Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Ce te-a facut sa plangi astazi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chiar acum, adal* a spus:

Sunt atatia oameni singuri care habar nu au de asta. Tu macar iti dai seama. Si nu, nu glumesc.

Oricum Maeve, astea sunt vremuri in care este mai bine sa fii singur, pentru  ca nimeni nu mai este asa cum pare. Este vremea singuratatii acceptate.

:resent:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 minute, Maeve. a spus:

:resent:

Pai da, ai impresia ca esti perfect fit cu cineva si la prima mica neintelegere, afli cu stupoare si dezamagire cat de diferiti sunteti.:smile:

Au ramas prea putine lucruri care sa ne apropie si au aparut prea multe care ne despart.

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 16.04.2021 la 22:08, Maeve. a spus:

Nu ma va iubi nimeni. 

 

 

Da' de ce zici tu asta? Ia uita-te la mine, ciudatenia de mine. Pe mine ma iubeste sotul meu. Tu stii ca imi ajunge? Si pe tine te iubeste cineva. Cand nu ai mai scris pe aici ti-am simtit lipsa, nu stiu daca ti-a zis cineva, sau poate ca ai vazut, am scris. O sa ai si tu pe cineva loial, nici nu tre' sa te obosesti cautand, pen' ca apare el. Zic asa, sa nu te obsedeze ideea. 

Eu am plans pentru ca mi-am analizat prea mult azi psihicul si stiu ca nu prea e cale sa ma indrept, vezi, Rhini? Eu trebuie sa ma simt bine pentru simplul fapt ca sunt tolerata. Tu, spre deosebire de mine, esti o prezenta placuta.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La stiri ne aratau un caz cand cu 2 ani in urma pe vreme de ploaie torentiala parintii a 2 copiii dar si nepotul lor au trecut cu o masina de tip militar Jeep torentul care venea in mare viteza de pe munte, totul au facut pentru "fun"   Masina in spate unde erau copiii era deschis de genu' Wrangler Jeep iar apa a spalat copiii din centura si le-a luat in multe directii pe unde curgea si s-au gasit foarte greu morti din pacate in aluviunile dupa ce a scazut apa.  Parintii erau in cabina inchise, n-au patit nimic.   Azi a ajuns cazul la judecarea finala si n-au primit nici o pedeapsa majora ca n-au facut intentionat.  Toata zona unde au locuit au mers sa dea declaratii ca erau oameni foarte buni, asta fiind o exceptie, n-au stiut ca apa poate face asemenea paguba.   El a primit doar observatie in caz ca recidiveaza va primi cativa ani de puscarie.   Ma supara asemenea rezultate, copilasii parca nu-si aveau rostul lor pe lumea asta.   Am plans, ca tot aratau pozele lor cum radeau la TV.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una din putinele cunostinte locale este foarte bolnava, este pe morfina ca nu mai suporta durerile.   M-au rugat sa-i fac o mancare traditionala maghiara numit Rakott Krumpli = Cartofi fierti feliati, oua fierte feliate, unu peste altu sau cine cum vrea, se face un sos din ulei incazit, boia si smantana, piper si sare.  Se toarna peste toata suptafata cratitei si in cuptor sau pe plita sa de incalzeasca, se poate taia dupa ce s-a intarit ca pe un tort, dar se mananca oricum, unii mai adauga carnati sau slanina prajita si patrunjel verde.  Ea fiind bolnava n-are voie decat cu  minimale ingrediente.  In aceste zile se opreste totul in mine, s-ar putea sa ma insel ca va reveni dar mi-a spus ca o doare burta parca-i plina cu sticle sparte care o taie in fasii. 

Presimt ca este ultima tangenta cu ea, pe la pranz o sa-i duc bunatatea ca are doctori si altii care sint acolo cu treburi oficiale.   Eu-s ultima pe lista de vizitori am impresia.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 28 minute, The Unknown a spus:

Cartofi fierti feliati, oua fierte feliate, unu peste altu sau cine cum vrea, se face un sos din ulei incazit, boia si smantana, piper si sare.

Daca puneai si un strat de carne tocata era un fel de musaca.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:no:  Daca vreau musaca, gatesc Moussaka insa trebuie sa am si cine-l va manca.  Nu este pe lista de menu al familiei.  Parca de 2 ori am facut in viata mea dar pentru sora me la Bucuresti ca aveau musafiri pe "nasii" care acolo inseamna parca au coborat sfinti din cer!!!   Noi in Ardeal nu stiam de asa relatie intre oameni, colegii cumnatului dela munca, nu elitii din Palatul  Regal, pentru care s-a rotunjit asa un mare spatiu ... ceea ce nici azi nu inteleg de ce, dar nici n-am nevoie de acum incolo sa stiu.     

Au mancat odata si s-au mai programat ca le-a placut cum gatesc.    

Eu nu pot sa mananc in toate alea carne.   Voi face Mici pentru week-end, pan-atunci mananc altceva.  Mancarea asta n-as putea nici sa-l miros daca are ceva de carne amestecat.  La biserica maghiara am fost la un Pot Luck, cand se aduce de fiecare ceva si se pune pe o masa de unde serveste fiecare, traditie americana care-mi place si eu am facut aceasta reteta.   Puneau cat un munte pe farfurie ca era gustoasa, ca in fiecare alta cratita era carne intr-un fel sau altu, afumaturi ca-ti usturau ochii!!!    Eu-s foarte selectiva la ce mananc, dar la nimic scump nu ma gandesc precum majoritea deliciilor planetare pe care nici nu le-as privi macar; Caviar, fructe de mare si din astea chinezarii si alte bunatati dupa care moare pamantenii, majoritatea!  Nici ciorba nu mananc sau Bors, zeama aia din tarate, nu au fost inventate pentru mine sau pestisori arsi pe gratar si bagati in apa cu ardei iute, oferiti cu mamaliga. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eugen Simion a murit. Academicianul avea 89 de ani

Academicianul Eugen Simion a murit, Marţi, la vârsta de 89 de ani, la Spitalul Elias, a declarat preşedintele Academiei Române, Ioan-Aurel Pop.                           *Condoleante Familiei.*

Mi-a dedicat una din scrierile publicate acum 20 de ani.   
https://www.libertatea.ro/stiri/eugen-simion-a-murit-academicianul-avea-89-de-ani-4317963

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A man plays a guitar on stage   Andy Taylor of Duran Duran in 2005

"Duran Duran's Andy Taylor sits out Rock Hall induction due to stage 4 cancer diagnosis: 'It is devastating to us to find out that… one of our family is not going to be around for very long' ..."

The 2022 Rock & Roll Hall of Fame induction ceremony took place Saturday, Nov. 5, at the Microsoft Theater in Los Angeles. Other inductees included Harry Belafonte, Pat Benatar & Neil Giraldo, Eminem, Eurythmics, Jimmy Jam & Terry Lewis, Judas Priest, Dolly Parton, Lionel Richie, and Carly Simon.

https://www.yahoo.com/entertainment/duran-durans-andy-taylor-sits-out-rock-hall-ceremony-due-to-stage-4-cancer-diagnosis-042712041.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×