Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Ce te-a facut sa plangi astazi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Vriies a spus:

Ți-am răspuns prompt și strict la o întrebare, după puterile mele mici dar sincere. :smile:

Nu discutăm aici dacă „viața în sine” ar avea sau nu un scop. Dar cu siguranță că toate ființele trăitoare au ca scop fericirea sau vor să fie fericite. Bine, acum se poate discuta mult pe marginea subiectului: „Ce e fericirea și care ar fi fericirea adevărată?” 

 

Fericirea, in limbaj popular, inseamna, ne spune dexul:

FERICÍRE, fericiri, s. f. Stare de mulțumire sufletească intensă și deplină. ◊ Loc. adv. Din fericire = printr-un concurs de împrejurări favorabile. – V. ferici.

 

Noi putem doar tinde spre ,,deplinatate'', Vri.

 

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 minutes ago, Stu' said:

Fericirea, in limbaj popular, inseamna, ne spune dexul:

FERICÍRE, fericiri, s. f. Stare de mulțumire sufletească intensă și deplină. ◊ Loc. adv. Din fericire = printr-un concurs de împrejurări favorabile. – V. ferici.

 

 

Noi putem doar tinde spre ,,deplinatate'', Vri.

 

E bine că, în prima fază, faci apel la DEX în vederea deslușirii conceptului de fericire. :smile:

 

 

Poi, asta zisei și io, corect! Așa cum tindea și drăguțul nostru de Eminescu să fie deplin în istoria noastră culturală:

Iar în vale la isvor,

Se-ntâlnește dor cu dor,

Se sărută până mor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Las că-ți fac, eventual o schiță și discutăm noi pe alte thread-uri, că aici suntem oleacă off topic.

Pe mine m-a făcut azi să plâng (mă rog, să plâng e mult spus, mai corect spus e că m-a întristat), faptul că iarăși am văzut că în urma construcțiilor de autostrăzi și a construcțiilor, în general, au fost distruse vestigii arheologice de o inestimabilă valoare istorică. Și ne mai plângem că vin unii care spun că arealul ăsta a fost nelocuit și gol. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Vriies a spus:

Și ne mai plângem că vin unii care spun că arealul ăsta a fost nelocuit și gol. 

Sint multi nu doar "unii" care au acelas parere si nu constructiile noi sint devina care nici nu se vad!!!  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, The Unknown a spus:

Sint multi nu doar "unii" care au acelas parere si nu constructiile noi sint devina care nici nu se vad!!!  

Gizăz... mă doare capu'...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, gargbird a spus:

Gizăz... mă doare capu'...

poate ai sindrom post-covid pe termen lung 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca se trage o hora de 10 minute zilnic ca este un cantec foarte lung, pe timpul cat tine conditia sa clocim in casa virusuri  :o: o sa devenim balerini.   Inca n-am auzit in magazinele cu profil mexican muzica asta, dar acum e noapte, maine merg sa cumpar ceapa.  E buna ideea ca scoate si amorteala din corp si inveseleste populatia. 

Am gresit timeing-ul ... la 10 ore de dans nu ma angajez :no: pe urma am febra musculara 3 luni, poate ajuta sa iasa virusul din corp, nu se stie. 

 

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×