Jump to content
Forum Roportal
anaraluca

Ce parere aveti despre psihologi?

Rate this topic

Recommended Posts

Exista persoane care au avut experiente neplacute cu privire la psihologi. As dori sa stiu ce nu v-a placut, care erau asteptarile voastre, de ce credeti ca nu ati fost ajutati, ce ar fi putut face mai bine ca sa va ajute?

Care credeti ca este rolul psihologului si ce asteptari ati avea de la el? Pentru ce probleme ati fi dispusi sa apelati la un psiholog?

Multumesc!

Imi poti spune te rog si parerea ta despre psihoterapeuti? Ce asteptari ai avea de la un psihoterapeut daca ar trebui sa apelezi la unul? Pentru ce fel de probleme te-ai adresa unui psihoterapeut?

Mersi!

Consilierea se concentreaza pe aspecte privind autocunoasterea si dezvoltarea optima a resurselor proprii. Se adreseaza in special persoanelor sanatoase aflate in dificultate sau celor care vor sa-si imbunatateasca relatiile cu ceilalti. Consilierul il ajuta pe client sa controleze o situatie de criza si il asista in gasirea unei solutii la problema cu care se confrunta. De regula, presupune un numar mai redus de sedinte fata de psihoterapie si abordeaza tulburari mai putin severe.

Psihoterapia se adreseaza acelor clienti care au tulburari psihice mai serioase (indeosebi tulburari nevrotice). Relatia psihoterapeut-client este utilizata sistematic in scopul producerii unor modificari pozitive in modul de a gindi, a simti si a se comporta al unui individ.

Exista trei scoli terapeutice majore: psihoterapia dinamica, psihoterapia comportamentala si psihoterapia experientiala.

Sarcina de baza a terapeutului este aceea de a stabili un cadru terapeutic adecvat care sa permita gasirea solutiei optime la problema cu care se confrunta pacientul.

M-as adresa unui psihoterapeut pentru:

suferintele mele ma determina sa fiu nefericit;

cred ca problemele mele sunt de natura psihologica;

sunt pregatit sa fac totul pentru a-mi depasi problemele;

datorita simptomelor mele, nu mai pot sa-mi indeplinesc unele responsabilitati;

datorita simptomelor mele, oamenii se comporta mai prudent cu mine;

ma astept ca terapia sa decurga bine in cazul in care ma voi implica activ;

orice s-ar intimpla, imi voi indeplini sarcinile terapeutice;

Da e necesar sa te adresezi unui psihoterapeut daca te confrunti cu cele relatate mai sus. :spiteful:

Ce intelegi prin "tulburari psihice mai serioase"? Care sunt "mai serioase" si care sunt "mai putin serioase"?

Mi se pare ca esti foarte sigur de raspunsurile tale. Lucrezi cumva "in domeniu"?

-atacuri de panica si anxietate generalizata

-tulburari fobice (fobie scolara, claustrofobie, agorafobie, fobie sociala etc)

-disfunctii sexuale psihogene (lipsa dorintei sexuale, ejaculare precoce, impotenta, anorgasmie, frigiditate, vagininism, dispareunie

-tulburari depresive (depresie reactiva, depresie nevrotica)

-insomnie, ticuri, enurezis, logonevroze, joc patologic

-probleme de cuplu marital

-tulburaril psihosomatice (cefalee, dureri cronice, hipertensiune arteriala, diabet, astm bronsic)

Citiţi topicul meu, "Misdiagnosed" de la aceeaşi secţiune, "Psihologie" şi o să aflaţi ce părere am :spiteful:

Imi poti spune te rog si parerea ta despre psihoterapeuti? Ce asteptari ai avea de la un psihoterapeut daca ar trebui sa apelezi la unul? Pentru ce fel de probleme te-ai adresa unui psihoterapeut?

Mersi!

Pentru orice fel de probleme. In general, psihice. Sau emotionale, incluzand depresii de toate genurile, ganduri de suicid, traume psihice cauzate de varii motive, socuri, etc.

La toate acestea, consilierea facuta de un psihoterapeut poate imbunatati starea psihica/emotionala a unui pacient.

Psihoterapeutii sunt ineficienti in cazul in care sedintele de psihoterapie nu ajuta cu nimic la imbunatatirea starii pacientului.

Pentru orice fel de probleme.

De exemplu, cand vrei sa schimbi un bec! De cati psihoterapeuti este nevoie ca sa schimbe un bec? Depinde cat de mult vrea becul sa se schimbe... :spiteful: