Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Religie? No thanks!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

asta nu scuza faptul ca generalizezi pe nedrept.

de exemplu, exista si oameni religiosi care nu dau in cap la nimeni. ba mai fac si bine, ei zic ca tot in numele religiei si dogmelor in care cred.

 

religia nu are de-a face cu faptul ca un criminal considera ca o interpreteaza mai 'corect', pentru a isi justifica niste carnagii.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok, o iau eu aiurea acum

 

am zis mai sus, deja traiesc intr-o lume mult prea plina de fanatism d-asta religios si se apropie de mine consecintele astea.

 

e f logic sa imi fie frica, e f normal sa am iesiri d-astea gandite la cald si e f posibil sa nu gandesc asa la rece, insa pana la momentul ala 'rece' imi e frica, vad o gramada de cacaturi si nu stiu ce sa fac si nici ce sa cred.

 

la momentul asta cred ca religia e un mare hemoroid care trebuie inlaturat. nu bat pe nimeni la cap cu ideile mele, dar nici nu permit cuiva sa insiste sa ma faca sa cred altceva.


cand deja traim intr-o societate unde traiesti cu frica sa nu zici ceva ca poti sa fi ucis, e nasol rau! io nu vreau sa am copii in lumea asta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-am saturat si imi este FOARTE frica cat de aproape de mine sunt toate treburile astea.

Eu cred ca teama ta si nu numai a ta, se datoreaza si faptului ca organismele statale care ar trebui sa-ti asigure protectia, sunt foarte permeabile la astfel de manifestari.

In cazurile de acest gen este intotdeauna omisa adevarata cauza a lor. Nu este vorba de religie si sentimentul religios, este vorba de faptul ca se confrunta doua culturi, iar in aceasta confruntare religia nu este decat cauza usor observabila si care este aratata cu degetul.

 

Este adevarat ca la o analiza superficiala, religia va fi gasita vinovata.

Editat de adal*
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasa Ampera, nu-ti mai bate capul...

 

Intr-o zi o sa-i vezi pe religiosii astia cum isi pling copii ca nu stiu ce fanatic le-a pus o bomba in autobuzul scolii..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta nu scuza faptul ca generalizezi pe nedrept.

de exemplu, exista si oameni religiosi care nu dau in cap la nimeni. ba mai fac si bine, ei zic ca tot in numele religiei si dogmelor in care cred.

 

religia nu are de-a face cu faptul ca un criminal considera ca o interpreteaza mai 'corect', pentru a isi justifica niste carnagii.

 

Just. Un om pus pe asa ceva nu cauta decat pretexte; nu esti in siguranta cu el in preajma ta, indiferent ce il motiveaza.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multa lume face confuzia de a pune semnul egalitatii intre religie si biserica. Si cand spun biserica, ma refer la institutie. Majoritatea oamenilor, atunci cand isi exprima indezirabilitatea fata de religie, se refera de fapt la institutia religioasa, la oamenii care o compun. Si aici sunt absolut de acord, institutiile religioase sunt corupte si lipsite de scrupule. Asa-zisii "oameni ai lui Dumnezeu" sunt adesea niste ticalosi. 

Cat despre religie, ca doctrina, ansablu de precepte, norme, idei, sentimente, presupus intemeiate pe credinta (nu pe frica, cum se intampla cel mai adesea), mie mi se pare o chestie potrivita, cel mult, pentru perioada de copilarie a speciei. Asa cum credinta in Mos Craciun se preteaza la o anumita varsta. O specie ajunsa la maturitate nu ar mai avea nevoie de religie, ca pretext de stabilire a unor norme de convietuire sociala. Faptul ca inca mai exista si inca mai prinde la public e semn ca inca nu ne-am maturizat ca specie. Ca exista inca multa ignoranta generatoare de frica. Pe asta prinde fanatismul, din pacate. 

Eu cred ca foarte putini oameni manifesta o credinta autentica. Cea mai mare parte a celor care se pretind credinciosi, sunt, de fapt, "oameni cu frica lui dumnezeu". Obscena ipocrizie!

