timp dupa ce s-a despartit de mine, dar pe care a parasit-o si acum a revenit din nou la ea. Si ea, ca si mine, l-a acceptat, pentru ca probabil a venit cu aceleasi texte, cu faptul ca nu o poate uita, ca e doar confuz dar vrea sa repare situatia. Mi-e mila de ea pentru ca sunt convinsa ca va fi aceeasi situatia. Si in acelasi timp mi-e mila de mine stiind ca am facut aceleasi greseli, doar ca din suflet sper sa nu le mai repet. Efectiv mi-am propus ca de acum inainte, cand il vad, sa vad in el seara aceea de sambata care pentru mine e cea mai elocventa dintre toate. Nu stiu de ce, dar am imprimata pe retina privirea lui din acea seara, cand mi-a zis ca nu mai simte nimic, dar problema e ca eu nu am vazut nimic in acea privire sau n-am inteles, cum de altfel inca ma chinui sa inteleg.

Dar e clar ca trebuie sa imi vad de drumul meu, sa ma concentrez pe scoala, pe alte activitati. Abia astept sa parasesc orasul in care locuiesc, e mic si lipsit de posibilitati, sa ma vad la facultate si sa las in urma tot ce aici, sa imi ramana doar amintirile dar sa imi amintesc de tot ca si cum s-ar fi intamplat, au lasat urme dar e vindecat totul. Sunt convinsa ca va fi asa, m-am convins ca totul trece, dar in acelasi timp acum mi-e greu.

 

 

Termina BAC-ul si pleaca din acel loc foarte departe dar termina orice relatie cu el pe Net, de acolo incepe totul.  Doar de tine depinde daca-i mai dai atentie.

Are tipul ceva  "lipici" ca mereu te intorci la el, esti slaba se numeste, n-are el nici o fraza fermecata.  

Tu trebuie sa hotaresti ca esti tare si gestionezi situatia profesional.

Pricep cam greu cum se pot intampla asemenea cazuri cand toata informatia este la picioarele noastre??? sau tocmai asta-i devina, nu e concurenta nici la barbati sau femei pana ai prieteni invizibili .... si LIKE-uri.   Tu ai nevoie de o persoana langa tine , nu de LIKE-uri, tine minte. 

 

Asa este, o persoana si nicidecum like-uri si conversatii pe fb. Inca un lucru care ma macina in relatia cu el, faptul ca voia sa ne construim mai mult amintiri online si nicidecum sa ne intalnim des, sa ma tina de mana, sa fie o relatie adolescentina si nicidecum una bazata pe reveniri si scuze deja memorate de mine...

 

tamita, imi inchipui ca iti va fi foarte greu, dar ar fi bine sa faci tot posibilul sa nu-l mai primesti inapoi. Ca tot pleaca si revine, nu ar fi o problema, mai ales ca e tanar, poate si impulsiv, si nu e reuseste sa isi controleze comportamentul, dar faptul ca dupa atat timp el tot nu e lamurit de sentimentele pe care la are pt. tine, faptul ca persista in confuzie si o foloseste mereu ca pe o scuza, asta consider ca trebuie sa constituie pentru tine un semnal de alarma.

Spui ca e un tip special, ca aveati aceleasi gusturi muzicale, ca pare a fi un bun ascultator, ca-ti acorda atentie asa cum nu a mai facut-o altcineva, dar te-ai intrebat vreodata daca ceea ce face ar face-o doar pt. tine sau ar face-o pt. oricine altcineva, doar ca tu ai fost aceea care i-ai iesit inainte intr-un anume moment, pt. ca tot ai spus tu ca la fel cum procedeaza cu tine a procedat si cu altele, singura diferenta dintre tine si alte fete fiind aceea ca tu le-ai primit de fiecare data inapoi.

As vrea sa ma insel, dar din descrierea pe care i-ai facut-o, el pare genul indragostit doar de idee de dragoste, incapabil de a iubi si a se atasa cu adevarat de o persoana. Atat timp cat pe el nu il costa nimic sa ofere ceva, ofera, dar imediat ce a oferi presupune implicare, bate in retragere. Azi iti ofera tie melodii, mesaje frumoase si fotografii cu flori si inimioare, maine va face acelasi lucru cu alta sau altele, cu aceeasi incantare. 

