Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

De ce binele nu conteaza in faţa legii ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

in cazul unui om inteligent furtul se bazeaza pe o neintelegere a unei stricte situatii

 

 

Aham, m-ai lamurit acum. Deci un CEO care se foloseste de banii companiei (bani care apartin de fapt actionarilor) ca sa aiba palate prin toate colturile lumii, yahturi pe toate oceanele lumii, conturi private prin Elvetia, pe timp de criza si cand compania nu o duce prea bine cu profiturile el isi acorda bonusuri exorbitante in valoare de milioane de dolarari, comite fraude fiscale si in cele din urma prabuseste stocul companiei la bursa si toti cei care au investit in companiia aceea raman falimentari....ala precis a avut o neintelegere de situatie, de ceea ce face si de consecintele actiunilor sale. Right ? O fi inhalat aurolac sarmanul.

 

Tu stii cata lume de rand au pierdut economiile vietii lor sau fondul de pensie din cauza acestor bogatani inteligenti care s-au jucat cu banii oamenilor si s-au sters la fund cu ei ? Ai habar cate vieti si familii au ruinat ?

Daca-mi spune cineva ca un astfel de "white collar" criminal merita tratament mai gentil din partea legii sau pedepse mai mici, ii trag un dos de palma peste ochi.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca-mi spune cineva ca un astfel de "white collar" criminal merita tratament mai gentil din partea legii sau pedepse mai mici, ii trag un dos de palma peste ochi.

Io zic sa nu ii faca nimic.

Nu auzi ca este o mica neintelegere a unei situatii ? :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@two, victima aia pe care tu o vezi inocenta(desi nu e nimeni inocent 100% pe lumea asta) trebuie sa invete din greselile proprii dar si ale altora. si am spus sa n-o dam in extreme, nu mai veni cu exemple cretine.

 

uite un exemplu real, care nu se afla la extreme ci se intampla des la noi in tara: sunt oameni care platesc sume considerabile de bani unor anumiti indivizi sau firme obscure pentru a pleca la munca in strainatate sau pt a pleca in vacante. mai tarziu se trezesc ca si-au luat teapa. acesti oameni sunt inocenti sau fara vina ? evident ca au si ei partea lor de vina. la fel si cu exemplele date de Naema mai sus cu cei care si-au pierdut economiile de-o viata. e vina lor ca nu sunt suficient de informati dar si pt ca nici nu incearca sa se informeze. hai sa zicem ca prima oara poti fi iertat ca n-ai stiut dar daca esti pacalit si a2a oara... la fel si cu patronii care le ofera angajatilor salarii de nimic in timp ce ei au un profit barosan. a cui e vina ? a angajatilor ca accepta sa munceasca pe nimic si sa-i imbogateasca pe altii dar si a sistemului ca permite asa ceva.

 

si vina mai mare e a celui care accepta decât a celui care propune. eu pot sa-ti propun si sa-ti ofer orice dar daca tu esti prost si accepti atunci sa nu dai toata vina pe mine in caz ca te voi fi pacalit.

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu mai veni cu exemple cretine.

Nu vrei sa intelegi si pace!

Exemplele alea cretine, tin de bun simt. De incredere in ceilalti membri ai societatii.

Tu de asta nu poti intelege anumite concepte care opereaza normele juridice si sociale, ca iti lipseste asta.

 

Vezi tu, nivelul de civilizatie al unei persoane si al unei societati se masoara in limita in care alegi sa nu faci ceva, doar pentru ca poti.

Orice individ al unei societati, poate fura, insela, sau omora pe un altul de langa el, pentru ca fizic ii este la indemana, dar faptul ca alege sa nu faca asta, dovedeste ca este civilizat.

 

Iar in toate raporturile de natura economica sau juridica, intre membri unei societati, increderea este de baza. iar cand se intampla ca un alt individ sa profite de acest lucru, se cheama ca a savarsit o infractiune.

 

Asta nu inseamna ca persoana prejudiciata este inocenta, ci ca i-a fost inselata increderea.

Altfel am deveni paranoici cu totii.

 

Dar observ ca tu ai probleme cu anumite definitii exprimate in termeni abstracti. De aici si confuzia ta totala!

Esti de inteles! :D

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si vina mai mare e a celui care accepta decât a celui care propune. eu pot sa-ti propun si sa-ti ofer orice dar daca tu esti prost si accepti atunci sa nu dai toata vina pe mine in caz ca te voi fi pacalit.