Din pacate, ceea ce se intampla in lumea asta, sub pretextul militarii pro-religie, nu este decat manifestarea raului din noi. Pentru ca, vrem sau nu sa recunoastem, noi, oamenii, suntem o specie extrem de rea, cruda, egoista, meschina. Nu mai exista alta specie care sa ucida de placere. Si pentru ca toate astea trebuiau sa poarte un nume, s-a gasit acest pretext al sustinerii unei religii.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

''Religion, a mediaeval form of unreason, when combined with modern weaponry becomes a real threat to our freedoms. This religious totalitarianism has caused a deadly mutation in the heart of Islam and we see the tragic consequences in Paris today. I stand with Charlie Hebdo, as we all must, to defend the art of satire, which has always been a force for liberty and against tyranny, dishonesty and stupidity. ‘Respect for religion’ has become a code phrase meaning ‘fear of religion.’ Religions, like all other ideas, deserve criticism, satire, and, yes, our fearless disrespect.” –Salman Rushdie

 

 

....si acum ma bag la somn ca imi plezneste capul de nervi dupa ce am auzit ca unul dintre suspecti are 18 ani :doh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

''Religion, a mediaeval form of unreason, when combined with modern weaponry becomes a real threat to our freedoms. This religious totalitarianism has caused a deadly mutation in the heart of Islam and we see the tragic consequences in Paris today. I stand with Charlie Hebdo, as we all must, to defend the art of satire, which has always been a force for liberty and against tyranny, dishonesty and stupidity. ‘Respect for religion’ has become a code phrase meaning ‘fear of religion.’ Religions, like all other ideas, deserve criticism, satire, and, yes, our fearless disrespect.” –Salman Rushdie

 

 

....si acum ma bag la somn ca imi plezneste capul de nervi dupa ce am auzit ca unul dintre suspecti are 18 ani :doh:

 

Religion is only a primitive machination by Man to command, suppress and exploit others, to which only life forms that are weak in their consciousness succumb.

 

Cam asta e...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Confuzia o faci tu si cei care-ti sustin ideile prezentate.

 

Faptul ca voi nu acceptati religia este provocarea voastra  si nu carecumva sa aveti impresia ca  asa si se prezinta lucrurile(adica in sensul distorsionat inteles de catre voi). Deci, "No thanks!" Nu suntem in rezonanta, sa zicem asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Topic peste topic, pagini multe, despre cum sa credem, in cine sa credem, de ce sa credem si ce se intampla daca nu credem. Topic peste topic unde ni se insira copy-paste pagini din nu stiu ce carti, carti dupa care se pare ca ar trebui sa se invarta lumea, carti care nu au nicio origine, care sunt pasate din generatie catre alta generatie, precum reteta de gem de prune a bunicii.

 

Asta e topic No thanks! catre religie, de orice natura ar fi ea. Ma intereseaza prea putin ca vb despre crestini, hindu, musulmani sau despre amish. Cum atatea topice arata partile 'bune' ale religiei, asta e topic care discuta partile nasoale ale religiei.

 

Incep eu cu cel mai mic si probabil neinsemnat exemplu, dar care pe mine ma face sa vomit mereu. Preoti crestini care nu isi fac meseria pana nu le dai bani, spaga adica. M-am lovit de ei cand am 'avut nevoie', prietenii mei s-au lovit de ei, amicii mei s-au lovit de ei si multi se lovesc de ei. Stai cu mortul in casa (sau stateai, am auzit ca acum nu mai e voie) si in toata durerea ta la momentul ala auzeai un soptit la ureche  unde ti se spunea ce suma trebuie sa dai ca sa citeasca popa din cartea 'magica'. Sunt si cei care nu cer, dar eu nu am auzit de ei si eu vreau sa vb despre aia care cer pt ca e topic NO thanks!

 

...e liber la trecut de la o idee la alta, de la un exemplu la altul, atata vreme cat se incadreaza in Religie? No thanks!

 

Si ai deschis un topic doar ca sa afirmi ca nu iti place religia ? Sau ceri o parere despre religie ?

Daca esti anti-religie/necredincioasa de ce ai nevoie sa iti ingropi mortii cu slujba religioasa ? E suficient sa ii duci la crematoriu.

 

Stii cum e... daca nu te-ar durea, n-ai tipa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×