Sari la conținut
Forum Roportal
sereniti

Fara carne... vegetarieni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Snitele din soia cu garnitura de legume

Se ia o punga de snitele soia din comert. Snitelele se fierb in apa cu delikat si un pic de sare, iar dupa ce au fiert, se scurg de apa si se lasa la racit.

Garnitura(ceapa, morcovi, orez, mazare): se iau 2 cepe mai marisoare, se curata, se spala, se taie solzisori si se pun la calit intr-o cratita in care a fost pus ulei. Se curata 2 morcovi mai marisori, se spala, se dau prin razatoare si se adauga peste ceapa. Se spala orezul (cca 250 gr.), si se adauga si el peste ceapa si morcovi. Se lasa la inabusit 10 min, timp in care se adauga apa astfel incat sa nu se lipeasca. Apoi se adauga mazarea (cca 100 gr) peste legume si se mai lasa inca 25-30 de min, timp in care se adauga apa (ai grija sa nu ramai la sfarsit cu apa la garnitura, trebuie sa pui foarte putina) si condimente (sare, delikat, piper). :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu trebuie sa renunti la pizza de tot.. peste tot exista cel putin un fel fara carne.. in rest are de toate.. daca nimerersti undeva unde stiu sa o faca .... ai putea sa incerci o data sa vezi ca nu e chiar asa de rau.. mie imi place la nebunie pizza vegetariana :tease:

 

Istoric vorbind... pizza e vegetariana... :crazy: cea mai celebra pizza, Margherita, nu contine decat felii de rosii si branza... din pacate romanul nu prea are idee ce inseamna ceva original... si pana nu pune el 10 mii de chestii in pizza nu e satisfacut.

 

pentru alte retete recomand site-ul SVR

http://svr.ro

Mie unul imi plac foarte mult snitelele cu soia :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Snitele din soia cu garnitura de legume

Se ia o punga de snitele soia din comert. Snitelele se fierb in apa cu delikat si un pic de sare, iar dupa ce au fiert, se scurg de apa si se lasa la racit.

Garnitura(ceapa, morcovi, orez, mazare): se iau 2 cepe mai marisoare, se curata, se spala, se taie solzisori si se pun la calit intr-o cratita in care a fost pus ulei. Se curata 2 morcovi mai marisori, se spala, se dau prin razatoare si se adauga peste ceapa. Se spala orezul (cca 250 gr.), si se adauga si el peste ceapa si morcovi. Se lasa la inabusit 10 min, timp in care se adauga apa astfel incat sa nu se lipeasca. Apoi se adauga mazarea (cca 100 gr) peste legume si se mai lasa inca 25-30 de min, timp in care se adauga apa (ai grija sa nu ramai la sfarsit cu apa la garnitura, trebuie sa pui foarte putina) si condimente (sare, delikat, piper). :tease:

Scuze, am uitat sa spun ca soia snitele, dupa ce se fierbe, se prajeste in ulei incins. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe plita foarte incinsa pui rosiile la copt ... si ardei de toate culorile ... capia rosu este cel mai bun, dovlecei taiati bucati mai marisoare, ceapa dupa gust si orce alt fel de leguma va face cu ochiul sa o puneti la plita ...

din rosiile fripte si curatate de coaja faceti un sos: le stiviti putin cu lingura, puneti 1-2 linguri de ulei de masline si putin otet balsamic, niste usturoi pisat , sare, cimbru si oregano si restul legumelor le serviti cu acest sos... este foarte bun rece :ok:

Editat de jojodor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce mai gatiti fara carne?

sunt vegetariana de la varsta de 5 ani si mi-ar prinde bine ceva retete (cat mai detaliate pt preparate fara carne). lapte, branza, oua etc. mananca.. nu e o problema.. dar carnea nu e pe gustul meu... asta e.. asa m-am obisnuit.. asa ca daca stiti ceva bun fara carne pls spuneti-mi :doh:)

 

Stii engleza ??? Pot sa iti dau o multime de site-uri!!!

 

dar mai sunt si altii ca mine?

 

 

VEGETARIENI DIN TOATE COLTURILE... UNITI-VA !!!!

Eu! In timpul postului :yes: !

 

Ardei umpluti cu crema de branza

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista o probleme insa cu fasolea :yes:

:doh: -_-

nu e bai e f delicioasa :king2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×