Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Foarte frumoase versurile! Si melodia. Multumesc pt. ele, stupid! smile.png Ooo, dar sa stii ca mai exista oameni care ma incanta. Rau de tot! Inca nu-s zombi.

Stiu, Se simte, nu e ceva de inteles. O exprimi prin toti porii.

Nu renunta la asta.

Editat de stupid_me
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, Se simte, nu e ceva de inteles. O exprimi prin toti porii.

Nu renunta la asta.

Asa ma vezi tu?:) Depinde cine ma priveste, cred. Cineva mi-a zis ca par arsa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa ma vezi tu?smile.png Depinde cine ma priveste, cred. Cineva mi-a zis ca par arsa.

ha ha.

bine a zis.

poate ...pari.

Nu stiu daca e neaparat un lucru rau sa pari asa, arsa. Nu oricine se incumeta sa se apropie de tine, ceea ce, e chiar un lucru bun.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arsa in sensul de consumata, adica genul de om care nu mai e capabil sa se bucure de nimic.

tayado, sper ca atunci cand ai spus coapta te-ai referit la minte, adica consideri ca am ajuns la o maturizare psihica acceptabila (mai e mult pana departe!), ca batrana stiu si eu ca sunt. smile.png


ha ha.

bine a zis.

poate ...pari.

Nu stiu daca e neaparat un lucru rau sa pari asa, arsa. Nu oricine se incumeta sa se apropie de tine, ceea ce, e chiar un lucru bun.

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Foarte bun! A spus-o cu tristete, ii parea rau pt. mine. Nu am contrazis persoana.


 

 

Cat despre comparatie...e o conditie umana, sa te pui in locul altuia, se numeste empatie.

 


 

stupid, cati oameni crezi ca se pot pune in locul lor?


Si cati, dupa ce o fac, raman cu aceeasi dragoste de viata?

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vazut reportajul acum mult timp, la tv, nu e placut si doare..dar, desi multi considera ca sunt o persoana supraempatica, raman realista.

dura.

nu rezolvi cu nimic sa plangi, sa te demoralizezi. nu poti schimba lumea, ci doar fragmente din ea.

mai demult eram si eu asa si imi pierdeam echilibrul la fiecare lucru rau aflat, dar s-au dus vremurile alea.

eu nu ma concentrez pe ce nu pot schimba, incerc sa schimb ce pot schimba , incerc sa ajut unde pot ajuta (altfel, nici acolo nu mai pot ajuta cu nimic..si ce am rezolvat?)...si sunt numai o persoana, un om mic, infim, pe lume. nu sunt vreun atlas cu toate problemele lumii in spate.

 

uneori e suficient si sa fii tu bine, ca sa nu ajungi sa faci rau altora, din ne-binele tau...alteori, nu iti e de ajuns atat. alteori simti nevoia sa dai din binele tau si altora, cumva.

 

prin urmare, am vazut, m-a durut...dar merg mai departe in viata pentru ce iubesc la viata, nu pentru ce doare.

Cei care fac rau nu merg mai departe? O, ba da....sa-i lasam doar pe ei?

 

 

Cat despre ce a spus cine a spus cand a spus...poate ca stia ce spune, poate ca nu. Nu conteaza oricum ce isi doresc altii pentru noi. Daca tu nu simti nevoia sa iesi din 'scrum', nu are sens sa iesi. Cand vei simti nevoia sa iesi, o vei face.

Oricum, eu te vad altfel - te bucuri, dar nu o arati. nu 'jubilezi' ca si altii. e o bucurie melancolica, dar pentru mine asta e cea mai profunda si pura bucurie din sufletul unui om. pentru ca le cuprinde pe toate ..si amarurile si deserturile dulci ale vietii...si totusi, ramane bucurie.

Editat de stupid_me
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba si jubilez. :P Hai ca deja ma laud!

stupid, una e sa privesti un reportaj la TV, alta e ca cineva apropiat tie sa traiasca asa ceva.

Dar tu ai dreptate, nu poti schimba intreaga lume, si oricat de tare te-ar durea, si chiar daca atunci cand vezi sau auzi despre cazuri asemanatoare retraiesti trecutul, nu trebuie sa-ti pierzi echilibrul. Mai bine inveti sa te bucuri de toate tampeniile, chiar daca risti sa fii considerat cel mai superficial om din lume. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este drept, il retraiesti.

dar pana la urma face parte din tine. sa il renegi, e ca si cum te-ai renega pe tine si ar durea si asa..viata contine si bune si rele si tristeti si bucurii.

 

https://www.youtube.com/watch?v=LIPGKW0c6dY

 

(mai sunt si alte variante, dar nu respecta atat de fidel linia melodica initiala)

 

e melodia care mi-a starnit mie dorinta sa invat sa cant la chitara ..vremuri apuse, dar atat de vii si de culoare in suflet.

 

 

Si...uite ce soare e afara..ba mai bate si vantul...sa mergi pe jos spre ganduri, desculta si mereu alta.

iata:

 

https://www.youtube.com/watch?v=hVqQOi19E2I

 

Vezi tu, Dudu (de la vocea romaniei) spune ca folkul e trist, ca prefera rockul. dar sta si asculta la fiecare seara de folk tot tot...

Apoi, altii (nu mai dau nume, sunt in van) spun ca folkul e in fond poezie. Si parintele Savatie Bastovoi asociaza poezia cu credinta. Sa credem mai departe decat putem intelege si mai departe de cat se spune.

 

Uite cate stiu copiii astai despre viata. Cum ai putea sa spui ca nu stiu, cand traiesc la sange viata?

 

https://www.youtube.com/watch?v=SPLxXq3JpuY

 

Viata in sine e o poezie, nu o simpla comedie O frumusete melancolica si profunda.

 

Caci, pe pamant avem de toate....cu totii o stim!..si noroi si stele :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=0kQzYDdNAA4

Editat de stupid_me
  • Like 1
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am dat like pentru expuberanta. :)


 

Tadaya, daca murim, in primul rand scapam de corp, in cazul in care constiinta continua sub o alta forma energetica. Corpul ne limiteaza si ne conditioneaza destul de mult. Durerea , foamea, nevoile, capacitatile fizice...batranetea...imagineaza-ti cat de usor ar deveni ''a fi'', doar daca nu am mai fi inchisi in cutii de carne.

Apoi, daca poate nu mai esti obligat de circumstanta sa petreci timpul cu anumiti oameni, nu vei mai fi probabil tentat sa te compari cu ce au si cu ce sunt, pentru ca poate ai avea tangente cu o forma mai evoluata de energie. Nu cred ca mintea e totul, nu avem de unde sa stim asta. Sunt oameni care, da, poate tot prin conexiuni trase prin minte, dar fara logica asta conventionala de la nivelul societatii de azi, tariesc mai mult si mai liber..chiar si acum. Nu trebuie sa fii intr-o continua lupta cu tine si cu cei din jurul tau, asta neinsemnand a te plafona sau a deveni ignorant.

 

Mi-a placut asta si vreau sa spun si eu doua vorbe, pt. ca daca nu o fac acum, sigur o sa uit. Sa stii ca si eu m-am gandit de multe ori ca fara carcase, asa imi place mie sa le spun corpurilor, am putea fi mai fericiti, n-ar mai exista ura, gelozie, invidie, dorinta de posesie, etc. etc., iar sufletele, eliberate de povara slabiciunilor si patimilor, de a caror existenta numai carnea e vinovata, ar zbura libere si fericite. Oare? Dar daca n-ar fi carcase, poate ca raul ar exista sub alte forme.

Eu cred ca unul cel mai frumoase lucruri pe care un om il poate face atat cat traieste este acela de a fi capabil sa nu-si tradeze sufletul pt. trup, iar toate chestiile pe care le face pt. trupul stau sa stea sub obladuirea sufletului.

Da, poti sa incepi sa arunci cu cartofi. :)

Si o melodie pentru tine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca n-ar fi carcase, poate ca raul ar exista sub alte forme.

Eu cred ca unul cel mai frumoase lucruri pe care un om il poate face atat cat traieste este acela de a fi capabil sa nu-si tradeze sufletul pt. trup, iar toate chestiile pe care le face pt. trupul stau sa stea sub obladuirea sufletului.

Da, poti sa incepi sa arunci cu cartofi. smile.png

 

Da, poate. Nu avem de unde sa stim, nu? E o alta lume, o alta stare..daca e..nu o putem curpinde in sfera intelegerii noastre de acum.

Mai era o poveste frumoasa cu o fetita si o luna. Intreaba fetita pe luna ca de ce e atat de trista (Asa i se parea ei) si luna ii spune ca ea nu stie ce e aceea tristete. Fetita i-a explicat ca tristetea inseamna sa te doara acolo, langa inima (si arata spre piept cu pumnul de lape) si sa simti gustul lacrimilor sarate care iti curg din ochi.

Luna a stat putin si s-a gandit. Da, parca am si eu ochi, nas, gura..dar nu simt nici tristete, nici gust. Cum e gustul de sarat? Fetita ii spune ca se simte exact asa cum se simte marea atunci cand o gusti din greseala si rade. Luna iar, ramane inerta. Fetita o intreaba ca de ce nu rade si luna ii spune ca iarasi, nu stie ce inseamna sa razi. smile.png

 

Insa, tocmai prin aceasta nebuloasa pe care nu o stim, nu o cunoastem, nu o cuprindem...prin acest necunoscut pe care nu il 'vedem' ...tocmai asa nu ne poate omori nimeni speranta ca...va fi mai bine, vom fi luna cand sa doara si vom fi fetita cand o sa ne bucuram smile.png

Cred ca intelegi unde bat. (si nu, nu cucartofi smile.png) )

 

Da, ma doare cand vad si aud cum sufera altii...dar pentru copiii nostri cine ar mai putea lupta daca ne-am dezintegra doar pentru ca acum si azi se intampla...oameni, necazuri, lacomii, furtuni...? Cine sa ii mai astepte la capatul labirintului pe cei care lupta si care dor si care se dor? De ce am mai trai, daca nu ar mai fi speranta..si de ce am mai muri, daca nu ar exista speranta...?

 

Nu, nu cred ca exista din nimic si spre nimic. Si iarasi, nu cred ca exista numai din rau in mai rau. Adica, nu vreau, pentru ca atunci..de ce sa mai traiesc si daca nu mai traiesc..de ce sa vreau, sa nu vreau, sa sper, sa nu sper...

Nu se poate altfel .Trebuie sa sper!

 

Uite, din ce mi-ai oferit tu (app, multumesc frumos):

 

I hope again one day to hear you sing...

 

si mai uite:

 

https://www.youtube.com/watch?v=K1sZpmBnJuw

Editat de stupid_me
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×