Sari la conținut
Forum Roportal
Amuneth

Facultate fara BAC

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Parerea mea despre cum ar trebui sa fie:

-examene de admitere in licee si nu teze unice, examen national sau cum se mai numesc acum. Eu am prins tezele unice in clasa a 7-a si testare nationala intr-a opta :lol:

-la finalul ciclului liceal, bacul;

-examen de admitere la TOATE facultatile in functie de specificul lor;

-examenul de licenta.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh na, ia arata-mi diferenta asta salariala pe acelasi post, undeva, dar fara sa fie vorba despre specializarea cu studii superioare(adica fix pentru postul respectiv)

Si poate ar fi bine sa spui ca diferenta e de 10-15% intre unii si altii, care e justificata, ca nu e vorba despre orice facultate, precizeaza ca e vorba de facultate DE PROFIL sau nu stiai?

Furthermore, e foarte normal sa fie diferenta (ar trebui sa fie mai mare, nu 100-150 de lei in plus), pentru ca asistentul ala care ia mai mult ca tine a APROFUNDAT inca 4 ani, domeniul in care activati amandoi.

 

Vai de capu' meu.. spre informatia ta.. acel elev a facut 4 ani .. eu 3 in care e cumulata ACEEASI MATERIe CA SI A LUI. So please , cred ca sunt mai informata ca si tine in ceea ce fac.

Facultate pentru a deveni asistenta medicala ? WTF ? huh.png Sau am inteles eu gresit ?

Bineinteles ca e si facultate.

Parerea mea despre cum ar trebui sa fie:

-examene de admitere in licee si nu teze unice, examen national sau cum se mai numesc acum. Eu am prins tezele unice in clasa a 7-a si testare nationala intr-a opta laugh.png

-la finalul ciclului liceal, bacul;

-examen de admitere la TOATE facultatile in functie de specificul lor;

-examenul de licenta.

Astea o sa dispara nu o sa fie adaugate sigur.

Editat de Amuneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vai de capu' meu.. spre informatia ta.. acel elev a facut 4 ani .. eu 3 in care e cumulata ACEEASI MATERIe CA SI A LUI. So please , cred ca sunt mai informata ca si tine in ceea ce fac.

Bineinteles ca e si facultate.

Tu ai citit ce ti-am scris?

Mergi si mai citeste o data.

Nu, nu esti, aberezi grav si nu intelegi chestii elementare.

Asa a luat nastere si topicul asta, ti s-a explicat deja ca nu e vorba despre statut de STUDENT si ca ai facut scandal degeaba, fara sa intelegi care e treaba exact.

Macar acum ai inteles care e treaba cu colegiile? Sa fiu si eu linistit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai citit ce ti-am scris?

Mergi si mai citeste o data.

Nu, nu esti, aberezi grav si nu intelegi chestii elementare.

Asa a luat nastere si topicul asta, ti s-a explicat deja ca nu e vorba despre statut de STUDENT si ca ai facut scandal degeaba, fara sa intelegi care e treaba exact.

Macar acum ai inteles care e treaba cu colegiile? Sa fiu si eu linistit.

Nu am deschis topicul sa fii tu linistit  si cred ca prima intrebare ti se adreseaza tie , citeste ce ai scris  ca ti se pare normal ca cei cu fac sa ia cu ceva mai mult decat ceilalti doar din motivul ca au facut "inca" 4 ani , dar cat se face la asistenta medicala domnle'? 10 ani? 4 ani se fac la facultate 3 la postliceala , materia este structurata altfel dar eu in 3 ani o fac pe a lor  , pe post cand ajung fac ACELASI lucru ca si ei , eu am mauuuult mai multe ore de practica ca si ei , etc etc etc DECI.. tu nu esti in masura sa ma contrazici aici , pe domeniul asta , in altele nu zic nu , dar nu aici.

Editat de Amuneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vai de capu' meu.. spre informatia ta.. acel elev a facut 4 ani .. eu 3 in care e cumulata ACEEASI MATERIe CA SI A LUI. 

 

Stii ce zic eu?!

Daca tot se face asa calculul la tine, fa de doua ori postliceala si numeste-te medic, ce mama dreq!

Si ca sa inteleg exact, tu ai deschis un topic in care esti oripilata ca se intra la facultate fara bac(ceea ce nu e adevarat, cum am mai explicat) dar tot in acelasi timp, esti oripilata ca unu' care a facut UN AN mai mult decat tine, ia mai mult cu 100 de lei?

Tu iti dai seama de ce anume scrii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce zic eu?!

Daca tot se face asa calculul la tine, fa de doua ori postliceala si numeste-te medic, ce mama dreq!

Si ca sa inteleg exact, tu ai deschis un topic in care esti oripilata ca se intra la facultate fara bac(ceea ce nu e adevarat, cum am mai explicat) dar tot in acelasi timp, esti oripilata ca unu' care a facut UN AN mai mult decat tine, ia mai mult cu 100 de lei?

Tu iti dai seama de ce anume scrii?

Postliceala x 2 = 6 ani = doar anii de medicina , urmeaza rezidentiat = 6 ani + specialitate , asistenta medicala nu este egala cu medicina.. deci.. te cam bagi unde nu trebuie.. din nou biggrin2.gif Nu ia mai mult cu 100 de lei , ia mai mult cu vreo 100 de euro si multe alte chestii.. daca tu nu stii ce se intampla intr-un spital mai bine abtine-te , eu stiu smile.png Nu pricep de ce vorbim cu "mama dreaq" dar anywhoo.. nu e vorba de un an , e vorba repet ca fac acelasi lucru si invat aceeasi materie ca si ei.. vad ca nu intelegi.  Nu iti mai prezint alte aspecte.. ca n-are rost.. tu nu esti in domeniu si nu prea poti sa intelegi.

Editat de Amuneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Bineinteles ca e si facultate.

 

 

 

Voi aveti mai multe tipuri de asistente sau doar unul ? Ca si aici pentru un grad avansat in aceasta profesie iti trebuie facultate 4 ani, dar in rest asistente de nivelul 1 fac doar 2 ani de colegiu. Bineinteles, alea doar schimba pansamente, administreaza doze de medicamente si alte chestii marunte. Alea care au absolvit facultatea sunt aproape doctori in domeniul de cunostinte.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Postliceala x 2 = 6 ani = doar anii de medicina , urmeaza rezidentiat = 6 ani + specialitate , asistenta medicala nu este egala cu medicina.. deci.. te cam bagi unde nu trebuie.. din nou biggrin2.gif Nu ia mai mult cu 100 de lei , ia mai mult cu vreo 100 de euro si multe alte chestii.. daca tu nu stii ce se intampla intr-un spital mai bine abtine-te , eu stiu smile.png

Gizas, auzi, fata cu impresii, stiu despre ce salarii sunt in spitale dinainte sa te gandesti tu sa te faci semi-doctorita, deja e a 3-a oara in care imi spui mie ca stii despre domeniul tau, cand esti pe alta planeta.

Aia care iau cu 100 de euro mai mult, au si experienta mai mare, asa cum ti-am aratat si in link, au alt grad, sa te intreb si daca ai habar despre ce inseamna grad principal la un asistent medical?

Cand tu te gandeai sa te faci semi-doctorita, altii conduceau sectia dializa pe la spitale mari, mai taie din elanul asta si din impresiile astea, mai ales cand habar n-ai despre ce vorbesti, da?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×