Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mai facut praf. Spunemi daca ai citit o care buna si cum se numeste. Cuvintul twilight pe limba Romana in traducere exacta este; AMURG. Lasate de romgleza asta ca nu impresionezi cititorii acestui articol. Sunt mult mai inteligenti decat crezi.

 

Si ce daca ii romgleza, tu folosesti totolingueza ca sa-ti justifici sensurile.

 

Cuvantul twilight l-am folosit ca o ideograma pentru a ma exprima mai compact, dar nu cu sensul de amurg ci de crepuscul. Intre noapte si zi... asa se manifesta limbajul. Sensurile cuvintelor pot face stanga dreapta, sus jos, foarte usor.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa-i aduci aminte ca traiesti intr-o cultura semita si ar fi inteles de ce nu merge treaba cu bauturica precum se face pe aici prin Romania.giggle.gif

 

Daca in Canada e cultura semita eu ma sinucid acum. Si n-ai tu idee cati bautori sunt si pe dincolo. laugh.png

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Asadar CLOACA de oameni inseamna o adunare infecta de oameni, o adunatura de mizerabili, plini de rahat.

 

CLACA este cu totul altceva.

 

 

 

 

 

 

Asadar CLOACA de oameni inseamna o adunare infecta de oameni, o adunatura de mizerabili, plini de rahat.

 

CLACA este cu totul altceva.

 

 

Mam decis sa dau o explicatie mai detaliata a cuvintului CLOACA pentru ca acest cuvint de mare importanta in trecut, a devenit un cuvint de ocara.

 

Cloaca Maxima facuta de Tarquinus Superbus a fost sistemul de scurgere de la toate casele Romei in Sec. VI BC. Cu alte cuvinte toate WC-urile au fost conectate/adunate [CLOACA “adunatura”] intrun singur sistem.

 

O “cloaca” de oameni a devenit cuvint de ocara dela aceasta “Cloaca Maxima” pentru ca unii oameni sunt foarte buni de a ponegri chiar si cele mai bune lucruri. Dovada e cuvintul “tovaras”. A fost un cuvint respectabil pana cand au inceput sa al foloseasca comunistii.

 

Original CLO-ACA a insemnat “adunarea oamenilor la templu pentru a se ruga”. Cuvintelel CLO-SCA si a CLO-CIT nu au aparut dela mirosul pe care al au clostile in viata moderna inchise in cladiri, ci dela faptul ca atunci cand au CLOCIT ouale [au iesit puii], viata insasi a aparut. A fost un prilej de bucurie, la fel ca atunci cand oamenii erau adunati la temple si se rugau.

 

Cuvintul CLO-POT a fost forma de a chema oamenii la rugaciune. Si cuvintul CLO-COT [fierbere] a deviat de asemenea dela faptul ca apa clocotind se asemana cu miscarile pe care le facea CLOACA cand se ruga in jurul templului. Unii se ridicau cu mainile spre cer, in timp ce altii se aplecau la pamant si cine mai stice ce alte miscari le faceau enoriasii in acele vremuri, dar fara indoiala ca aratau ca apa clocotind peste pietre sau cand fierbe.

 

Cuvintul CLOPOT a insemnat orice forma care facea destula galagie pentru a se auzi de la mare distanta. Toaca este o forma foarte veche de comunicatie si sa numit CLOPOT la inceput. De la jumatatea cuvintului CLOPO-TESTE [care original a fost CLOPO-TACE] au aparut cuvintele TACE si TOACA. De asemenea cuvintele TACLALE, TALK in Engleza si TACLAAM ["a vorbi" in Araba] asi au radacina aici.

 

Motivul penru care eu am o confidenta deosebita in tot ce vorbesc despre istoria si limba noastra, e faptul ca am reconstruit in intregime limba inainte de potop. A fost o limba perfecta in care toate cuvintele erau conectate prin evolutie clara dela primele cuvinte, pana la tote cuvintele de la baza piramidei lingvistice. Atit de bine a fost inregistrata aceasta limba in memoria mea, incat am crezut ca nu o voi uita niciodata. De asemenea avem impresia ca limba va fi usor descoperita si invatata de natia noastra pentru ca parea foarte usor. Acum ma indoiesc ca acesta limba va fi restaurata vreodata.

 

Limba de care vorbesc era atit de clara si evolutia cuvintelor atit de bine inteleasa, ca istoria natiei insasi era inteleasa din formarea cuvintelor.

