Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Mari întrebări filosofice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intelepciunea are vremea ei. Dumnezeu il intelepteste pe om, asa cum tot Dumnezeu ii descopera omului ( "la vreme") perechea "menita"  pentru a-si putea face " treaba" , impreuna,  "treaba" pentru care sunt veniti pe Pamant !

 

Am impresia (s-ar putea si sa ma insel, insa nu prea ma inseala pe mine intuitia :lol: ) ca pentru Nae , acum este, intradevar, acea "vreme" , deci, din punctul meu de vedere de acum ( pe loc, cum s-ar zice) este " Nae Tractoristu  Înţeleptu". 

Sper că înțelesăși că mă refeream doar la raționamentul pe care colegul nostru de forum, domnu nicksson, ni l-a propus spre analiză. Dacă l-ar fi formulat cu mai mare grijă, concluzia ar fi fost ”Nae e și deștept și înțelept” :)

 

Cu privire la statutul de înțelept în societatea noastră contemporană, e grele!... :lol:

Io cre' că și acum, după vreo 2500 de ani, încă rămâne valabilă concepția vechilor greci care aproape că aveau un cult pentru înțelepciune. Înțelepții erau considerați o floare foarte rară, de aici și legenda că în toată lumea antică au fost doar șapte înțelepți. Dincolo de conotația mistică a numărului șapte, ideea era că stadiul de înțelepciune era enorm de greu de atins pentru oameni. Practic, în concepția lor, numai Zeul era înțelept. Ceea ce le rămânea oamenilor, în scurta lor viață, era strădania de a fi asemănători Zeului, adică iubirea sau năzuința către înțelepciune. De aici și două dintre definițiile filosofiei care circulau în lumea antică, anume 1. „iubirea de înțelepciune” (philia sophias), atribuită lui Pitagora și 2. „asemănarea cu divinitatea pe cât îi stă omului în putință”, atribuită lui Platon.  

Editat de Vriies
  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

Io cre' că și acum, după vreo 2500 de ani, încă rămâne valabilă concepția vechilor greci care aproape că aveau un cult pentru înțelepciune. Înțelepții erau considerați o floare foarte rară, de aici și legenda că în toată lumea antică au fost doar șapte înțelepți. Dincolo de conotația mistică a numărului șapte, ideea era că stadiul de înțelepciune era enorm de greu de atins pentru oameni. Practic, în concepția lor, numai Zeul era înțelept. Ceea ce le rămânea oamenilor, în scurta lor viață, era strădania de a fi asemănători Zeului, adică iubirea sau năzuința către înțelepciune. De aici și două dintre definițiile filosofiei care circulau în lumea antică, anume 1. „iubirea de înțelepciune” (philia sophias), atribuită lui Pitagora și 2. „asemănarea cu divinitatea pe cât îi stă omului în putință”, atribuită lui Platon.  

:lol: Am vrut sa dau "punct" postarii tale, insa din pacate, ma anunta ca am terminat punctele de dat pana o sa mi le incarce din nou ! (atunci o sa apara)

Conceptiile "vechilor greci" sunt mai vechi decat ei, sa nu uitam ca  dorienii si ionienii au plecat din zona "aheia", "aia" (apropoo si de "ahei") de pe la noi, mai din nord, asa, adica stiti voi , ducand cu ei si "Intelepciunea  Panteonului Daco-Get", intreaga lor pleiada de Zeite si Zei, care-o aveau ca "Shefa" pe Marea Zeita Mama", cea considerata "Zeita incununata cu 7 Turnuri", "MAMA Cerestilor Zei": "Imparateasa Soarelui" "Regina"; "Matca" " Maica Luminii" cu toate supranumele ei purtate de-a lungul vremurilor. Este de discutat despre acest aspect, adica despre "Zeita Intelepciunii", mai intai, si apoi despre "Zeii intelepti". O sa revin cu comentarii despre , insa, in Week, cand sunt acasa in Romania.

