Sari la conținut
Forum Roportal
Amarula_cream

Vreau dar nu stiu ce vreau

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu si cu sotul meu nu ne mai intzelegem deloc...ne mintzim...ne certam...acum o luna a ridicat mana la mine, zice ca vrea sa ne lasam si nu ma lasa..azi e aa, maine e in alt mod si tot asa...nu mai stiu c sa fac...stiu k nu suntem amandoi fericiti asa ...dar mie frica..nici eu nu stiu de ce...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ce vrei: sa nu va mintiti, sa va intelegeti bine, sa nu va mai certati, sa aveti armonie.

 

Daca nu se poate, merita sa traiesti cum nu vrei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E cazul sa aveti o discutie calma, productiva despre ce doreste fiecare si ce nu va convine , fara sa va acuzati reciproc.

Asta ar fi un punct de plecare. Daca reusiti sa comunicati aceste informatii si sa va stabiliti noi reguli, poate aveti o sansa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu si cu sotul meu nu ne mai intzelegem deloc...ne mintzim...ne certam...acum o luna a ridicat mana la mine, zice ca vrea sa ne lasam si nu ma lasa..azi e aa, maine e in alt mod si tot asa...nu mai stiu c sa fac...stiu k nu suntem amandoi fericiti asa ...dar mie frica..nici eu nu stiu de ce...

 

in orice casnicie apar si momente mai dificile, nu totul este roz

ar fi bine sa vedeti ce vreti amandoi, va iubiti si asta e doar un impas trecator sau au intervenit probleme care corodeaza casnicia si peste care va este greu sa treceti

cand ati ajuns in punctul asta e bine sa stabiliti clar ce vreti, pentru ca a trece peste ceea ce se intampla ca si cum nu ar fi o problema in ideea ca poate maine va fi mai bine nu rezolva situatia, doar sunteti ambii oameni maturi

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu si cu sotul meu nu ne mai intzelegem deloc...ne mintzim...ne certam...acum o luna a ridicat mana la mine, zice ca vrea sa ne lasam si nu ma lasa..azi e aa, maine e in alt mod si tot asa...nu mai stiu c sa fac...stiu k nu suntem amandoi fericiti asa ...dar mie frica..nici eu nu stiu de ce...

Impuneti-va respect. Vorbiti frumos, fara strigate, fara urlete.

Daca unul striga, celalalt sa se retraga in alta camera, sau sa iasa afara.

Daca mai ridica mana la tine, aminteste-i ca poti sa il pui sa plateasca legal pentru asta.

Sunteti amandoi multumiti de viata profesionala?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu si cu sotul meu nu ne mai intzelegem deloc...ne mintzim...ne certam...acum o luna a ridicat mana la mine, zice ca vrea sa ne lasam si nu ma lasa..azi e aa, maine e in alt mod si tot asa...nu mai stiu c sa fac...stiu k nu suntem amandoi fericiti asa ...dar mie frica..nici eu nu stiu de ce...

 

pai ... hai sa o luam ca Freud.

totul are o cauza. tu ne povestesti doar efectele - zi-ne si de cauza. ce a condus la aceasta situatie ?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu si cu sotul meu nu ne mai intzelegem deloc...ne mintzim...ne certam...acum o luna a ridicat mana la mine, zice ca vrea sa ne lasam si nu ma lasa..azi e aa, maine e in alt mod si tot asa...nu mai stiu c sa fac...stiu k nu suntem amandoi fericiti asa ...dar mie frica..nici eu nu stiu de ce...

 

 

totul are o cauza. tu ne povestesti doar efectele - zi-ne si de cauza. ce a condus la aceasta situatie ?

Exact, asta doream să întreb eu, dacă nu întrebai tu.

 

Orice acţiune şi efectele ei, au o cauză principală, şi mai multe cauze secundare. Prin urmare, vin eu cu câteva întrebări ajutătoare, pentru iniţiatoarea topicului:

 

 

............... 1. Câţi ani aveţi fiecare (tu şi soţul) ?

............... 2. De cât timp sunteţi căsătoriţi ?

............... 3. Cât timp aţi fost împreună, înainte de a vă căsători ?

............... 4. Câţi bani câştigaţi fiecare ?

 

Ar fi interesant un răspuns la întrebarea: "cu ce vă ocupaţi ?", însă, poate nu vrei să spui.

 

Sunt întrebări la care dacă se primeşte câte un răspuns sincer, ne putem face o idee despre ...ce şi cum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce a condus la aceasta situatie ?

Nepotrivirea si implicit neimplinirea, negarea evidentei prin diverse justificari inchipuite care in timp si-au spus cuvantul just, neasumarea greselii acestei casatorii si lipsa curajului de a spune STOP.

 

Parerea mea, desigur. :roll:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acu' pe bune, eu n-as cere unor oameni care scriu cu k si tz, sa-si aplaneze conflictele domestice pe cale amiabila.

Editat de Olivier Dzidzi
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×