 

dar nici cel care pacaleste sa nu se mire daca aterizeaza la inchisoare.

 

tu in ce societate iti doresti sa traiesti? in una in care fiecare pacaleste pe celalalt? foarte bun exemplu, si relevant.

vina este clar a celui care "pacaleste" pentru ca el foloseste inselatoria ca sa induca in eroare.

 

daca magicienii s-ar face hoti se buzunare, sau chiar ar opera la scara larga, iar tu nu ai avea cunostinte de magie ca sa te aperi de actiunea lor, presupun ca ar fi vina ta daca ti-ai pierde toata agoniseala si nici nu te-ai sinchisi sa o revendici sau sa ii opresti pe acesti oameni care profita de altii doh.gif

 

Si apropos de exemplul tau concludent, de cand prostia se pedepseste? poate in visele tale. hai sa facem legi care sa ii pedepseasca pe prosti, asta ne mai lipseste, o societate in care prostii sunt stigmatizati pe fata. Scuza-ma, dar exemplul tau este prost ..ales, daca intelegi la ce ma refer.

@two, victima aia pe care tu o vezi inocenta(desi nu e nimeni inocent 100% pe lumea asta) trebuie sa invete din greselile proprii dar si ale altora. si am spus sa n-o dam in extreme, nu mai veni cu exemple cretine.

 

 

e cel putin ciudat cum vezi extremism la ceilalti, iar la tine nu

 

nu se pune problema daca victima a "cooperat" sau nu. problema se pune despre intentia celui care a comis o infractiune cu buna stiinta si folosind inselatoria asupra unor victime de la care nu a obtinut consimtamantul si care nu aveau idee la ce se expun. Chiar daca altii mai destepti s-ar fi prins, problema este ca cei care inseala nu ii cauta pe cei destepti si experimentati, ci pe cei vulnerabili. Iar legea ii apara taman pe cei vulnerabili in fata celor care profita de inferioritatea temporara in care oricare dintre noi ne putem gasi in anumite situatii. Si nu cred ca ar fi vorba de vina nimanui, in afara celui care se foloseste de o stare umana aproape naturala, pentru a face rau semenilor sai.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la fel si cu exemplele date de Naema mai sus cu cei care si-au pierdut economiile de-o viata. e vina lor ca nu sunt suficient de informati dar si pt ca nici nu incearca sa se informeze. hai sa zicem ca prima oara poti fi iertat ca n-ai stiut dar daca esti pacalit si a2a oara...

 

Sa inteleg ca in acceptiunea ta, doar prostii pot fi furati si pacaliti, iar unuia inteligent nu i se poate fura portofelul si nici nu poate fi inselat, nu ?

In cazul asta,. cum se face ca cei bogati si destepti sunt victimele hotiilor si excrocilor, si nu cei prosti si saraci ?

Nu ti se pare oarecum paradoxala afirmatia ta ?

(Paradoxal - este un eufemism pentru - afirmatie cretina ) :D

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum se face ca cei bogati si destepti sunt victimele hotiilor si excrocilor, si nu cei prosti si saraci ?biggrin2.gif

 

Grigore, unde ai vazut tu asta ?

eu vad ca aia prosti si saraci accepta munca de 10 ore pe zi sa-l imbogateasca pe unul bogat. daca ar fi putin mai destepti, n-ar accepta nici unul sa munceasca si astfel ăl' bogat ar fi obligat sa plateasca salarii mult mai mari ca cineva sa munceasca pt el

 

pacaliti suntem toti in fiecare zi. la taxi, la produsele de pe raft, la ce contin acele produse, cat cantaresc, suntem pacaliti de colegi. de superiori, de vecini etc. dar e responsabilitatea noastra sa ne educam, sa ne prindem, sa ne documentam... daca pleci de la premisa ca ceilalti sunt corecti, cinstiti.. inseamna ca esti naiv

 

e responsabilitatea fiecaruia sa se gandeasca: cum putem face acest sistem mai bun ? acest sistem poate functiona doar daca ne ducem toti la munca in fiecare zi ?

aici e indoctrinare si prostie. nici nu facem efort sa ne gandim. cei care fura de ce o fac? pentru ca nu au ce-si doresc. da, e chiar atat de simplu. daca am crea un sistem in care fiecare e multumit de viaţă(in general) atunci n-am mai fi pacaliti de nimeni

