Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Atributele lui Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu chiar. Tot ceea ce ne inconjoara nu e accesibil in esenta. Persoana pe care o vad in fata mea e doar o imagine confectionata de simturile mele. O furnica vede cu totul altceva. Notiunea de normal e una strict sociala. Consideram normal tot ceea ce e acceptat pe scara larga.

 

Lumea vede colorat. Exista si oameni care se nasc cu imposibilitatea de a percepe culorile. Ei vad moncrom. E un defect? Daca lumea ar fi formata din cei care vad monocrom nu cumva cei care ar vedea colorat ar avea o problema?

 

Bref, stiu ca un fenomen exista. Stiu ca exista ceva. Mai mult nu pot cunoaste.

si cum vezi tu atributele Lui Dzeu atunci ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am facut o mica greseala. M-am referit cumva la atributele existentei lui Dumnezeu, nu la incarcatura morala pe care I-o dam (bun, iubitor etc.)

 

Vorbeam strict de existenta lui Dumnezeu. Ce fenomen ar trebui sa existe si cum sa exista ca sa poarte titulatura de Dumnezeu?

 

Din punctul meu de vedere - si exista teologi care sustin acest lucru - Dumenzeu e cat se poate de natural. Problema nu e cu existenta lui, ci cu limitarea perceptiei noastre. Nu exista paranormal, exista doar un ocean vast de natural pe care nu il percepem. Si daca il percepem, atunci ce rezultat obtinem?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai un atribut obligatoriu al unui zeu cred ca ar trebui sa fie omnipotenta. Ca sa nu mai zic de omniprezenta si omniscienta. Stii tu..astea cu omni- in fata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa incercam altfel: atribute ca omnipotenta, bunatatea etc. ar fi atribute care L-ar defini ca persoana.

 

Nu asta cautam.

 

E vorba de atribute din care sa reiasa CA DUMNEZEU POATE SA EXISTE.

 

Ce potate fi? Un batran in carne si oase? O forma de energie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara, dar o persoana nu poate fi in nici un caz omniscienta si omniprezenta. Astea nu sunt atribute omenesti.

Nu prea inteleg unde bati...

De ce ar arata ca un batran? Eu una n-am de unde sa stiu cum arata, dar in nici un caz nu are forma umana.

E cam anapoda subiectul..ce sa zic? Sa-mi dau cu presupusa despre cum ar arata Dumnezeu? Asta faceam la gradi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna ! Se pare ca ieri nu m-am facut bine inteleasa poate reusesc azi. D-zeu e dupa mintea mea in sensul ca fiecare ii da un contur lui D-zeu dupa puterile sale.

Sa nu-mi spui ca daca oamenii au defecte atunci ei vor ca D-zeul lor sa aiba acele defecte, din contra imi caut un D-zeu asemanator mie in ce am eu mai bun si opus partilor mele rele.

Cum nu se poate da o definitie unanim acceptata si inteleasa....ne ramane un D-zeu personal dupa forma, culoare ...dorita de eul nostru.

Eu de exemplu cred cu tarie ca D-zeu e cel mai bun justitiar, e prea putin zis cred, doresc cu ardoare ca D-zeu sa fie justitiarul incoruptibil si asta pt ca sunt o fire razboinica si constat ca aici pe micuta Terra nu se poate face curatenie. Un concetatean de pe aceeasi Terra nu spera sa gaseasca dreptul judecator in D-zeu din "n" motive: nu pune pret pe curatenie, se poate debarasa de nedreptatile vietii etc

De aceia am zis "Cum e omul asa e si D-zeul lui."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema existentei/inexistentei lui Dumnezeu nu tine doar de teologie, ci si de sistemul filosofic. Va propun un joc interesant, chiar si pentru cei care cred cu tarie.

 

Va propun sa uitam tot ce stim despre Dumnezeu... si sa-L reinventam.

 

- ce proprietati ar trebui sa intruneasca Dumnezeu pentru a fi Dumnezeu?

Sa aiba buric.

 

Nu chiar. Tot ceea ce ne inconjoara nu e accesibil in esenta. Persoana pe care o vad in fata mea e doar o imagine confectionata de simturile mele. O furnica vede cu totul altceva. Notiunea de normal e una strict sociala. Consideram normal tot ceea ce e acceptat pe scara larga.

 

Lumea vede colorat. Exista si oameni care se nasc cu imposibilitatea de a percepe culorile. Ei vad moncrom. E un defect? Daca lumea ar fi formata din cei care vad monocrom nu cumva cei care ar vedea colorat ar avea o problema?

 

Bref, stiu ca un fenomen exista. Stiu ca exista ceva. Mai mult nu pot cunoaste.

Te referi la daltonisti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adam avea buric? Dar domnisoara si apoi doamna Eva ?

Daca ma intrebi pe mine, atunci intrebi persoana nepotrivita. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Haideti sa incercam altfel: atribute ca omnipotenta, bunatatea etc. ar fi atribute care L-ar defini ca persoana.

 

Nu asta cautam.

 

E vorba de atribute din care sa reiasa CA DUMNEZEU POATE SA EXISTE.

 

Ce potate fi? Un batran in carne si oase? O forma de energie?

Dumnezeu nu poate exista dincolo de o idee, de o perceptie personala, dincolo de credinta. El este imaterial si atunci nu poate fi perceput de simturile noastre, ci eventual perceput prin fenomenele din jurul nostru pe care le atribuim Lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×