Daca va reveni si iti va cere sa il primesti inapoi, spune-i si tu ca iti trebuie timp sa iti lamuresti sentimentele fata de el si cere-i mai multe luni la dispozitie, sa vezi daca e in stare sa-ti respecte dorinta, sa vezi daca e capabil sa puna macar o data persoana ta mai presus de persoana lui. Ma indoiesc.

 

Sunt convinsa ca aveti dreptate si ca probabil impartaseste aceleasi lucuri pe care le impartasea cu mine si cu alte fete. Dar in acelasi timp ma intreb ce il determina sa se intoarca. Unul din motive stiu ca e faptul ca l-am primit mereu si stie ca oricand ar reveni, eu il iert. Si da, pot sa zic ca descrierea pe care i-ati facut-o e mai mult decat adevarata, ii este frica sa se implice, in momentul in care obtine ce isi doreste devine plictisit si nu se mai simte in largul sau. 

Imi doresc sa nu mai revina, pt ca asa stiu ca o sa imi revin eu, dar in acelasi timp daca o va face, o sa incerc sa fac asa cum m-ati sfatuit si in acelasi timp sa incerc sa imi amintesc de tot raul facut si de toate clipele de genul asta, cand nu m-am simtit bine, pt doar niste momente fericite, doar niste zile, ca apoi sa urmeze saptamani intregi de resentimente si intrebari. 

 

 

Tamita, faptul ca esti constienta de toate acestea, analizezi si recunosti situatia este un mare pas inainte pentru tine. Stii ce ai de facut si cum, mai ramane doar sa poti.
Eu nu cred ca esti slaba, esti doar un om cu suflet si simtiri si asta inseamna cateodata si sa nu poti. Este normal. Insa situatia ta nu este de nerezolvat,chiar si cu atatea reveniri si cedari.
Poti, de exemplu sa te gandesti, atunci cand revine, la cele rele pe care ti le-a facut,te-a dat afara din casa, nu i-a pasat de suferinta ta...etc. Intre timp, viata iti va oferi si alte lucruri frumoase..  :)

Asa o sa incerc sa ma gandesc, cum spuneam mai sus, o sa incerc sa vad in el sambata trecuta, o sa vad toate revenirile lui, o sa vad toate mesajele in care imi spunea ca e confuz si o sa vad probabil poza de pe instagram, el fericit si zambitor alaturi de fosta si totusi actuala prietena. Sincera sa fiu, nu ma gandeam ca o sa trec mi se intample atata intr-un timp atat de scurt. Poate experienta asta, de fapt stiu sigur ca experienta asta ma ajuta sa cresc, sa ma maturizez. Dar cumva mi se pare prea repede si din scurt totul, nu as fi vrut sa fie atatea sentimente si sa ma atasez asa tare, mai ales din cauza firii mele visatoare.  

Editat de tamita
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce te tine legata oarecum e oscilarea asta a lui. Sunt sigura ca daca ai fi convinsa ca nu vrea nimic cu tine, ar fi mai simplu sa te desprinzi si sa-ti vezi de viata. Dar unii au talentul asta, sa te tina agatata.

N-o sa fie niciodata categoric el, trebuie tu sa pui punct  si sa mergi inainte. Trebuie sa fii tu convinsa ca nu ai viitor cu el. Si, din cate vad eu... esti mult peste el si oricum in viitor drumurile voastre s-ar fi despartit, in orice scenariu.


Dar cumva mi se pare prea repede si din scurt totul, nu as fi vrut sa fie atatea sentimente si sa ma atasez asa tare, mai ales din cauza firii mele visatoare.  

 

E normal. Din lucrurile astea cresti si te maturizezi, inveti .Nu o sa fie asta ultima experienta de genul asta si poate ai sa ai momente si mai dureroase. Ai toata viata inainte, nu iti crea probleme atat de mari acum. Esti ok, cand o sa te departezi de el, daca ai zis ca pleci din oras, o sa uiti repede, o sa intri in alt anturaj, o sa ti se schimbe viata si astea vor ramane in urma, ca un vis.

Succes :)

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar in acelasi timp ma intreb ce il determina sa se intoarca. Unul din motive stiu ca e faptul ca l-am primit mereu si stie ca oricand ar reveni, eu il iert. 

