Sari la conținut
Forum Roportal
Amuneth

Facultate fara BAC

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Voi aveti mai multe tipuri de asistente sau doar unul ? Ca si aici pentru un grad avansat in aceasta profesie iti trebuie facultate 4 ani, dar in rest asistente de nivelul 1 fac doar 2 ani de colegiu. Bineinteles, alea doar schimba pansamente, administreaza doze de medicamente si alte chestii marunte. Alea care au absolvit facultatea sunt aproape doctori in domeniul de cunostinte.

E oarecum diferit , in unele tari asistentele si prescriu unele chestii... Aici nu avem voie sa dam decat Nitroglicerina ca si asistente , singura diferenta intre facultate si postliceala este ca postliceala fata de universitate nu este un studiu superior , in rest ca si atributii este fix la fel.. si ah.. da.. salariu mai mic la postliceala ca d-eh.. nu e studiu superior ! Cu toate ca am aceeasi responsabilitati..materie.. etc.

Gizas, auzi, fata cu impresii, stiu despre ce salarii sunt in spitale dinainte sa te gandesti tu sa te faci semi-doctorita, deja e a 3-a oara in care imi spui mie ca stii despre domeniul tau, cand esti pe alta planeta.

Aia care iau cu 100 de euro mai mult, au si experienta mai mare, asa cum ti-am aratat si in link, au alt grad, sa te intreb si daca ai habar despre ce inseamna grad principal la un asistent medical?

Cand tu te gandeai sa te faci semi-doctorita, altii conduceau sectia dializa pe la spitale mari, mai taie din elanul asta si din impresiile astea, mai ales cand habar n-ai despre ce vorbesti, da?

NU are rost sa ma contrazic cu tine cand esti turc , total TURC ...NU E NICI UN GRAD LA NOI OMULE , decat asistenta principala ATAT. Nu te fac mai doctor nu te fac mai speciala decat cu 100 RON. ATAT. Una cu facultate abia iesita ia uneori aproape acelasi salariu cu una cu experienta de 10 ani cu postliceala , tu analizezi ce debitezi.. ti-am zis .. esti pe langa si nu recunosti. Ai impresia mereu ca tu stii de toate , in tot , dar esti pe langa in domeniul asta , repet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt grade huh?!

Eu zic sa nu te mai duci la scoala, sa iti ceri si banii inapoi.

DUDUIE, se sustine EXAMEN pentru gradul principal(dupa 5 ani de vechime that is), tu ai probleme de procesare sau nu ti-a zis nimeni?

Ca tocmai de aia te intrebasem in postarea anterioara, daca ai habar despre ce inseamna gradul principal, mi-ai dat raspunsul mai sus.

Nu ia niciun rahat de "uneori" acelasi salariu una care abia a terminat, fata de  una care are experienta 10 ani, nu mai vorbi din ce auzi prin vecini.


http://www.ms.ro/?pag=140&id=2246&pg=1

Ia, poate te ajuta candva.


http://www.bzi.ro/asistentii-medicali-cu-studii-superioare-vor-fi-incadrati-la-un-salariu-de-1870-lei-299484

 

Asistentii medicali principali cu studii superioare vor fi incadrati intr-o grila de salarizare superioara. In prezent, acestia aveau o leafa de 1.300 lei la care se adauga celelalte drepturi salariale

 

Asistentul medical principal cu studii superioare va pleca de la un salariu de 1.870 lei fata de 1.300 lei cat are in prezent. Aceasta modificare a fost posibila dupa ce Federatia Sanitas a avut negocieri pe aceasta tema cu Ministerul Sanatatii. Un asistent medical poate obtine gradul principal dupa cinci ani vechime.

 

Si revin, tu, intr-un topic in care ai facut scandal ca se intra FARA BAC(lucru inteles gresit ) la facultate, esti oripilata ca unul care a facut FACULTATE(un an in plus) ia mai multi bani decat tine, cu postliceala?

Cum vine asta?Care e logica ta?

Nu ar trebui sa ia nici macar aia 100-150 de lei in plus?De ce n-ar trebui sa ia, ca si el a intrat la facultatea aia cu BACUL LUAT?!

N-ar trebui sa ia ca ai ales tu postliceala si ai facut 3 ani?

Ce rahat ti se pare incorect pana la urma, ca n-am inteles?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am mai zis ca esti pe Langa again? EU merg intr-un spital mai DES ca si tine SIGUR.. so las-o asa.. si nu merg sa-l vizitez.. ca si tine.. eu chiar stau si lucrez cu asistente si doctori din SPITALE.. ti-am zis.. esti pe langa.. ti-am scris si sus , e un singur grad , asistenta principala = 100 ron in + vrei sa intelegi bine , nu ? , pe mine nu ma mai intriga contradictiile tale care oricum sunt stupide si nefondate.

Editat de Amuneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca practic spui ce incorect e ca o sa iei tu mai putin, din cauza ca ai facut 3 ani.

Da' de ce nu ai facut 4 then?

Cum o fi sa faci 3 si sa te enervezi ca unu' care mai face un an in plus, ia mai multi bani?!

La facultatea de asistenti medicali nu se intra fara bac, asta era spinul din inima ta?

La nicio facultate nu se intra fara bac, relaxeaza-te, ai inteles gresit fiecare articol citit, cu tot cu explicatiile oferite pe parcurs.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici la postliceala nu se intra fara BAC.. doamne.. incep sa cred ca ai niste ganduri culese din imaginatie si les pui pe aici.. in fine.. sa revenim la subiect ca n-are rost.

Editat de Amuneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok hai sa zicem ca aia care n-au luat BAC-ul nu au fost capabili sa-l ia, pentru ca nu au invatat sau pentru ca este prea prosti pentru a retine cunostinte generale, dar cine poate spune garantat ca nu ar absolvi acea scoala postliceala cu examenul trecut pe merit si nu ar fi competenti in noile lor indeletniciri ? Nimeni. Tocmai in asta consta a doua sansa la educatie si obtinerea unei profesii. doh.gif Cel putin asa gandesc eu. 

Daca scolile alea sunt serioase, atunci sa stea lumea linistita ca cei intradevar incapabili vor cheltui bani si timp aiurea si nu vor trece examenul nici acolo. Vor face scolile bani, si ei tot pe drumuri vor ramane. Dar poate sunt elevi care sunt capabili si doresc a doua sansa.

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
 

Poate ca da , poate ca ar face-o , dar ceilalti care au trecut prin atatia ani de BAC, de ce au facut-o , cei care au dat BAC-ul si l-au luat de ce au facut-o ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte ma indoiesc ca unuia care ar vrea sa se faca detectiv particular, i-ar trebui cunostinte generale sau avansate in biologie, fizica sau chimie. Poate doar daca vrea sa se transfere la echipa CSI. :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×