Sari la conținut
Forum Roportal
michaelf

Inceput due pictura.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut tuturor, de curand am cumparat si eu niste ustensile mai ieftine sa incep cariera de pictor.

Problema este ca nu prea ma descurc  si anume: 

     Am cumparat un set mic due culori in ulei si niste mici panze 18x27 cm undeva la  20lei toata treaba.

     Nu reusesc sa le intind foarte bine ca si cum ar fi uscate trebuiesc diluate in prealabil? 

    Trebuie panza data cu ceva? 

     Se foloseste o anumita tehnica?

      Tutoriale online, carti ?

 

     Va multumesc de atentie

Editat de michaelf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai inceput si tu cu culorile in ulei care sunt cele mai grele de folosit. Ca incepator o iei intai cu grafica, apoi tempera, acrilic,guasa, acurela, la urma ulei.

Panzele in general azi sunt tratate, nu mai trebuie date cu grund din clei de oase.

 

Culorile de ulei se pot dilua cu asa ceva:

http://www.colorit.ro/products/estenta-de-petrol-maimeri-5816604.html

 

Se cumpara de la magazine specializate pentru pictori. Trebuie sa ai si tu in orasul tau, e o afacere la moda.

 

Daca tot ai culorile poti incerca sa te joci cu ele, dar se usca repede si trebuie sa stii ce faci.

Gasesti tutoriale cate vrei in engleza, in format ebook sau video, pe net, pe site-uri torentiale.

 

Ia-ti cateva carti de grafica si faci pas cu pas fiecare lectie de acolo. Apoi chiar poti sa te apuci de pictura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat ca nu se intind se intind foarte putin , desenez ee multi ani stiu ce vreau problema e ca nu se intind ca cele pe baza de apa se intind 2cm pe urma parca se usuca si trebuie apasat tare, in tutoriale pe net par mai elastice mai diluate cred

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×