 

Scheletul acestei limbi inca exista in limba noastra si poate intro zi ma voi apuca sa al refac, dar considerind ca nu am nici unfel de suport si am mult prea multe de facut, nu cred ca se va ajunge acolo.

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

Sunt sigur ca ai citit [de fapt studiat] toate cartile de care vorbesti si ca ai o abilitate deosebita de a analiza lucrurile. Dar numai daca vei studia scrierile antice vei putea sa deduci care scrieri si cercetari sunt adevarate si care sunt numai baliverne sau unflate.

 

Spui ca cineva a facut cercetari despre limba Romana in India. Daca cercetatorul respectiv a invatat limba respectiva eu al cred. Sunt foarte multe limbi in India si de fapt Arienii care au colonizat India probabil sub conducerea lui Bacus care e bine stabilit ca era de pe teritoriul nostru, erau din natia noastra [barbari]. Acelasi Bacus care de fapt a fost Vacus/ Vasile [Grecii nu aveau litera V] sa numit Dionisos D-ION-ISOS care a insemnat fiul lui IOAN. Romanii ai spuneau Pater Liber sau IOAN lui Bacus.

 

In limba Sansckrita cuvintul SUTA este exact SUTA, iar SOARE e SURIA si VARSA este VRSA.

 

Nu mai tin minte exact [sunt in Italia si nu am acces la biblioteca mea], dar parca ami amintesc ca Pliniu cel Batran a spus ca Bacus a dus colonistii de pe teritoriul nostru spre India vreo 6000 de ani [Pliniu da numarul exact] inainte de a ajunge Alexandru cel Mare acolo. Deci recorduri au fost tinute de Indieni la fel cum au tinut Egiptenii.

 

Dupa cum ia spus Soncis cel Sfant lui Solon, in recordurile lor aveau ca Atlantida [de fapt a fost Altantida] sa scufundat [a fost inundata] 9500 de ani inainte. Deci acum 12500 de ani. Cand sa terminat Epoca Glaciala si inundat o mare parte de pe glob? Acum 1200 mii de ani dupa instrumentele moderne. Deci Egiptenii aveau recorduri serioase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai omule nu mai scrie cu litere de o schioapa ca nu suntem miopi. Scrie normal ce dracu. Trebuie sa dam scroll juma de ora ca sa-ti citim postarile.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

``Multi traiesc peste hotare, au uitat parti din lb. romana sau nu au mai avut sansa sa si le aprofundeze aculturandu-se acolo unei alte limbi.

Haideti cu totii sa fim mai toleranti si mai intelegatori unii cu altii, cam ca in dialogurile d-lui H.R.Patapievici cu G. Liceanu, Plesu sau N.Djuvara``

nu ma refer la aceste persoane,ci la rom. care traiesc in romania...

este un loc unde am fost si am auzit o limba care m-a uimit...semana cu romana f bine si intelegeam tot,mai mult din felul cum o``cantau``decat sa inteleg cuvintele,desi multe erau la fel...este vb de sudul frantei-catalonia...nu aveam cunostiinye de spaniola de la vreo scoala...

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca in Canada e cultura semita eu ma sinucid acum. Si n-ai tu idee cati bautori sunt si pe dincolo. laugh.png

M-am referit la ambianta din familie, parca ziceai ca esti pe jumatate semita (araboaica)?

 

este un loc unde am fost si am auzit o limba care m-a uimit...semana cu romana f bine si intelegeam tot,mai mult din felul cum o``cantau``decat sa inteleg cuvintele,desi multe erau la fel...este vb de sudul frantei-catalonia...nu aveam cunostiinye de spaniola de la vreo scoala...

 

 

Nu trebuie sa te mire deloc sau poate da ar trebui sa te mire si eu raman surprins cand mai descoper cate ceva pe Internet.

 

Uite in comunism s-a continuat accelerat modernizarea Romaniei, dar totodata si cenzurarea istoriei si culturii romanesti in favoarea unor surogate.

S-a urmarit si s-a reusit ruperea romanilor de romanism, ruperea noastra de orice legatura cu occidentul si chiar cu toti vecinii, ... in comunism fiecare natiune trebuia sa se fi nascut exact in limitele actualelor frontiere nationale, in izolare si automultumire, maimuta sa fi coborat din copac si sa fi vorbit direct limba romana chiar in Carpati, idem maimuta ungureasca in Panonia, maimuta cehoslovaca, s.a.m.d

 

Inainte de modernitate au existat niste teritorii clar delimitate in interiorul carora au aparut dialecte si limbi noi, de exemplu in Italia, Spania, Germania, s.a.m.d

Doresc sa spun ca existau alte fruntalii, alte state, ... medievale.

