Sari la conținut
Forum Roportal
aniella93

grea decizie...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In primul rand nu trebuie sa decida nimeni ce vrei sa faci tu, in afara de tine.

 

 

Asa as fi tentat sa zic si eu daca n-ar exista situatia asta:

Problema e ca am ramas insarcinata,

 

 

Sunt milioane de copii nascuti ca o "problema" si prea putini ca dorinta.

Pentru astfel de cazuri cred ca deciziile trebuie luate de altii, sub diferite forme de impunere: sugestie, sfat, constrangere..., ca oricum, unul capabil sa creasca si sa educe un copil va sti cum sa influenteze deciziile altora care fac copii "din greseala".

Editat de temerar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

probleme sunt la tot pasul, depinde de fiecare cum le face fata si le transforma in oportunitati. daca sugerezi ca ea este influentabila in deciziile ei cred ca nu ai inteles acest topic inca de la titlul sau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa as fi tentat sa zic si eu daca n-ar exista situatia asta:

 

Sunt milioane de copii nascuti ca o "problema" si prea putini ca dorinta.

Pentru astfel de cazuri cred ca deciziile trebuie luate de altii, sub diferite forme de impunere: sugestie, sfat, constrangere..., ca oricum, unul capabil sa creasca si sa educe un copil va sti cum sa influenteze deciziile altora care fac copii "din greseala".

Dar totusi am o varsta, atat eu cat si iubitul meu. Am vorbit deja cum o sa facem, nu suntem copii ca sa ne constranga altii cu ceva, cu atat mai putin ne pot constrange sa scapam de un copil doar din motive "sociale". A fost o greseala, dar la cati nu s-a intamplat asa? O sa ne iubim copilul, nu avem de gand sa-l abandonam in vreun fel, o sa invatam sa crestem si sa educam copilul, ne asumam responsabilitatea. 

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumos, un copil este o binecuvantare la orice varsta. Cacat! 

 Am vorbit deja cum o sa facem, nu suntem copii ca sa ne constranga altii cu ceva, cu atat mai putin ne pot constrange sa scapam de un copil doar din motive "sociale". 

O sa trimiteti copilul prin curierat rapid?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumos, un copil este o binecuvantare la orice varsta. Cacat! 

O sa trimiteti copilul prin curierat rapid?

 

Eu stiu ca e usor sa arunci cu rahat in altii cand tu nu ai probleme, dar.. totusi.. incearca sa te abtii, ma indoiesc ca viata celor ca tine e perfecta.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumos, un copil este o binecuvantare la orice varsta. Cacat! 

O sa trimiteti copilul prin curierat rapid?

 

Dar pe tine ce te f*te grija? Sau ai simtit nevoia sa fii mitocan?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar totusi am o varsta, atat eu cat si iubitul meu. Am vorbit deja cum o sa facem, nu suntem copii ca sa ne constranga altii cu ceva, cu atat mai putin ne pot constrange sa scapam de un copil doar din motive "sociale". A fost o greseala, dar la cati nu s-a intamplat asa? O sa ne iubim copilul, nu avem de gand sa-l abandonam in vreun fel, o sa invatam sa crestem si sa educam copilul, ne asumam responsabilitatea. 

 

Aniella, motivul pentru care te-am sfatuit sa nu apelezi la forumuri e ca sunt pline de replici absolut cretine care te-ar putea atinge in momente vulnerabile. Cand esti intr-o stare de genul, orice cuvant adresat te afecteaza.

(Ca o paranteza, raspunsurile pe care le-ai primit aici in general ma umplu de bucurie si demonstreaza ca s-ar putea sa avem intr-adevar o generatie pro-life care se ridica; Doamne ajuta.)

 

Fii sigura ca cinismul nu izvoraste din lucruri care te privesc pe tine; mai degraba din lucruri ce il privesc pe cel care posteaza.

Fiecare prin rautate, prin pesimism si negativism, vrea sa (isi) demonstreze ceva.

 

Felicitari si multa sanatate; nu va fi greu; tu esti  ''echipata'' biologic pentru asta. 

 

Sa nu-ti pese de ce zic unii si altii; oricum nu vei impaca proverbiala gura a lumii niciodata; nimeni nu o poate impaca.  Daca te concentrezi pe sanatatea ta si a copilului e suficient. smile.png

Editat de Finnian
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aniella, motivul pentru care te-am sfatuit sa nu apelezi la forumuri e ca sunt pline de replici absolut cretine care te-ar putea atinge in momente vulnerabile. Cand esti intr-o stare de genul, orice cuvant adresat te afecteaza.

(Ca o paranteza, raspunsurile pe care le-ai primit aici in general ma umplu de bucurie si demonstreaza ca s-ar putea sa avem intr-adevar o generatie pro-life care se ridica; Doamne ajuta.)

 

Fii sigura ca cinismul nu izvoraste din lucruri care te privesc pe tine; mai degraba din lucruri ce il privesc pe cel care posteaza.

Fiecare prin rautate, prin pesimism si negativism, vrea sa (isi) demonstreze ceva.

 

Felicitari si multa sanatate; nu va fi greu; tu esti  ''echipata'' biologic pentru asta. 

 

Sa nu-ti pese de ce zic unii si altii; oricum nu vei impaca proverbiala gura a lumii niciodata; nimeni nu o poate impaca.  Daca te concentrezi pe sanatatea ta si a copilului e suficient. smile.png

Stiu, ma asteptam si la asa ceva. Oricum majoritatea raspunsurilor au fost pozitive, m-au incurajat.. o sa ignor rautatile. Eu o sa am grija de acum de mica mea familie, multumesc pentru gandurile bune.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bravo fata! Sa fiti sanatosi!

Si eu am o fiica, am nascut`o la 19 ani. Sunt tare mandra ca o am, cu toata sperietura pe care am tras-o la anii aia. smile.png

Il cunosteam pe tatal ei de 7 luni. blum.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×