Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

spatial ne deplasam pe trei coordonate conform legilor fizicii. pe axa temporala ne deplasam pozitiv, avand posibilitatea sa pecepem informatie din trecut, sa intuim informatie din viitor. va sa zica material pe axa timpului ne deplasa pozitiv si limitat din punct de vedere material, ne putem deplasa in doua directii din punct de vedere informational/energetic

ce este timpul? un tren care merge fara opriri pana la gara unde trebuie sa coboram. si nu te poti da jos din mers. ce o sa facemn in gara? vedem acolo. unii nu stiu de ce s-au urcat in tren, s-au trezit acolo si merg linistiti. altii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Timpul sunt eu! M-am nascut ca zeu, inainte de orice alta particula din universul acesta, si apoi incercarea de a de-limita timpul a creat materia. Sunt un zeu, tineti minte!! Nici un zeu nu trebuie sa mi se inchine, pentru ca oricum tot acolo ajunge. Tot ce e efemer ajunge sa se contopeasca cu eternul, cand devine amorf. Doar ca ma zgandara notiunea asta de Dumnezeu.... auzi, cica ar fi si el etern. Unde e? Poate facem cunostinta intr-o zi.

 

---------muhahaha. Ce aberatii pot scoate si eu din mine! Nu ma luati in seama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
spatial ne deplasam pe trei coordonate conform legilor fizicii. pe axa temporala ne deplasam pozitiv, avand posibilitatea sa pecepem informatie din trecut, sa intuim informatie din viitor. va sa zica material pe axa timpului ne deplasa pozitiv si limitat din punct de vedere material, ne putem deplasa in doua directii din punct de vedere informational/energetic

Timpul este doar o iluzie datorata expansiunii Universului. Noi suntem pe "suprafata" tridimensionala a Universului. Dar sub noi (in sens qudrimensional) se afla trecutul iar deasupra se afla viitorul. Ce caracteristica are aceasta dilatare a Universului? Faptul ca se produce cu viteza luminii, care, este o parere personala este in curs de scadere. Cum putem iesi din timp? Foarte simplu - calatorind mai repede ca lumina. Teoria nu exclude viteze supraluminice, dar asta inseamna iesirea din Universul nostru.

post-14180-1151578801_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint de acord ca la depasirea vitezei luminii ceva neprevazut trebuie sa se intimple, dar nu stiu daca neaparat iesirea din univers. Gindindu-ne ca asta e viteza maxima suportata de univers, s-ar putea sa ai dreptate.

 

Conceptia mea despre timp (am mai mentionat-o si pe alte forumuri...): Nu exista timp! Nu exista decit miscare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Timpul este de 2 feluri: obiectiv, masurat de ceasuri, si subiectiv, adica perceput de fiecare om altfel.

In subconstient timpul nu exista, evenimentele sunt aranjate dupa modul in care ne-au marcat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Timpul sunt eu! M-am nascut ca zeu, inainte de orice alta particula din universul acesta, si apoi incercarea de a de-limita timpul a creat materia. Sunt un zeu, tineti minte!! Nici un zeu nu trebuie sa mi se inchine, pentru ca oricum tot acolo ajunge. Tot ce e efemer ajunge sa se contopeasca cu eternul, cand devine amorf. Doar ca ma zgandara notiunea asta de Dumnezeu.... auzi, cica ar fi si el etern. Unde e? Poate facem cunostinta intr-o zi.

 

---------muhahaha. Ce aberatii pot scoate si eu din mine! Nu ma luati in seama.

mie imi plac aberatiile astea :lol2:..cum zicea si nickthesick timpul nu exista...eu il vad ca pe ceva sub forma abstracta, nu cred ca exista timpul decat sub forma pe care i-am dat-o noi ca sa definim ceva ce nu intelegem prea bine, daca nu aveam zi si noapte probabil ca numai inventam timpul :tease: desi se pare ca timpul ar fi a 4-a dimensiune , ne mai trebuie un upgrade la teoria relativitatii ca sa vedem cum e cu timpu asta :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se zice ca timpul trece. Timpul nu trece, noi trecem prin timp.

 

De fapt si de drept, noi percepem notiunea de timp distorsionat. Momentul creatiei si cel al distrugerii este acelasi, numai ca noi le percepem ca fiind cele doua extremitati ale timpului. Timpul nu se misca, noi ne miscam, noi ne maturizam si avem impresia ca timpul se misca odata cu noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oare timpul să fie neputinţa noastră de a cuprinde totul dintr'o dată ? ... dacă da,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Timpul este singura dimensiune pe care inca nu reusim sa o stapanim

esti sigura? am auzit o teorie cum ca timpul exista datorita luminii, dar n-o luati in sens lumina-soare si alternanta zi-noapte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×