 

Parti din zona balcanica a alcatuit multa vreme un continum cu parti din Italia si chiar cu parti din Spania si sudul Frantei, iar lingvistii au gasit urmele amestecului populatilor romanice din aceste locuri in influentele lingvistice, asadar nu trebuie sa ne mire ca Limba romana seamana mult cu siciliana, sarda, corsicana, italiana si mai pe departe cu occitana si catalana ori spaniola si chiar cu portugheza.

 

In aceste teritorii erau colonizati oameni din toate aceste regiuni.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Termenul de BANCHER lam intilnit cel mai devreme scris de Procopius care a fost scriitor Bizantin in sec VI si mentioneaza un banker din Bizant. Imperiul Bizantin nu a fost Grec asa cum se crede, ci a fost al neamului nostru. I sa spus “Grec” pentru ca toate scrierile, legile si biserica foloseau limba Greaca, pentru ca in Greaca era scriere. Limba Greaca a fost folosita in Imperiul Bizantin asa cum Latina a fost folosita in Vestul Europei.

 

Din scrierile antichitatii reiese foarte clar de unde este relatia intre BANI si BANCA. Dar acest lucru poate fi inteless numai daca studentul acelor carti stie limba Romana.

 

Inca din timpul Romei Imperiale a existat o forma de a schimba banii. Banii au fost din aur, argint si arama. Cand cineva a mers la piata sa cumpere o gaina si nu avea decat bani de aur, bineinteles ca a trebuit sa schimbe in monezi minore, pentru ca cineva care vindea gaini nu putea da rest la o moneda de aur care valora o pereche de boi.

 

In fiecare piata existau “bankeri; de fapt se numeau “schimbatori de bani”. Monezile erau pe o masa in coloane si aceasta BANCA se chema ARGINTARIA pentru ca marea majoritate a banilor erau de argint. Pentru schimbatul banilor argintarul incarca o anumita suma. Dupa o anumita vreme argintarii au inceput sa dea bani imprumut cu dobanda. Tacitus spune ca in timpul lui dobanda ere de 5%.

 

Cand Gotii au cucerit Spania, Italia parte din Franta si Anglia aceiesi metoda de schimb monetar a existat, dar acum masa pe care erau BANII sa numit BANCA iar “argintarul” BANKER. Cuvintul BANI a evoluat dela BUNI si de aceia si in ziua de astazi ai zicem BUNURI la totalul averilor pe care le detinem.

 

Cea mai mare problema pe care o am cu cititorii acestui text, e faptul ca toti cititorii [probabil pana la unul] cred ca Gotii au fost Germani. Asa am fost invatati si aceasta greseala istorica continua a fi promulgata de toti academicienii din lume.

 

Din scrierile autorilor antici mai ales Procopius, Ammianus Marcelinus si Jordanes e foarte clar ca Gotii au fost Getii stramosii nostri. Insasi faptul ca in absolut toate teritoriile cucerite de Goti vorbesc astazi o limba asemanatoare cu limba noastra, dovedeste acest lucru. Cuceritorii intodeauna asi impun limba pe teritoriile cucerite. Unde Spaniolii au cucerit America se vorbeste Spaniola. Unde Englezii au cucerit se vorbeste Engleza, Turcii au introdus limba lor in Asia Mica in care se vorbea limba noastra etc. Deci nu trebuie prea multa materie cenusie de a intelege acest lucru.

 

De ce aceasta immense greseala? Ma refer la credinta ca Gotii au fost Germani.

 

Pentru ca Jordanes a spus ca Gotii au plecat din Scanza [scandinavia] cu trei corabii si au cucerit jumatate din Europa. Jordanes a avut dreptate ca niste Goti amestecati cu Germani de pe Peninsula au coborit pe tritoriul nostru, dar Gotii/Gaetii erau deja ridicati la mare putere de religia Crestina care a fost singura putere capabila de ai uni. Cand Gotii incrucisati cu Germani au coborit in teritoriul nostru numit OIUM [basarabia] au creat o mare furtuna politica si un mare avint razboinic. Motiviul pentru care in limba noastra le zicem NEMTI Germanilor este dela casatoriile capeteniilor Gotice cu cele Germane pentru a pastra pace. Cuvintul NEAMT a evoluat dela NEAM. Odata ce casatoria sa format, Germanii au devenit NEAM cu noi. Stiu ca si in Rusa exista cuvintul NEAMT, dar originea e dela noi. Toata Ucraina a fost teritoriul nostru si multe cuvinte din limba Ucrainiana sunt de origine Romana si nu invers.