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@two hai sa iti dau un caz. la revolutie unii dintre protestatari care suferisera pe vremuri, furiosi au luat la bataie membrii ai partidului. au gresit? cine esti tu sa judeci ce era in sufletul lor si sa negi ceea ce au indurat? la fel cu toti care suferi. fiecare trebuie luat in parte , si vazut daca e un propagandist al relelor sau un individ debusolat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Grigore, unde ai vazut tu asta ?

eu vad ca aia prosti si saraci accepta munca de 10 ore pe zi sa-l imbogateasca pe unul bogat. daca ar fi putin mai destepti, n-ar accepta nici unul sa munceasca si astfel ăl' bogat ar fi obligat sa plateasca salarii mult mai mari ca cineva sa munceasca pt el

E clar, eu vorbesc de chirie si tu vorbesti de intretinere! :lol2:

Aia"prosti" de care spui tu, sunt obligati sa accepte ce li se ofera pentru ca altceva nu stiu sa faca.Intelegi asta ?

Cati dintre cunoscutii tai fac ceea ce le place sau ceea ce vor ?

Ia, numara-i, si apoi fa o medie. Iti garantez ca iti va da cu virgula dupa multe alte zerouri inainte.

Nu vrei sa intelegi ca, muncitorii au mai mare nevoie de acel intreprinzator, decat are el nevoie de muncitori ?

 

pacaliti suntem toti in fiecare zi. la taxi, la produsele de pe raft, la ce contin acele produse, cat cantaresc, suntem pacaliti de colegi. de superiori, de vecini etc. dar e responsabilitatea noastra sa ne educam, sa ne prindem, sa ne documentam... daca pleci de la premisa ca ceilalti sunt corecti, cinstiti.. inseamna ca esti naiv

E clar, esti irecuperabil! :nea:

Chiar nu vrei sa intelegi ca asa functioneaza o societate ?

In cazul in care nu ma crezi pe cuvant, esti liber sa deschizi un topic, sa faci si un chestionar, si vei vedea opinia celorlalti strict la subiect.

Daca pleci de la premisa opusa, nu face decat sa ajungi paranoic. Dar esti liber sa faci ceea ce doresti. :D

 

e responsabilitatea fiecaruia sa se gandeasca: cum putem face acest sistem mai bun ? acest sistem poate functiona doar daca ne ducem toti la munca in fiecare zi ?

aici e indoctrinare si prostie. nici nu facem efort sa ne gandim. cei care fura de ce o fac? pentru ca nu au ce-si doresc. da, e chiar atat de simplu. daca am crea un sistem in care fiecare e multumit de viaţă(in general) atunci n-am mai fi pacaliti de nimeni

DA! Este singurul mod de a face o societate sa functioneze corect.

Munca este doar de doua feluri, intelectuala si fizica!

Daca nu iti place munca fizica, fiindca este prost platita si injositoare, pune-ti mintea la contributie, fa cateva scoli si vei fi in stare sa iti castigi existenta altfel decat cu munca fizica.

 

Pacaleala aia pe care o vezi tu, vine din faptul ca nu accepti mersul real al societatii, si in plus, nu ai citit destule carti despre asta.

Asadar, iti recomand sa citesti Avutia Natiunii de Adam Smith, e scrisa pe la 1775, si actualmente se gaseste de cumparat in librarii.

Acolo vei vedea cum a resit o tara mica, precum Anglia sa ajunga un imperiu, si nu numai.

@two hai sa iti dau un caz. la revolutie unii dintre protestatari care suferisera pe vremuri, furiosi au luat la bataie membrii ai partidului. au gresit? cine esti tu sa judeci ce era in sufletul lor si sa negi ceea ce au indurat? la fel cu toti care suferi. fiecare trebuie luat in parte , si vazut daca e un propagandist al relelor sau un individ debusolat

Si tu, de unde stii asta ? Ai fost printre cei care i-au batut pe altii, sau cei care au luat bataie ?

Ca nu imi pot da seama de care parte a baricadei esti.

 

Apoi, eu nu judec pe nimeni. Dar vad ca tu o faci!

Prin urmare, o intrebare legitima, cine esti tu, ca sa ii judeci pe altii ?

 

Si da, au gresit cei care i-au batut pe ceilalti. Nu s-a rezolvat nimic cu asta, dimpotriva. A sadit mai multa ura in sufletul unora sau altora. Nu asta era rezolvarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×