 

Sint multe motive pentru care va continua sa te caute din timp in timp si iti enumar citeva dintre ele. Te poate cauta pentru a se juca cu tine asa cum o pisica se joaca cu un soarece. Te poate cauta cind este plictisit, cind este certat cu prietena lui (sau cind ea este plecata citeva zile din oras) si are nevoie ca cineva din trecut sa-l faca sa se simta important, special, iubit, dorit etc. In general, prefera sa se intoarca la partenerii din trecut deoarece este mai sigur pentru ei; au garantia ca nu vor fi respinsi. In plus, considera ca este o mare "realizare" sa fie acceptati din nou de un om pe care l-au ranit in trecut.

 

Te poate cauta pentru ca nu vrea sa-l uiti. Te poate cauta pentru ca doreste sa va impacati, insa nu-ti face iluzii pentru ca relatia nu va functiona nici de acea data, precum ai observat deja. Acesti oameni isi doresc ce nu pot avea si se plictisesc foarte repede, iar in momentul in care ii primesti inapoi incep sa iti caute defecte. In general, cind string in brate pe cineva ei cauta cu privirea pe altcineva. Poate fi al tau o noapte, citeva zile sau saptamini, dar probabil nu va fi niciodata cu adevarat al nimanui mai mult de atit. Oricum, fiecare om este diferit si nu lua ad litteram tot ce spun eu despre el.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pare a trai intr-o lume a fanteziei, unde are posibilitatea sa fie orice personaj isi doreste el sa fie. Atata timp cat e lasat in pace sa-si joace rolul, totul e ok, dar cum da nas in nas cu realitatea, cum nu se mai simte bine. Vrea sa traiasca totul la modul absolut, mereu la intensitate maxima, insa asa ceva nu e posbil intr-o relatie adevarata, doar intr-un basm se poate intampla. Cat timp persoana de laga el ii ofera dramatismul de care are nevoie, e si el dragut cu ea, o copleseste cu atentie si o face sa se simta centrul universului, dar trebuie sa realizezi ca dragutenia asta a lui nu-l costa nimic, pt. ca nu se implica cu adevarat, face doar parte din scenariu.

Poate ca revine la tine datorita faptului ca realizeaza (in momentele lui de luciditate) ca ai fost, probabil, singura persoana care a incercat sa-l traga din fantezia lui si sa-l cunoasca cu adevarat si, cu toate acestea, in ciuda faptului ca ti s-a dezvaluit ca om, cu toate defectele lui, nu ca personaj, sentimentele tale au ramas neschimbate.

Il poti ierta, chiar te indemn sa faci asta, ura nu te ajuta cu nimic, dar a-l ierta nu inseamna si a-l primi inapoi, nu inseamna sa-i stergi cu buretele greselile. Nu o face cu niciun chip, altfel, te poate distruge, va suge toata vlaga din tine, pana te va lasa goala pe dinauntru.

Vezi-ti de viata ta si nu mai privi in urma, nu te mai intreba de ce ti s-au intamplat tie toate astea, se poate intampla aproape oricarui om care e de buna-credinta si crede ca si ceilalti sunt la fel ca el. Lasa-l pe el sa joace si de acum incolo cate roluri vrea, tu fii autentica, tu insati, indiferent de care parte a realitatii te vei afla, cea virtuala sau cea obisnuita.

Amarena spunea ca il vei uita repede, eu n-as baga mana in foc, nu conteaza ce varsta ai, daca tii cu adevarat la o persoana, iti ia mult timp sa o uiti sau poate ca n-o uiti niciodata, insa important este sa faci eforturi sa nu-ti mai privesti trecutul cu amaraciune. La inceput iti va fi greu, pt. ca e cumplit  sa realizezi si sa accepti ca n-ai nicio valoare pt. persoana in ochii careia tu te credeai nepretuita, cea mai importanta, dar inconjoara-te de oameni frumosi, fa lucrurile care-ti plac, iesi in natura si, incetul cu incetul, vei reveni la viata. Iar cand simti ca esti pe punctul de a ceda, vino aici si descarca-te, cu siguranta, vor fi destui care sa te sustina.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×