 

Pe foarte scurt am adus la cunostiinta cititorilor faptul ca Gotii au fost Stramosii nostri si nu exista nici cea mai mica indoiala in acest fapt, dar nu merg mai departe pentru ca in acest articol discutia este despre BANI si BANCA.

 

Dupa ce Gotii sau stabilit in Vest, viata normala a inceput si BANCILE au aparut in toate pietele oraselor zilnic. Gotii au fost Crestini si asta insemna ca bankerii nu aveau voie sa imprumute bani cu dobanda. Crestinismul a interzis acest lucru. Dar Gotii au fost stramosii nostri si bankerii nu sau rabdat a nu face potlogorii, mai ales ca nu cei mai cinstiti oameni dintre Goti sau apucat de acea ocupatie.

 

Cand vreun banker a fost descoperit cu lucruri necinstite, primarul [conducatorul] orasului sau al teritoriului a dat ordin ca BANCA sa fie RUPTA in public. De la aceste cuvinte Romanesti a evoluat cuvintul Englez BANKRUPT.

 

In nici o limba nu exista o coincidenta mai apropiata intre cuvintul international BANKRUPT si cuvintele Romanesti BANCA si RUPT. Are cineva o explicatie mai buna ca cea pe care am prezentato? Pana acum singura reactie din partea grupurilor de experti internationali la dovezile aduse de mine e sa ami taie accesul la dezbaterile lor. Daca nici un lingvist din lume nu poate veni cu cu o explicatie, nu mai buna, ci egala cu cea adusa aici si pe dezbaterile internationale in etymologie pentru comparatie, de ce exista credinta ca Ravan Alb J nu stie ce vorbeste.

 

Gotii au fost strabunii nostri. Am scris un capitol intreg despre Goti in cartea principla in Engleza si cand aceasta carte va fi tradusa in Romina se va termina cu aceasta mare greseala istorica in natia noastra. Ceilalti mai ales Germanii vor continua sa sustina aceasta imbecilitate pentru ca vor pierde jumatate din istoria lor. Dar tarile “Latine” vor accepta repede adevarul pentru ca e cum nu se poate mai clar.

 

Problema este si va fi ca academia Romana se va opune la acest adevar la fel ca Papa impotriva lui Galileo, bineinteles cu acelasi rezultat. Odata ce pisica a scapat din sac nu o mai prizi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

``Parti din zona balcanica a alcatuit multa vreme un continum ``

au alcatuit si continuum se zice in rom....

zodiakule, inainte sa vb de ce nu cunosti(comunism,sudul frantei,,etc.) pune-te la pct cu gram. lb rom...

d-le raven corb alb si eu cred ca un cuvant nu intamplator seamana cu altul...trebuie sa existe o explicatie...

de ex.cuv.manci in rom suna la fel cu manci in engl....de ce?

daca nu credeti incercati sa introduceti un cuvant in limba si veti constata ca este imposibil daca n-are legatura cu nimic...

incercati...

Editat de toteu2014

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am referit la ambianta din familie, parca ziceai ca esti pe jumatate semita (araboaica)?

 

 

Da, dar nu toate familiile au aceaiasi ambianta culturala in cadrul lor. Unele mai mult, altele mai putin si altele deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

d-le raven corb alb si eu cred ca un cuvant nu intamplator seamana cu altul...trebuie sa existe o explicatie...

de ex.cuv.manci in rom suna la fel cu manci in engl....de ce?

daca nu credeti incercati sa introduceti un cuvant in limba si veti constata ca este imposibil daca n-are legatura cu nimic...

incercati...

 

 

Ai perfecta dreptate si multumesc pentru contributie. Dami voie sa adaug un pic de explicatie pentru cei care nu cunosc Engleza la nivelul dumitale. Acel MANCI Englezesc de care vorbesti, inseamna "a mesteca, a rantoii un mar sau ceva similar".

