Sari la conținut
Forum Roportal
Constantin Cojocaru

Noua Constitutie a Romaniei - Constitutia Cetatenilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Proiectul cetăţenesc de revizuire a Constituţiei României, lansat de Mişcarea pentru Constituţia Cetăţenilor, la data de 24.01.2015, împreună cu documentaţia aferentă, a fost publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 162/9.03.2015, dată de la care curge perioada de 6 luni, în care trebuie să strângem cele 500.000 de semnături, pentru a depune proiectul la Parlament, în vederea legiferării. Reamintesc faptul că, recent, şi-a reluat activitatea şi Comisia Parlamentară pentru revizuirea Constituţiei României, care a anunţat că proiectul lor de revizuire urmează a fi dezbătut în cele două camere al Parlamentului, pe parcursul acestei veri, astfel încât să se organizeze un referendum pentru adoptarea noii Constituţii a României până la sfârşitul acestui an. Să sperăm că presa românească îşi va face datoria şi va permite poporului român să ia cunoştinţă de conţinutul celor două proiecte constituţionale şi să-şi aleagă Legea Fundamentală care să-l repună pe drumul progresului şi civilizaţiei.

Constantin Cojocaru, Preşedintele Comitetului de Iniţiativă, Mişcarea pentru Constituţia Cetăţenilor („MCC”). Noua Constituţie a României - Constituţia Cetăţenilor: http://www.nouaconstitutie.info/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-am inteles o idee aici.

 

ce întelegeti prin interdictia de a jigni poporul?

cum se practica aceasta interdictie si, mai ales, cine anume e poporul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am participat odata la un proiect care necesita 100.000 de semnaturi. Abia le-am strans. 500.000 e aproape imposibil fara o infrastructura de oameni...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am participat odata la un proiect care necesita 100.000 de semnaturi. Abia le-am strans. 500.000 e aproape imposibil fara o infrastructura de oameni...

 

cu ce ocazie, daca nu sunt indiscret?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×