Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sunt de acod cu tine...poate nu am inventat timpul....dar timpul este perceput de noi...timpul de fapt este constatarea schimbarilor. daca nu se va schimba nimic atunci putem considera timpul mort

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Timpul este efectul miscarii universale si al transformarii materiei. Daca aceasta 'degradare' nu ar exista, timpul nu ar avea valoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Timpul este efectul miscarii universale si al transformarii materiei. Daca aceasta 'degradare' nu ar exista, timpul nu ar avea valoare.

 

Daca vorbim si din punct de vedere religios, poate aceasta este pedeapsa omenirii - timpul, altfel oamenii ar trai in rai intr-un prezent vesnic....cine stie....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca vorbim si din punct de vedere religios, poate aceasta este pedeapsa omenirii - timpul, altfel oamenii ar trai in rai intr-un prezent vesnic....cine stie....

Asa e, timpul este umbra mortii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca cineva ne intreaba ce este TIMPUL, toti ne gandim (aproape automat) ca putem sa-l definim in cateva cuvinte, poate chiar vom considera asta drept o chestiune banala Si totusi...

 

Care este adevarata natura a timpului: este o dimensiune asa cum sustin fizicienii, este o perceptie extrasenzoriala a unui factor extern de catre creierul uman asa cum cred psihologii, este o iluzie asa cum pretind unele religii, este o notiune asa cum zic filozofii, exista sau totul este doar un vis virtual din care doar putini se pot trezi???

 

Sunt sigur ca cel putin o data in viata (poate chiar fara sa vreti) v-ati pus aceasta intrebare metafizica si ati meditat indelung asupra raspunsului; si poate cateodata ati considerat ca ati impins dincolo de maximum limitele rationalului incercand sa gasiti raspunsul, de aceea poate pare greu de explicat in cuvinte experienta avuta. Si totusi...

 

Sa nu uitam ca oameni ca Einstein au pus la indoiala opinia generala asupra timpului si au avut dreptate (cel putin pentru moment), caci poate nici asta nu-i raspunsul definitiv...

Hai sa incercam putin sa exploram acest subiect!

 

Chiar daca n-o sa dezlegam noi tainele lumii si ale universului, macar mai trece timpul... :friends:

este propria noastra perceptie liniara despre un un concept ce fizic este tridimensional...dar, inca mai este de lucrat la teorie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Timpul desi se pare ca trece...e singurul punct fix din Univers...toate celelate trec pe langa el. Pentru cei ce cred in Dumnezeu...timpul... eternitatea, sunt chiar EL.

 

E ca atunci cand mergi intr-o masina...ai impresia ca trec copacii, de fapt noi ne trecem...

 

Interesanta conceptie...

Priviti clipul cu musculita de la vodafone.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Timpul desi se pare ca trece...e singurul punct fix din Univers...

 

 

sigur ca da,timpul e singurul reper fix ,dar e stabilit de oameni,ca sa tina evidenta trecerii zilelor,lunilor,anilor,altfel ar fi o succesiune de anotimpuri fara sens,fiindca natura isi repeta fazele....si nici timpul nu e ceva fix,fiindca omenirea va disparea odata cu planeta si atunci va disparea si conceptia noastra despre timp....va ramane ca etalon timpul altor specii din univers,care ne vor supravietui pe alte planete

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce este timpul? Timpul este exact ceea ce intelege fiecare ca este. Nimic mai mult. Timpul, ca notiune, este diferit. Pentru unii este impartit in crononi. De ce? Pentru ca e mai simplu pentru ei sa fie asa. Pentru altii este doar o referinta absoluta. Spatiu devine relativ la timp. De ce? Pentru ca e mai simplu. Cum ar fi fizica newtoniana cu timpul impartit in cronomi? Timpul este o marime abstracta. Dar noi oamenii ne-am obisnuit sa gandim abstract si acum nu mai pare chiar asa abstract. Puteam sa nu-l fi inteles niciodata. Dar l-am inteles, chiar daca nu-l putem defini exact. Un cioban il intelege, un pictor il intelege. Einstein l-a inteles si el. Credeti ca l-a inteles mai bine? Io cred ca l-a inteles cum i-a venit lui mai usor. Ce vreti sa faca omul daca nu-i ieseau calculele? L-a dilatat si l-a contractat mai mai sa intre la casa de nebuni. A ignorat timpul. Ca asa a vrut el! Si uite ce bine a fost... Cred ca intrebarea lui cea mai "filosfica" a fost "ce este viteza(energia)?". Si dupa aia au mai venit si altii care i-au dat TIMPULUI si alt "farmec". Cu fizicienii e una! Ce ne facem cu filosofii. Astia si-au inventat un TIMP cat mai "flexibil", sa poata "abera" cat mai mult posibil pe treaba asta. Asa cum am auzit ca o fac preotii de la filosofie: vorbesc ore intregi despre 0 impartit la 0. Intrebarea mea este: oare de ce se opresc vreodata sa vorbeasca despre asta? discutia despre 0/0 poate dura oricate ore. de ce se opresc dupa doar 2-3 ore? ORICAT asta trebuie sa fie un numar foarte mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Istoria Universului nostru a inceput cu Big-Bangul, cand timpul, spatiul, materia si radiatia au fost create. Prima era

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×