 

Pentru ca ai adus discutia in relatia limbii Engleze si Romana atit de bine [mia scapat acest MANCI], voi adauga caci cuvintul Englez MEEK care inseamna "insignificant, mic, marunt" se pronunta exact ca Romanescul MIC si la fel ca si cuvintul adus de dumneata, nu se gasesc decat numai in aceste doua limbi. De asemenea sunt alte cuvinte care se potrivesc pronuntie si inteles numai in limba Romana si Engleza.

 

Voi adauga ceva foarte interesant ca sa intaresc si mai bine observatiile noastre.

 

O dovada cum nu se poate mai buna pe care am aduso in cartea Why and How the Ice Age Ended, este lexiconul de mai jos care arata o perfectie de necrezut intre aceste cuvinte Romanesti si Engleza.

 

Problema lor [oponentilor mei care de fapt sunt tot restul lumii] e urmatoarea. Aceste cuvinte nu au existat in Latina, Greaca sau orce limba antica inafara de Romana. Ca limba noastra [care se numeste Romana in present] face parte din limbile antice [de fapt cea mai antica] eu al pot documenta oricand oriunde si de fapt lam documentat in cartea Engleza. Documentatia este prin felul in care au evoluat cuvintele.

 

Cuvintele din acest tabel sunt de mare importanta in orice limba si sunt fara indoiala cuvinte vechi, deci nu vorbim de un vocabular nou. De unde au aparut aceste cuvinte in limba engleza si Romana cu atita similaritate intre ele?

 

Explicatia este cum nu se poate mai simpla. Stramosii nostrii GOTII/GETII au introdus aceste cuvinte in teritoriile ocupate de ei.

 

Romanian

English

Frica

Fear/freak out

Pozitie

Position

Gradina

Garden

Garda

Guard

Galop

 

Gallop

Garnizoana

Garrison

General (army)

General

Specie

Species

Copie

Copy

Battalion

Battalion

Crima

Crime

Creatie

Creation

Carcasa

Carcass

Curte

Court

Real

Real

Zel

Zeal

Zona

Zone

Dune

Dunes

Martir

Martyr

Tradare

Treason

Mesaj

Message

Superior

Superior

Support

Support

Suprem

Supreme

Strain

Stranger

Special

Special

Revolta

Revolt

Secret

Secret

Curaj

Courage

Periferie

Periphery

Rasa

Race

Real

Real

Calitate

Quality

Povara

Burden/poverty

Privelege

Privilege

Guvernare

Governing

Caravana

Caravan

Capitan

Captain

Bandit

Bandit

Repeta

Repeat

Relatie

Relationship

Calm

Calm

Serenada

Serenade

 

Cuvintul serenada este acelasi in toata Europa si cu totii realizam ca acest cuvint este dela cuvintul SEARA, pentru ca SERENADELE se cantau seara. In Latina cuvintul SEARA a fost/este VESPER.

 

Si cel mai limitat intellect intelege caci cuvintele Romanesti SOARE si SEARA sunt inrudite si ca SERENADA e cuvintul nostru introdus dincolo, daca gandeste un pic.

 

Daca cineva din cititori acestui subiect poate adduce cea mai mica dovada ca Gotii au fost Germani, rog din cale afara de mult ca acesta dovada sa fie adusa.

 

Ai rog mai ales pe academicienii Romani sa vina si sa apere pozitia lor istorica care zice ca Gotii au fost Germani. Ei sunt cauza pentru care toti cititorii acestui articol [si toti Romanii] stiu [gresit] ca Gotii au fost Germani.

 

Absolut tot ce prezint eu pare ridicol pentru ca nimeni nu a auzit niciodata de conceptiile si dovezile pe care le aduc. Problema e ca oamenii contemporani sunt programati intellectual de a crede orbeste tot ce sistemul ia invatat in scoli si a nu folosii deloc propriul intellect, pentru a anliza lucruri diferite sau opuse cand le sunt prezentate. Plato scrie de acest fenomen care a existat si in timpul lui in capitolul Republica.

Ami pare rau dar lexiconul de cuvinte Englezesti si Romanesti in textul anterior nu a fost transmis asa cum sa aratat in verificarea textului. Tabelul a fost copiat din cartea de engleza si dupa cate vad, nu poate fi reprodus corect. Cuvintele au fost aranjate orizontal, iar in textul de mai sus au aparut vertical. Este mult mai greu a se vedea similaritatea, dar cu un pic de rabdare si imaginatie poate fi inteles.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×