 Io raman la ceea ce-am zis, cand am zis ca "nu prea ma inseala pe mine intuitia"! :)

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io zic asa :  ce-ar fi sa trecem cu totii, imediat, la echilibrarea relatiei dintre IQ si EQ (in interiorul nostru), ca sa putem sa ne intelegem mai bine unu cu altul ( unii pe altii) ?! Pana atunci, da, putem sa tot filozofam "cum vor mushchii nostri"! :lol:

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conceptiile "vechilor greci" sunt mai vechi decat ei, sa nu uitam ca  dorienii si ionienii au plecat din zona "aheia", "aia" (apropoo si de "ahei") de pe la noi, mai din nord, asa, adica stiti voi , ducand cu ei si "Intelepciunea  Panteonului Daco-Get", intreaga lor pleiada de Zeite si Zei, care-o aveau ca "Shefa" pe Marea Zeita Mama", cea considerata "Zeita incununata cu 7 Turnuri", "MAMA Cerestilor Zei": "Imparateasa Soarelui" "Regina"; "Matca" " Maica Luminii" cu toate supranumele ei purtate de-a lungul vremurilor. Este de discutat despre acest aspect, adica despre "Zeita Intelepciunii", mai intai, si apoi despre "Zeii intelepti". 

 

Eu nu stiu de unde scoti toate aceste lucruri, dar fiecare e liber sa creada ce vrea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 fiecare e liber sa creada ce vrea.

 

Cand spui ca "fiecare e liber sa creada ce vrea." sper ca te referi si la mine, sau io n-am voie, pentru mine nu "e liber sa cred ce vreau"?! :oh

 

Iata, una din marile intrebari filosofice :  Fiecare e liber sa creada ce vrea ?

 

Multumesc !

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma refer la toata lumea. Chiar daca nu sint de acord cu afirmatiile tale nu incerc sa te conving ca te inseli, dar nu pot sa nu remarc ca ele nu se bazeaza pe nimic concret. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma refer la toata lumea. Chiar daca nu sint de acord cu afirmatiile tale nu incerc sa te conving ca te inseli, dar nu pot sa nu remarc ca ele nu se bazeaza pe nimic concret. 

Ok. De unde stii tu "ca ele nu se bazeaza pe nimic concret"?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca in cartile autorilor antici se mentioneaza doar citeva vorbe despre panteonul geto-dac (presupunind ca getii aveau aceeasi religie ca si dacii). Dorieni si ionieni nu se stie sigur de unde au venit, insa se presupune ca au venit fie din partea de nord a Peninsulei Balcanice, fie din zona muntilor Caucaz. In ceea ce priveste numele aheilor zona "aheia" sau "aia" nu mai zic decit ca este o pura speculatie. 

 

Sa lasam insa istoria si sa revenim la filosofie :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca in cartile autorilor antici se mentioneaza doar citeva vorbe despre panteonul geto-dac (presupunind ca getii aveau aceeasi religie ca si dacii). Dorieni si ionieni nu se stie sigur de unde au venit, insa se presupune ca au venit fie din partea de nord a Peninsulei Balcanice, fie din zona muntilor Caucaz. In ceea ce priveste numele aheilor zona "aheia" sau "aia" nu mai zic decit ca este o pura speculatie. 

 

Sa lasam insa istoria si sa revenim la filosofie :)

 

Este opinia ta (din punct de vedere "filozofic")  si ti-o respect, insa, da-mi voie sa-ti spun, tot din istorie, ca informatiile pe care ni le-ai prezentat se bazeaza pe "presupuneri", dupa cum  zici. De ce  n-ai putea si tu sa-mi respecti opinia mea(din punct de vedere "filozofic"), chiar daca este diferita de-a ta?! :)

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragi tovarăşe şi tovarăşi de trăncăneli, vă rog să lăsaţi amănuntele insignifiante, cum ar fi cel cu existenţa lui "mai" în aserţiunea: "Sunt foarte deştept. Dar nu de-ajuns, fiindcă de-aş fi atât de deştept pe cât mă cred, nu m-aş [mai] crede atât de deştept!", sau cu "lasă-mă să cred ce vreau, că de nu, tot aia cred!".

Aşa că hai să revenim la lucruri serioase, demne de titlul acestui forum. Iată, eu propun o temă nouă: după ce dăm ortul popii se zice că mai existăm doar sub formă de amintiri, în memoria unor oameni care ne-au cunoscut direct şi personal, păstrând astfel multe componente ale personalităţii noastre: glas, mimică, voce, înălţime, temperament, etc, cât şi sub o formă mai indirectă, prin intermediul faptelor noastre. Dar după ce mor şi cei care ne-au cunoscut personal şi nu mai există decât urmele materiale ale faptelor noastre, deci imaginea noastră directă a dispărut din ultimii neuroni umani, se mai poate spune că existăm? Continuăm deci să existăm prin operele noastre, au ba?

 

Curios din fire,

Nae Tractoristu

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×