Sari la conținut
Forum Roportal
IntergalacticNightWolf

Parametrii liniei de internet (linie de telefon separata )

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut tuturor! de mai mult timp am probleme cu providerul de internet. La inceput a zis ca modemul este cam defect, am procurat altul, dupa aia zice ca linia nu permite internet cu viteza mai mare , adica linia este defecta,,, :o: , insa nu sunt sigur, respectiv avand linie separata ( nu prin cea de telefon, dar alta dar se pare diferenta 0) am cerut tehnicienilor de la telecom sa verifica ca nu achit aceasta linie degeaba e separata si sunt cheltuieli in plus , prin urmare la verificari tehnicul telecom imi zice ca linia este absolut buna. in modemul ADSL2+ am asa parametri :

Downstream Upstream

SNR Margin : 17.5 4.0 db

Line Attenuation : 36.0 20.0 db

Help me please, cine ma ajuta ????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ne spui care-s valorile pt up si care pt down? Valorile par OK, daca presupun ca ai o atenuare la down de 36db ar trebui sa ajungi probabil in jur de 10-12Mbits/s Iar SNR Margin de 17,5 ar trebui sa-ti asigure o conexiune stabila.

La ce distanta esti de NRA?

Care-s problemele mai exact?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chear imi cer scuze, am uitat de problema in esenta.

Pai am in mediu 3mb download pe 700Kb Up, ceea ce e ste foarte putin , si inca ceva si mai rau ca fiecare al 30 ping efectuat la un server local din tara il pierd , adica am pierdere fara ca linkul de pe modem sa arate aceasta, de exmplu stai conectat in mes si aproximativ o data la 3 minute te arunca ?

 

am ceva de genul dat !

 

hm mm am facut atasament la o imagine dar de ce nu apare ??

 

ce arata modemul

post-123299-1207324644_thumb.jpg

post-123299-1207324860_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa contract cat ar trebui sa ai? Ca una sunt limitele fizice ale liniei si alta cat iti vinde providerul. Ping-ul intr-un server extern nu-i relevant, ar trebui sa faci ping fie in gateway fie in name server. Ce modem ai?

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa contract cat ar trebui sa ai? Ca una sunt limitele fizice ale liniei si alta cat iti vinde providerul. Ping-ul intr-un server extern nu-i relevant, ar trebui sa faci ping fie in gateway fie in name server. Ce modem ai?

acela este un ping intern pentru mine !(chear daca fac ping la dsn e aceeasi imagine, modemul e setat ca rooter, pingul cu el e bun, retinere stabila de 1 mls )

dupa contract pan la 16MB(au zis ca ei imi ofera 15 daca la mine linia si restu parametrilor tin )

am 3 modeme am incercat cu toate deja ]

Pentagram Cerberus P 6311-072 acum sunt conectat

am incercat cu TP link 8810

mai este unul nici nu tin minte modelul ZyZEL daca nu ma gresesc!

Editat de IntergalacticNightWolf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zyxel .. e o marca cunoscuta, au modemuri bune.

 

Asigura-te ca modemurile sunt intr-adevar ADSL2 pentru ca in ADSL cu atenuarea pe care o ai nu vei trece de 6Mbits. Esti sigur ca problema nu vine de la calculatorul tau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zyxel .. e o marca cunoscuta, au modemuri bune.

 

Asigura-te ca modemurile sunt intr-adevar ADSL2 pentru ca in ADSL cu atenuarea pe care o ai nu vei trece de 6Mbits. Esti sigur ca problema nu vine de la calculatorul tau?

sunt sigur ca e adsl 2+, nu poate fi de la calculatorul meu fiindca sunt mai multe calculatoare in retea(mai sus am facut rectificari , serveste ca rooter)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai schimbat modemurile ai incercat si cu un alt filtru ADSL? Sunt mai multe sanse sa fie ala defect decat modemul. Incearca un test conectat direct fara filtru, dar sa nu ai alt aparat conectat pe linie in acelasi timp Pe de alta parte verifica daca in priza telefonica nu este cumva un condensator, pe instalatiile mai vechi se punea asa ceva si ala poate avea efecte negative. Daca exista scoate-l de acolo. Ideal ar fi sa conectezi modemul chiar langa priza, cu un cablu cat mai scurt.

Aparatele din jur (ascensoare, cuptoare cu microunde) pot provoca perturbatii, daca vine de la asa ceva ar trebui sa constati o ameliorare noaptea.

La ce distanta esti de punctul de conectare (DSLAM)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand ai schimbat modemurile ai incercat si cu un alt filtru ADSL? Sunt mai multe sanse sa fie ala defect decat modemul. Incearca un test conectat direct fara filtru, dar sa nu ai alt aparat conectat pe linie in acelasi timp Pe de alta parte verifica daca in priza telefonica nu este cumva un condensator, pe instalatiile mai vechi se punea asa ceva si ala poate avea efecte negative. Daca exista scoate-l de acolo. Ideal ar fi sa conectezi modemul chiar langa priza, cu un cablu cat mai scurt.

Aparatele din jur (ascensoare, cuptoare cu microunde) pot provoca perturbatii, daca vine de la asa ceva ar trebui sa constati o ameliorare noaptea.

La ce distanta esti de punctul de conectare (DSLAM)?

am mentionat se pare , dar am linie separata pentru internet , pentru telefon cu totul alta , adica nu se divizeaza la mine acasa dar asa vin chear de la telecom pentru ea am achitat in jur de 100 $ ! nu are prize cu condensator, prin urmare nu asta e problema, pan la prima statie sunt vreo 500 m , pan la telecam 2 km!

in legatura cu filtrul am incercat toate optiunile si in general lucreaza numai cu adsl 2!

care ar fi problema ??? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×