Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

17 hours ago, gargbird said:

Da' nu mă interesează cine a dat numele Atlantis!

De ce trebuie luat de bun ăla care a dat numele Atlantis, asta nu înțeleg! Cum ar veni, mi se năzare mie că muntele Rarău făcea parte, de fapt, din Supermegacontinentul Falusium!

Falusium a fost înghițit de un racateț cu trei capuri, cinci picioare și o mănușă. 

Cu ce e mai slabă povestea mea despre Falusium decât delirul lui nașul lui Atlantis? 

Vreau să spun că, spre deosebire de partea palpabilă a lumii în care trăim, în care piatra-i piatră, mucu-i muc, Stu' e invidioasă și doamna LuciaN crede în cai verzi pe pereți, partea ipotetică, fantezistă, unde unicornii și dragonii se împiedică unii de alții, oamenii se transformă în șopârle și culeg energii cosmice prin găoază la lumina dimineții solstițiului morților mamii lui de echinocțiu, well, partea asta există numa' în filmele de pe youtube, de la Hollywood, Bollywood, Hollyshit și CartoonNetwork! 

Vriies, ma frend, una e să discuți la modul filozofic despre o realitate posibilă, deși improbabilă, și alta e să vii și să zici, (cu un aer de pocăit prost de bubuie, dar prins până în măduva oaselor de fusta de blugi mulată a surorii întru credință) că rața împunge! Nu vorbesc despre tine, ci la modul general, ca să fie clar! 

Balka palanka! (asta e o înjurătură originală, nu știu în ce limbă e, dar v-o fac ca cadou, are în ea niște energii incredibile, man!)

Deci, Observant, nu contează cine a dat numele Atlantis!!!

Fachin bulșit!

 

 

 

În principiu îți dau dreptate în sensul că această problemă, întocmai ca oricare alta a cunoașterii umane, trebuie abordată la modul filosofic. Care mod filosofic nu presupune exagerări și construcții fanteziste bazate pe castele de nisip, ci presupune o abordare rațională, logică, bazată pe verificarea și integrarea informațiilor științifice pe care le avem în momentul vorbirii.

Totuși, există o diferență notabilă de grad și nivel între povestea ta despre Falusium și răcăreți (care te interesează cel mult pe tine și pe vreo doi trei din areal, la un pahar de țuică :laugh:) și problema Atlantisului - despre care s-au scris zeci de mii de pagini și de care e interesat un segment important de populație. 

Dacă pentru tine, întreaga problematică a Atlantisului e un delir pus pe tapet de nașul lui Atlantis (probabil te referi la Platon), pentru alții, aceasta e o posibilitate care merită cercetată și care face parte dintr-un capitol mai larg al istoriei și culturii, anume: Posibilitatea existența civilizațiilor antediluviene. 

Că nu te interesează pe tine aceste lucruri, te înțeleg. Dar lasă-i și pe alții să fie interesați de ce vor ei, cum ar fi, de ex., despre cine a dat numele Atlantis. :smile: 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Maeve. said:

Daca va certati, o sa fac meme cu voi:o:

Nuș ce credeți voi că faceți cu „meme”. Cum adică o să faci „meme cu noi”? Explică-mi , te rog, sintagma. V-a băgat Observant în cap „meme” și văd că-și cultivă topicul ăla, zilnic, până o să-l ducă pe culmile roportalului și-al fenomenului forumistic. Probabil că, în viitor, dacă cineva va fi întrebat prin ce s-a remarcat forumul roportal, răspunsul va fi: Prin „meme”, bre! La care a contribuit din plin și Maeve. :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 minutes ago, Maeve. said:

Daca va certati, o sa fac meme cu voi:o:

Și cum adică? 

Dacă încerc să-i răspund lui garg și să-i explic faptul că nu e corect să pună semn de egalitate între „povestea lui despre Falusium și răcăreți” și „povestea Atlantidei” și că problematica Atlantisului nu poate fi caracterizată, atât de simplist, ca fiind un delir al lui Platon, consideri că ăsta ar fi motiv de ceartă? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Offf

 

Esti prea serios! 

 

Glumeam si eu... Observant ne-a memeizat de ne-a sarit fulgii... Lasand gluma la o parte, bine, continuati discutiile de oameni mari... 

 

:triniti:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Maeve. said:

Offf

 

Esti prea serios! 

 

Glumeam si eu... Observant ne-a memeizat de ne-a sarit fulgii... Lasand gluma la o parte, bine, continuati discutiile de oameni mari... 

 

:triniti:

 

 

Mey, pe mine nu m-a memetizat. Cel mult, se memetizează pe el însuși și-i mai cad și alții în capcană.  În fine, nu-i problema mea.

Știu că glumeai și că ești o împciuitoare, iubitoare de artă și de frumos, în general. :smile: 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×